Kolejny projekt zielonego wodoru w Niemczech

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
zielony wodór w niemczech
Źródło: Shutterstock

Firma Eternal Power ogłosiła w mijającym tygodniu rozpoczęcie wieloetapowego projektu zielonego wodoru w północno-wschodnich Niemczech. Jego całkowita wartość wyniesie 800 milionów euro (870 milionów USD).

Szczegóły inwestycji w Dummerstorf

Nowe przedsięwzięcie Eternal Power będzie realizowane w miejscowości Dummerstorf, w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie, około 10 kilometrów na południe od miasta Rostock. Firma uzyskała już prawa do użytkowania około pięciu hektarów ziemi, gdzie powstanie infrastruktura niezbędna do produkcji wodoru.

Projekt podzielony jest na dwie fazy. W pierwszej, zaplanowanej na 2028 rok, Eternal Power zainwestuje 200 milionów euro w instalację elektrolizera o mocy 80 MW, który będzie w stanie produkować 8 000 ton wodoru rocznie. Druga faza, o wartości 600 milionów euro, przewiduje zwiększenie mocy do 400 MW, co znacząco podniesie zdolności produkcyjne instalacji.

Firma zdołała już zabezpieczyć pierwsze zobowiązania od klientów i podpisała kontrakty na sprzedaż zielonego wodoru o wartości 2,3 miliarda euro, które obejmują oba etapy projektu. W ramach pierwszej fazy uzgodniono także term sheet na okres co najmniej 10 lat.

„Mało które miejsce spełnia wszystkie kluczowe wymagania w tak bliskim sąsiedztwie: farmy wiatrowe offshore, połączenie z siecią wysokiego i bardzo wysokiego napięcia, tereny przemysłowe, rdzeń sieci wodorowej oraz oczywiście dostęp do wody” — podkreślił Robert Meitz, COO i współzałożyciel Eternal Power.

Zielony wodór to przyszłość transformacji energetycznej

Projekt Eternal Power wpisuje się w cele transformacji energetycznej Niemiec, zmierzające do dekarbonizacji przemysłu i wzmocnienia sektora energii odnawialnej.

Firma podkreśla, że rozwój technologii zielonego wodoru będzie kluczowym elementem przejścia na gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla, przyczyniając się do zwiększenia niezależności energetycznej kraju oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Eternal Power ma nadzieję, że ich nowa inwestycja stanie się jednym z najważniejszych projektów wodorowych w regionie i pomoże w kształtowaniu przyszłości czystej energii w Europie.

Źródło: fuelcellsworks.com

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
qair safran

Qair Polska dostarczy energię zakładom produkcyjnym Safran

W ramach współpracy Qair dostarczy energię odnawialną do zakładów w Polsce: Safran Transmission Systems Poland, Safran Aircraft Engines Poland oraz Aero Gearbox International Poland. Korporacyjna Umowa Zakupu Energii (cPPA) została zawarta na okres 12 lat, od 2024 do 2036 roku,…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
sieć ciepłownicza

Ponad 43 mln zł na digitalizację sieci ciepłowniczych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił przekazanie ponad 43 mln zł dofinansowania na modernizację systemów ciepłowniczych w Polsce. Środki pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego w ramach priorytetowego programu Digitalizacja Sieci Ciepłowniczych, który ma na celu optymalizację działania sieci…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty