Wstrzymanie gazu z Rosji? Polska jest przygotowana?

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
flagi, gazociąg

Wiceminister klimatu i środowiska odpowiadając na pytania posłów powiedział w sejmie, że Polska jest przygotowana na zaprzestanie realizowania dostaw rosyjskiego gazu i ropy. Choć, oczywiście, ew. wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu i ropy nie byłoby zdarzeniem neutralnym.

Bądźmy optymistami!

Piotr Dziadzio, pełniący funkcję wiceministra klimatu i środowiska w Polsce, twierdzi, że nasz kraj poradziłby sobie bez nowych dostaw gazu ziemnego i ropy naftowej z Rosji – gdyby zaszła taka konieczność. Obecnie mamy w magazynach zapasy.

Jesteśmy przygotowani na ewentualnie wstrzymanie dostaw rosyjskiej ropy czy też rosyjskiego węgla.

Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska

Ponadto wiceminister stwierdził, że zasadniczo na potrzeby ciepłownictwa i energetyki Polska węgla z Rosji nie importuje. Według przekazanych przez niego informacji, import tego surowca prowadzą tylko prywatne spółki. Jednak nawet w tym przypadku trwają już „przygotowania”, aby od tego odstąpić. Rosyjski węgiel miałby zostać zastąpiony surowcem z innych źródeł.

Mimo wszystko, podobnie jak inne kraje, odczuwamy wszelkie manipulacje cenowe, m.in. skok ceny ropy czy ceny gazu. Przekładają się one również na ceny węgla i energii elektrycznej. Dlatego jest duża szansa na to, że obecna sytuacja spowoduje przyspieszenie inwestycji w OZE i magazyny energii. Nie ulega wątpliwości, że trwający kryzys i szok energetyczny mają źródła polityczne.

Nadzieje związane z Baltic Pipe

W swojej wypowiedzi wiceminister zawarł również informacje odnośnie projektu Baltic Pipe, który umożliwi Polsce dostęp do gazu z szelfu norweskiego. Właśnie to ma zapewnić nam bezpieczeństwo energetyczne w przypadku rezygnacji z dostaw paliwa z Rosji.

Wstrzymanie gazu z Rosji? Polska jest przygotowana?

Gazociąg składa się z kilku odcinków przebiegających m.in. po dnie Bałtyku i przez terytorium Danii. Zdolności przesyłowe gazociągu Baltic Pipe szacuje się na 10 mld m3. Co istotne, budowa Baltic Pipe znajduje się w końcowej fazie. Uzyskanie pełnej zdolności operacyjnej obiektu zaplanowano na 1 stycznia 2023 r.

Tempo układania gazociągu Baltic Pipe
Tempo układania gazociągu. Źródło: baltic-pipe.eu

Szacuje się, że zdolności terminala LNG Szczecin Świnoujście wynoszą obecnie 7,5 mld m3. Ponadto wiceminister przypomniał, że produkcja krajowa sięga 3,8-3,9 ml m3 w skali roku.

Z kolei jeśli chodzi o zapotrzebowanie na gaz, to w minionym roku mieściło się ono w granicach 17-18 mld m3.

W tym roku jest podobnie, więc te potrzeby są pokryte z innych kierunków niż kierunek rosyjski.

Piotr Dziadzio

Import prowadzą tylko spółki prywatne, ale i to ma się zmienić.

Jesteśmy w stanie zabezpieczyć inne źródła dostawy ropy naftowej. Jeśli chodzi o terminal, jesteśmy w stanie przyjąć prawie 36 mln ton ropy – czyli to jest znacznie więcej aniżeli wykorzystujemy rosyjskiej ropy z rurociągu Przyjaźń. (…) My jesteśmy na to przygotowani, nasze rafinerie są przygotowane do tego, aby wykorzystywać inne gatunki rop naftowych z innych kierunków.

Piotr Dziadzio

8 marca wstrzymanie gazu z Rosji, a także zakaz importu ropy i węgla ogłosił rząd Stanów Zjednoczonych. Więcej informacji na ten temat napiszemy wkrótce w artykule pt. „Sankcje na Rosję dotyczące surowców”.

Źródła:

ISBnews

baltic-pipe.eu

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
v2g

Myenergi zapowiada pierwszą domową ładowarkę V2G w Wielkiej Brytanii

Brytyjska firma Myenergi pracuje nad przełomową domową ładowarką z technologią vehicle-to-grid (V2G). Ma to być pierwsze w Wielkiej Brytanii masowo dostępne urządzenie tego typu. Premiera zaplanowana jest na 2025 rok i zbiegnie się w czasie z wprowadzeniem na rynek w…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
magazyn energii

Rekordowe zainteresowanie magazynami energii na najnowszej aukcji rynku mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przeprowadziły najnowszą aukcję rynku mocy, która przyciągnęła czołowych deweloperów projektów bateryjnych magazynów energii, mimo mniej korzystnych warunków. Kluczowe projekty i deweloperzy Columbus Energy Spółka z Krakowa, rozwijająca projekty od 2 lat, zabezpieczyła kolejne kontrakty mocowe. Wcześniej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty