Ponad 1 miliard złotych na transformację polskich miast

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
trasnformacja miast
Źródło: Shutterstock

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) osiągnął kolejny cel Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), zawierając 201 umów pożyczkowych na wspieranie zielonej transformacji miast. Łączna kwota udzielonego finansowania przekroczyła 1 miliard złotych.

Dzięki tym środkom zrealizowano szereg projektów mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców i ochronę środowiska. Efekty obejmują powstanie i odnowienie ponad 90 hektarów powierzchni zielonej – to równowartość 128 boisk piłkarskich – oraz redukcję zużycia energii pierwotnej o ponad 120 GWh. Posadzono również blisko milion nowych roślin.

Największy projekt dla samorządów w ramach KPO

Pożyczki, które BGK wprowadził do oferty w kwietniu 2024 roku, są elementem największego programu dla samorządów w ramach KPO. Wartość dostępnych środków wynosi 40 miliardów złotych. Do tej pory samorządy złożyły wnioski o dofinansowanie projektów o wartości 4,3 miliarda złotych.

– „To nie tylko liczby, ale realne inwestycje, które przekładają się na poprawę jakości życia Polaków. Dzięki nim zmniejszamy zanieczyszczenia i zazieleniamy miasta, co jednocześnie stymuluje rozwój gospodarczy mniejszych miejscowości” – podkreśliła prof. dr hab. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes BGK.

Pożyczki korzystne dla miast

Pożyczki oferowane przez BGK mają bardzo atrakcyjne warunki – oprocentowanie wynosi od 0 do 1%, a w przypadku projektów niegenerujących przychodów możliwe jest umorzenie do 5% kwoty kapitału. To pozwala miastom i spółkom komunalnym na realne oszczędności, które mogą być przeznaczone na inne strategiczne inwestycje.

Największym beneficjentem programu jest Warszawa, która podpisała umowy na ponad 400 milionów złotych. Najchętniej jednak z finansowania korzystają małe i średnie miasta, które stanowią ponad 60% beneficjentów.

Zielona transformacja do 2026 roku

Umowy pożyczkowe można zawierać do końca sierpnia 2026 roku. BGK wraz z samorządami dąży do pełnego zakontraktowania dostępnych środków, co – jak zapewnia pierwsza wiceprezes BGK – dzięki efektywnej współpracy jest realnym celem.

Program BGK to nie tylko inwestycja w zazielenienie miast, ale także w przyszłość ich mieszkańców. Transformacja sprzyja zarówno środowisku, jak i lokalnym gospodarkom, podnosząc jakość życia w polskich miastach i miasteczkach.

Źródło: PAP

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
v2g

Myenergi zapowiada pierwszą domową ładowarkę V2G w Wielkiej Brytanii

Brytyjska firma Myenergi pracuje nad przełomową domową ładowarką z technologią vehicle-to-grid (V2G). Ma to być pierwsze w Wielkiej Brytanii masowo dostępne urządzenie tego typu. Premiera zaplanowana jest na 2025 rok i zbiegnie się w czasie z wprowadzeniem na rynek w…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
magazyn energii

Rekordowe zainteresowanie magazynami energii na najnowszej aukcji rynku mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przeprowadziły najnowszą aukcję rynku mocy, która przyciągnęła czołowych deweloperów projektów bateryjnych magazynów energii, mimo mniej korzystnych warunków. Kluczowe projekty i deweloperzy Columbus Energy Spółka z Krakowa, rozwijająca projekty od 2 lat, zabezpieczyła kolejne kontrakty mocowe. Wcześniej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty