Na Dolnym Śląsku powstanie farma PV o mocy prawie 400 MW

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
dolny ślask farma pv
Źródło: Shutterstock

Lightsource bp kontynuuje swoją ekspansję w Polsce. Po niedawnym uruchomieniu farmy fotowoltaicznej Kotuń o mocy 50 MW, spółka ogłosiła kolejną inwestycję – budowę farmy PV w okolicach Polkowic na Dolnym Śląsku. Farma ta, o planowanej mocy 290 MW, ma rozpocząć działalność w 2026 roku, a jej pełna moc docelowa, 380 MW, powinna zostać osiągnięta w 2027 roku. Informację tę przekazał Michał Głowacki, dyrektor krajowy Lightsource bp w Polsce.

Plany na rozwój energetyki wiatrowej i cable pooling

Projekt znajduje się obecnie w fazie gotowości do budowy, a realizacja inwestycji będzie przebiegała etapami. Wypowiedź dyrektora krajowego potwierdza ambicje Lightsource bp do rozwijania projektów na szeroką skalę w Polsce. Firma planuje również rozwijać farmy wiatrowe w ramach tzw. cable poolingu, czyli łączenia projektów fotowoltaicznych i wiatrowych. Głowacki zaznaczył jednak, że realizacja takich projektów może być dłuższa ze względu na konieczność uzgodnień z lokalnymi społecznościami i procedury administracyjne.

Potencjał wiatrowy i pipeline projektów

Potencjał wiatrowy w portfolio firmy został oceniony na około 30% z projektów, które mają już warunki przyłączenia, co daje około 400 MW dodatkowej mocy. Całkowity pipeline projektów Lightsource bp w Polsce wynosi obecnie 3,2 GW, z czego 1,2 GW przypada na projekty słoneczne i magazynowe z warunkami przyłączenia.

Magazyny energii i dalsze inwestycje

Głowacki zwrócił uwagę na istotne zmiany na rynku magazynowania energii. Według niego, magazyny energii potaniały o około 15-20% rok do roku, jednak nadal trudno mówić o ich pełnej opłacalności w Polsce. Firma oddała w tym roku swój pierwszy duży projekt magazynowy o mocy 25 MW i pojemności 50 MWh w Wielkiej Brytanii.

Lightsource bp to globalny gracz w branży energii słonecznej, z aktywami o łącznej mocy 9,5 GW i ponad 1200 pracownikami w 19 regionach na świecie. W listopadzie 2023 roku bp ogłosiło, że nabędzie pozostałe 50,03% udziałów w Lightsource bp, przejmując pełną własność nad spółką po zakończeniu transakcji.

Źródło: pl.investing.com

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
v2g

Myenergi zapowiada pierwszą domową ładowarkę V2G w Wielkiej Brytanii

Brytyjska firma Myenergi pracuje nad przełomową domową ładowarką z technologią vehicle-to-grid (V2G). Ma to być pierwsze w Wielkiej Brytanii masowo dostępne urządzenie tego typu. Premiera zaplanowana jest na 2025 rok i zbiegnie się w czasie z wprowadzeniem na rynek w…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
magazyn energii

Rekordowe zainteresowanie magazynami energii na najnowszej aukcji rynku mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przeprowadziły najnowszą aukcję rynku mocy, która przyciągnęła czołowych deweloperów projektów bateryjnych magazynów energii, mimo mniej korzystnych warunków. Kluczowe projekty i deweloperzy Columbus Energy Spółka z Krakowa, rozwijająca projekty od 2 lat, zabezpieczyła kolejne kontrakty mocowe. Wcześniej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty