Ponad 1 miliard złotych na transformację polskich miast
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) osiągnął kolejny cel Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), zawierając 201 umów pożyczkowych na wspieranie zielonej transformacji miast. Łączna kwota udzielonego finansowania przekroczyła 1 miliard złotych.
Dzięki tym środkom zrealizowano szereg projektów mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców i ochronę środowiska. Efekty obejmują powstanie i odnowienie ponad 90 hektarów powierzchni zielonej – to równowartość 128 boisk piłkarskich – oraz redukcję zużycia energii pierwotnej o ponad 120 GWh. Posadzono również blisko milion nowych roślin.
Największy projekt dla samorządów w ramach KPO
Pożyczki, które BGK wprowadził do oferty w kwietniu 2024 roku, są elementem największego programu dla samorządów w ramach KPO. Wartość dostępnych środków wynosi 40 miliardów złotych. Do tej pory samorządy złożyły wnioski o dofinansowanie projektów o wartości 4,3 miliarda złotych.
– „To nie tylko liczby, ale realne inwestycje, które przekładają się na poprawę jakości życia Polaków. Dzięki nim zmniejszamy zanieczyszczenia i zazieleniamy miasta, co jednocześnie stymuluje rozwój gospodarczy mniejszych miejscowości” – podkreśliła prof. dr hab. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes BGK.
Pożyczki korzystne dla miast
Pożyczki oferowane przez BGK mają bardzo atrakcyjne warunki – oprocentowanie wynosi od 0 do 1%, a w przypadku projektów niegenerujących przychodów możliwe jest umorzenie do 5% kwoty kapitału. To pozwala miastom i spółkom komunalnym na realne oszczędności, które mogą być przeznaczone na inne strategiczne inwestycje.
Największym beneficjentem programu jest Warszawa, która podpisała umowy na ponad 400 milionów złotych. Najchętniej jednak z finansowania korzystają małe i średnie miasta, które stanowią ponad 60% beneficjentów.
Zielona transformacja do 2026 roku
Umowy pożyczkowe można zawierać do końca sierpnia 2026 roku. BGK wraz z samorządami dąży do pełnego zakontraktowania dostępnych środków, co – jak zapewnia pierwsza wiceprezes BGK – dzięki efektywnej współpracy jest realnym celem.
Program BGK to nie tylko inwestycja w zazielenienie miast, ale także w przyszłość ich mieszkańców. Transformacja sprzyja zarówno środowisku, jak i lokalnym gospodarkom, podnosząc jakość życia w polskich miastach i miasteczkach.
Źródło: PAP