UE przeznaczy 4 miliardy euro na projekty OZE i magazynowania energii

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
projekty OZE i magazynowania energii

Dotacje będą pochodzić z unijnego funduszu innowacyjnego, który jest finansowany z dochodów z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS). Jego celem wyegzekwowanie od emitentów płatności za emisje gazów cieplarnianych.

Przed uruchomieniem funduszy Parlament Europejski UE zatwierdził ustawę Net Zero Industry Act (NZIA), która ma zapewnić, że Europa może zaspokoić 40% swoich potrzeb w zakresie wdrażania czystej energii za pomocą produktów wytwarzanych w danym kraju.

Do kogo trafią pieniądze?

Dofinansowania zostały podzielone na pięć kategorii. Znaczna część, wynosząca 2,4 mld euro, zostanie przeznaczona na projekty „ogólnej dekarbonizacji„, które mają charakter wielkoskalowy (o nakładach inwestycyjnych przekraczających 100 mln euro), średniej skali (20–100 mln euro) lub małej skali (2,5–20 mln euro).

Około 1,4 mld euro zostanie przeznaczone na projekty produkcyjne w zakresie czystych technologii, koncentrujące się na produkcji komponentów do energii odnawialnej, magazynowania energii, pomp ciepła i produkcji wodoru, przy czym minimalne nakłady inwestycyjne wyniosą 2,5 mln euro.

Kolejne 200 mln euro zostanie przeznaczone na projekty pilotażowe, których nakłady inwestycyjne wyniosą ponad 2,5 mln euro, koncentrując się na „głębokiej dekarbonizacji”. Fundusz innowacyjny może pokryć do 60 % kosztów projektów.

Odrębny program o wartości 800 mln euro, w formie aukcji, będzie miał na celu zwiększenie produkcji wodoru odnawialnego.

Reakcja na malejące inwestycje

Wiadomość o uruchomionych funduszach pojawia się w momencie, gdy europejski ekosystem produkcji baterii wydaje się cierpieć z powodu odpływu inwestycji. Producenci zwracają swój wzrok w kierunku USA, gdzie wprowadzono atrakcyjne dotacje i ulgi podatkowe dla sektora OZE i magazynowania energii.

Dla przykładu norweska firma Freyr Battery, ogłosiła, że wstrzyma wszelkie dalsze inwestycje w swoje europejskie projekty, aby skupić się na skalowaniu w USA, dopóki UE nie przedstawi odpowiedniej odpowiedzi politycznej na amerykańską ustawę o redukcji inflacji.

Źródło: energy-storage.news

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
v2g

Myenergi zapowiada pierwszą domową ładowarkę V2G w Wielkiej Brytanii

Brytyjska firma Myenergi pracuje nad przełomową domową ładowarką z technologią vehicle-to-grid (V2G). Ma to być pierwsze w Wielkiej Brytanii masowo dostępne urządzenie tego typu. Premiera zaplanowana jest na 2025 rok i zbiegnie się w czasie z wprowadzeniem na rynek w…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
magazyn energii

Rekordowe zainteresowanie magazynami energii na najnowszej aukcji rynku mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przeprowadziły najnowszą aukcję rynku mocy, która przyciągnęła czołowych deweloperów projektów bateryjnych magazynów energii, mimo mniej korzystnych warunków. Kluczowe projekty i deweloperzy Columbus Energy Spółka z Krakowa, rozwijająca projekty od 2 lat, zabezpieczyła kolejne kontrakty mocowe. Wcześniej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty