Farma fotowoltaiczna zasila największą cukrownię w Europie
Quanta Energy zakończyła budowę farmy fotowoltaicznej dla Pfeifer & Langen Polska. Producent cukru sukcesywnie ogranicza wpływ swojej działalności na środowisko naturalne. Największa w Europie Środkowo- Wschodniej cukrownia dysponuje teraz instalacją solarną o mocy 3 MW.
Farma fotowoltaiczna zajmuje powierzchnię 3,86 ha i składa się z ponad 5200 modułów o mocy 575 W każdy. – Jesteśmy niezwykle dumni z naszej współpracy z Pfeifer & Langen Polska. Budowa tej instalacji fotowoltaicznej to nie tylko kolejny projekt w naszym portfolio, ale przede wszystkim dowód na to, że wszystkie gałęzie przemysłu mogą skutecznie dekarbonizować swoje procesy. Nasza rola polegała na dostarczeniu kompleksowego rozwiązania, które nie tylko generuje czystą energię, ale także optymalizuje koszty produkcji – z Michał Krysiński, Dyrektor Techniczny ds. Rozwoju Biznesu z Quanta Energy.
Nie tylko redukcja emisji CO2
Instalacja solarna nie tylko pozwoli zredukować emisję CO2, ale i będzie generować duże oszczędności. Wyprodukowana w skali roku energia elektryczna wystarczyłaby na zasilenie około 1 600 gospodarstw domowych przez 365 dni lub naładowanie niemal 43 000 średniej klasy samochodów elektrycznych. – Dążymy do maksymalnego zredukowania emisyjności w całym cyklu produkcji cukru – mówi Tamara Nosarzewska, członkini zarządu Pfeifer & Langen Polska. Zauważa, że rośnie znaczenie odnawialnych źródeł energii w globalnej energetyce. – Na transformację energetyczną, w tym roku wydajemy 200 mln zł. Uruchomienie farmy to jedna z tegorocznych inwestycji i kolejny krok w ograniczaniu wpływu naszej działalności na środowisko – mówi Tamara Nosarzewska.
Pfeifer & Langen Polska, która od lat podejmuje działania w ramach zrównoważonego rozwoju przypomina, że instalacja fotowoltaiczna zbudowana przez Quanta Energy jest kolejnym krokiem w ograniczaniu emisji CO2 do środowiska. Aby zmniejszyć ślad węglowy i wpływ na środowisko Pfeifer & Langen Polska planuje jeszcze w tym roku uruchomić trzy elektrociepłownie gazowe w swoich cukrowniach w Wielkopolsce. Projekty realizowane w ramach transformacji środowiskowej obejmują cały proces produkcji cukru – począwszy od uprawy buraków, podczas której wdrażane są nowoczesne metody agrotechniczne.
Co ciekawe, ze wszystkich roślin rolniczych uprawianych w Polsce burak cukrowy na jednostce powierzchni pobiera i asymiluje najwięcej dwutlenku węgla i produkuje największą ilość tlenu.
Źródło: informacja prasowa