Nie tylko Polska potrzebuje zmodernizowanej sieci. Kalifornia musi zainwestować 50 mld dolarów

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
siec energetyczna

Stan Kalifornia będzie potrzebował do 2035 roku 50 mld dolarów na modernizację sieci, aby sprostać wymaganiom rozwijającej się elektromobilności i udziału OZE w miksie energetycznym.

Celem stanu jest pokrycie całego zapotrzebowania na energię elektryczną za pomocą OZE do 2045 roku. Do 2030 roku 60 % energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Według raportu opublikowanego przez firmę analityczną Kevala dla Kalifornijskiej Komisji Użyteczności Publicznej będzie to kosztowne zadanie.

Na potrzeby raportu przeanalizowano ponad 100 terabajtów danych z ponad 12 milionów obiektów w całej Kalifornii. W obliczeniach uwzględniono potencjały udział rozproszonych zasobów energetycznych i zelektryfikowanej motoryzacji.

Analitycy zaznaczają, że ważną rolę mogą odegrać dynamiczne stawki za energię elektryczną w czasie rzeczywistym i elastyczne strategie zarządzania obciążeniem sieci. W modelu przyjętym przez badaczy uwzględniono też rozwijający się rynek magazynów energii.

Inwestycje, które zostały uwzględnione w raporcie, mają służyć nie tylko dostosowaniu infrastruktury do zmieniających się warunków, ale również zachowaniu stabilności cen energii elektrycznej. Raport zawiera szczegółowe zalecenia dla trzech głównych państwowych przedsiębiorstw użyteczności publicznej, które tworzą swoje przyszłe plany dystrybucji.

W 2018 roku w Kalifornii wprowadzono wymóg wyposażenia nowych domów i apartamentowców w przynajmniej jedno odnawialne źródło energii. Co ciekawe, przepis przyzwala na tworzenie zbiorczych systemów, które obsłużą całe osiedle.

Polityka Kalifornii wpisuje się w dekarbonizacyjne działania całego kraju. W zeszłym tygodniu Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) podała, że moc elektrowni węglowych w USA do 2050 roku spadnie o ponad połowę w stosunku do poziomu z 2022 roku.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule – Częściowa dekarbonizacja Stanów Zjednoczonych do 2050 roku.

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
nanorurki węglowe

Nanorurki węglowe – przełom w magazynowaniu energii?

Najnowsze badania wskazują, że skręcone nanorurki węglowe mogą przechowywać energię o wyjątkowo dużej gęstości, co może zrewolucjonizować zasilanie nowoczesnych technologii, takich jak czujniki czy implanty medyczne. Według naukowców, takie rozwiązanie oferuje trzykrotnie większą pojemność energetyczną na jednostkę masy niż standardowe…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
uran

Były inżynier SpaceX pracuje nad rozwojem produkcji paliwa HALEU w USA

Scott Nolan, były inżynier SpaceX i obecny CEO startupu General Matter stawia sobie ambitny cel: zakończyć rosyjski monopol na produkcję wysoko wzbogaconego uranu i uruchomić jego komercyjną produkcję w Stanach Zjednoczonych. Firma zamierza również obniżyć koszty jego produkcji, co jest…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty