EBI przeznaczy 3,2 mld euro na transformację energetyczną

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
EBI Transformacja energetyczna

Nadia Calviño, prezeska Europejskiego Banku Inwestycyjnego, poinformowała, że na pierwszym posiedzeniu zarządu EBI w 2024 roku zatwierdzono inwestycje o wartości 3,2 mld euro w celu przyspieszenia transformacji ekologicznej na całym świecie.

 Zwiększanie skali czystej energii

Zatwierdzone projekty energetyczne obejmują również finansowanie wielkoskalowej instalacji produkcji wodoru odnawialnego w celu wsparcia dekarbonizacji energochłonnego przemysłu w Portugalii (jedno z największych w historii zobowiązań finansowych EBI w tym sektorze), oraz wsparcie budowy nowej farmy wiatrowej o mocy 132 MW w Posusje w Bośni i Hercegowinie.

EBI zgodził się również sfinansować inwestycje w sieci elektroenergetyczne w całej Hiszpanii, aby umożliwić rozwój OZE, a także przyspieszyć cyfryzację sieci energetycznej i modernizację infrastruktury w celu wzmocnienia odporności sieci dystrybucyjnej.

Dodatkowo, Rada Dyrektorów zatwierdziła wsparcie dla nowych projektów dotyczących energii wiatrowej i fotowoltaicznej w całej Republice Południowej Afryki. Ponadto przewidziano finansowanie mające na celu zwiększenie wykorzystania energii słonecznej w rolnictwie, procesach nawadniania i uzdatniania wody oraz dla zapewnienia zasilania szkół, ośrodków zdrowia i szpitali w całej Afryce Zachodniej

Transformacja zrównoważonego transportu

Rada zatwierdziła ponad 1 mld euro nowego finansowania inwestycji w sektorze transportu. Obejmuje to wsparcie modernizacji 328 km kolei pasażerskich i towarowych w Rumunii –elektryfikację trasy między Klużem a granicą węgierską oraz renowację linii między Arad a Caransebes.

Zarząd zatwierdził również finansowanie rozbudowy sieci tramwajowej w Marsylii, w tym budowę 12 nowych stacji i zakup 155 nowych autobusów elektrycznych.

Uzgodniono również finansowanie na wsparcie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej, obsługi bagażu i udogodnień dla pasażerów na lotnisku Palma de Mallorca (Hiszpania).

Źródło: eib.org

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
v2g

Myenergi zapowiada pierwszą domową ładowarkę V2G w Wielkiej Brytanii

Brytyjska firma Myenergi pracuje nad przełomową domową ładowarką z technologią vehicle-to-grid (V2G). Ma to być pierwsze w Wielkiej Brytanii masowo dostępne urządzenie tego typu. Premiera zaplanowana jest na 2025 rok i zbiegnie się w czasie z wprowadzeniem na rynek w…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
magazyn energii

Rekordowe zainteresowanie magazynami energii na najnowszej aukcji rynku mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przeprowadziły najnowszą aukcję rynku mocy, która przyciągnęła czołowych deweloperów projektów bateryjnych magazynów energii, mimo mniej korzystnych warunków. Kluczowe projekty i deweloperzy Columbus Energy Spółka z Krakowa, rozwijająca projekty od 2 lat, zabezpieczyła kolejne kontrakty mocowe. Wcześniej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty