Unia zgadza się na precedens: Northvolt z 902 mln euro wsparcia niemiecku rządu

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty

8 stycznia Unia Europejska wyraziła zgodę na dofinansowanie przez rząd niemiecki budowy fabryki baterii Northvolt. Dołożą 902 miliony euro, podczas gdy całkowity koszt inwestycji to 4,5 miliarda euro.

Northvolt Drei, bo takie miano będzie nosić kolejna gigafabryka z logiem tej firmy, to trzecia z kolei inwestycja tego typu firmy. Pierwsza z nich znajduje się w Szwecji, a druga w naszym kraju – w Gdańsku.

Fabryka będzie zlokalizowana na północy kraju, w miejscowości Heide, niedaleko Hamburga. Zakład zatrudni 3 000 osób. Już teraz ruszyła rekrutacja, pracownicy ściągani są również spoza Niemiec. Rocznie Nortvolt Drei będzie produkować baterie o łącznej pojemności około 60 Gwh. Licząc, że średnio jedna bateria w samochodzie elektrycznym to 60-100 Kwh, zakład będzie w stanie zapewnić w ciągu 12 miesięcy pracy baterie dla około miliona pojazdów (!).

To ogromna liczba stąd i budowa fabryki będzie miała z pewnością znaczący wpływ na konkurentów Northvolt na europejskim rynku.

Kontrowersje wokół wsparcia publicznego

Dlatego też ostatnia decyzja Komisji Europejskiej o zezwoleniu dofinansowania inwestycji przez rząd niemiecki jest przez europejskie media odbierana jako kontrowersyjna.

Niemcom udało się uzyskać taką zgodę w ramach zmienionych niedawno przepisów procesu TCTF (Tymczasowe Ramy Kryzysowe i Przejściowe). Zezwalają one na udzielenie wyższego niż normalnie dopuszczalne wsparcia m.in. w sytuacji gdy istnieje zagrożenie przeniesienia lokalizacji inwestycji poza Unię Europejską. Jak mówi na swoim profilu LI sam przedstawiciel Northvolt to pierwsze tak duże wsparcie publiczne w ramach procesów TCTF: – To pierwszy proces TCTF tych rozmiarów prowadzony w Europie, proces który w znaczący sposób pomoże zbudować europejski ekosystem bateryjny.

Starania rozpoczęto w kwietniu bieżącego roku, a w poniedziałek, tj. 8 stycznia, Komisja Europejska opublikowała swoją decyzję o zgodzie na wsparcie Niemiec dla inwestycji w ramach pomocy publicznej.

Wsparcie Northvolt albo utrata inwestycji?

Dlaczego Unia podjęła taką decyzję? Jak przeczytamy we wpisie Komisji na platformie X: “Produkcja zero-emisyjnych urządzeń ma strategiczne znaczenie dla naszej gospodarki i społeczeństwa”.

Zagrożenie, że Northvolt swoją kolejną fabrykę postawi poza Europą było z pewnością znaczące. Dość powiedzieć, że na budowę bliźniaczej fabryki w 2023 roku pomoc publiczną zaoferował zarówno rząd kanadyjski jak i amerykański (“wygrał” kanadyjski wspierając budowę w pobliży Montrealu kwotą 1,34 miliarda dolarów.

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
v2g

Myenergi zapowiada pierwszą domową ładowarkę V2G w Wielkiej Brytanii

Brytyjska firma Myenergi pracuje nad przełomową domową ładowarką z technologią vehicle-to-grid (V2G). Ma to być pierwsze w Wielkiej Brytanii masowo dostępne urządzenie tego typu. Premiera zaplanowana jest na 2025 rok i zbiegnie się w czasie z wprowadzeniem na rynek w…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
magazyn energii

Rekordowe zainteresowanie magazynami energii na najnowszej aukcji rynku mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przeprowadziły najnowszą aukcję rynku mocy, która przyciągnęła czołowych deweloperów projektów bateryjnych magazynów energii, mimo mniej korzystnych warunków. Kluczowe projekty i deweloperzy Columbus Energy Spółka z Krakowa, rozwijająca projekty od 2 lat, zabezpieczyła kolejne kontrakty mocowe. Wcześniej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty