Ministrowie 14 krajów chcą zwiększenia roli elektrowni jądrowych w celach klimatycznych UE

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
elektrownia atomowa

Francja będzie gospodarzem dzisiejszego spotkania ministrów z 14 pronuklearnych unijnych państw, którego celem będzie koordynacja rozwoju energii atomowej i wezwanie UE do umocnienia jej roli w procesie dekarbonizacji.

Spotkanie odbędzie się w Paryżu. Wezmą w nim udział przedstawiciele 14 krajów UE, w tym Francji, Belgii i Holandii, a także Włoch jako obserwatora. Ponadto na spotkanie zaproszono przedstawiciela Wielkiej Brytanii oraz komisarza UE ds. energii Kadri Simsona.

Każdy kraj przedstawi aktualne informacje na temat swoich projektów jądrowych. Na tej podstawie uczestnicy spotkania będą debatować o możliwościach w zakresie finansowania, szkoleń i zwiększania świadomości społeczeństwa.

Przedstawiciele pronuklearnych państw będą zachęcać komisarza do aktywniejszego włączenia energii jądrowej do polityki energetycznej UE. Rozmowy obejmą między innymi unijną ustawę o zerowej emisji netto.

Ważnym elementem spotkania ma być oświadczenie o planach zwiększenia mocy elektrowni jądrowych w UE ze 100 GW do 150 GW (do 2050 roku). Ma być to zrealizowane poprzez budowę około 45 małych i dużych reaktorów. W rozmowach nie braknie również tematu zmniejszenia zależności energetycznej od Rosji.

W ostatnich tygodniach Unia Europejska włączyła energię atomową do swojej polityki energetycznej, jednak we wspólnocie nastąpił rozłam. Jedenaście krajów (m.in. Austria, Niemcy i Hiszpania) chce utrzymania energii jądrowej poza celami klimatycznymi, w których najważniejszą rolę mają odegrać odnawialne źródła energii. Austria i Luksemburg w związku z decyzją o oficjalnym uznaniu inwestycji energetyki jądrowej jako „zielonej” wytoczyły UE proces.

Po drugiej stronie barykady są takie państwa, jak Polska, Czechy czy Finlandia, które twierdzą, że energia jądrowa jest niezbędna do osiągnięcia celów klimatycznych i uzyskania niezależności energetycznej od Rosji.

Spotkanie w Paryżu ma poprawić status energii atomowej i wzmocnić współprace między krajami pronuklearnymi.

Źródło: Reuters

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
v2g

Myenergi zapowiada pierwszą domową ładowarkę V2G w Wielkiej Brytanii

Brytyjska firma Myenergi pracuje nad przełomową domową ładowarką z technologią vehicle-to-grid (V2G). Ma to być pierwsze w Wielkiej Brytanii masowo dostępne urządzenie tego typu. Premiera zaplanowana jest na 2025 rok i zbiegnie się w czasie z wprowadzeniem na rynek w…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
magazyn energii

Rekordowe zainteresowanie magazynami energii na najnowszej aukcji rynku mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przeprowadziły najnowszą aukcję rynku mocy, która przyciągnęła czołowych deweloperów projektów bateryjnych magazynów energii, mimo mniej korzystnych warunków. Kluczowe projekty i deweloperzy Columbus Energy Spółka z Krakowa, rozwijająca projekty od 2 lat, zabezpieczyła kolejne kontrakty mocowe. Wcześniej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty