Kolejne elektrobusy Yutong obsłużą bezpłatną komunikację w Giżycku

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 4 minuty
busnex gizycko

Mieszkańcy gminy i miasta Giżycko w 2023 r. zyskali bezpłatny transport publiczny, realizowany przez trzy elektryczne autobusy Yutong. Samorząd stawia na dalszy rozwój lokalnej komunikacji, rozbudowując jej flotę do pięciu elektrobusów. Umowę na ich dostawę podpisali Marek Jasudowicz, wójt gminy Giżycko oraz Emil Dmochowski, dyrektor sprzedaży Busnex Poland.

Zakup kolejnych elektrobusów Yutong przez gminę Giżycko to najlepsza rekomendacja dla tej marki. Z perspektywy czasu widzimy, jak skutecznym połączeniem jest bezpłatna komunikacja oraz zeroemisyjny, cichy i wygodny tabor autobusowy. Wraz z zawarciem umowy, zakontraktowaliśmy już dostawę stu autobusów elektrycznych Yutong w Polsce – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Bezpłatna komunikacja została wprowadzona z początkiem marca 2023 r. i jest realizowana we współpracy gminy oraz miasta Giżycko. Do jej obsługi samorząd wykorzystuje trzy elektryczne autobusy Yutong E9, dostarczone przez firmę Busnex Poland – wraz z infrastrukturą do ładowania – w ramach rozstrzygniętego w 2022 r. przetargu. Tegoroczne postępowanie również zakończyło się wyborem oferty Busnex Poland na zakup kolejnych dwóch egzemplarzy modelu E9 oraz stacji ładowania. Kontrakt przewiduje dostawę elektrobusów jeszcze w tym roku.

Dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że komfort jazdy nowymi, dobrze wyposażonymi, elektrycznymi autobusami jest znacznie wyższy od dotychczas użytkowanych pojazdów. Ważny jest również aspekt ekologiczny, który zapewniony jest poprzez zeroemisyjność autobusów. Dlatego zdecydowałem się sięgnąć po kolejne dofinansowanie do zakupu dwóch „elektryków” – mówił Marek Jasudowicz, wójt gminy Giżycko.

Wybrany przez gminę Giżycko Yutong E9 to niemal 9-metrowy autobus elektryczny, który może pokonać na jednym ładowaniu ponad 350 kilometrów. Niskopodłogowa konstrukcja, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności, a także automatyczna klimatyzacja, monitoring czy system GPS zapewniają komfort pasażerów i wygodę obsługi. Dalszy rozwój komunikacji publicznej przez gminę Giżycko jest możliwy dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w wysokości blisko 4,2 mln zł.

Wszelkie inwestycje w poprawę komunikacji nas cieszą, a takie, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko cieszą szczególnie – mówił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin. – Dobrze, że gospodarze lokalnych samorządów inwestują w takie rozwiązania. Do grona miast, które stawiają na ekomobilność, dołącza Giżycko. Ważne także, że nowoczesna flota jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami – dodał.

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów, posiadający 15-procentowy udział w światowym rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy elektryczne, hybrydowe, wodorowe i zasilane paliwem tradycyjnym do kolejnych miast na wszystkich kontynentach, w tym również w Europie.

W czterech zakładach dziennie powstaje nawet kilkaset autobusów, co w skali roku zapewnia imponujący wolumen produkcji liczony w dziesiątkach tysięcy. Yutong Bus jest liderem europejskiego rynku autobusów elektrycznych oraz najlepiej sprzedającą się na świecie marką autobusów napędzanych zieloną energią, w 2022 r. notując niemal 12 tys. zakontraktowanych pojazdów zero- i niskoemisyjnych, a łącznie dostarczając już ponad 170 tys. autobusów.

Busnex Poland jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, który podczas niemal 4-letniej obecności na rynku dostarczył i zakontraktował już 100 autobusów elektrycznych dla 18 samorządów z 7 województw. Firma zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz szkolenia z obsługi, jak również eksploatacji autobusów zeroemisyjnych. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe – w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.

Źródło: Informacja prasowa

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
v2g

Myenergi zapowiada pierwszą domową ładowarkę V2G w Wielkiej Brytanii

Brytyjska firma Myenergi pracuje nad przełomową domową ładowarką z technologią vehicle-to-grid (V2G). Ma to być pierwsze w Wielkiej Brytanii masowo dostępne urządzenie tego typu. Premiera zaplanowana jest na 2025 rok i zbiegnie się w czasie z wprowadzeniem na rynek w…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
magazyn energii

Rekordowe zainteresowanie magazynami energii na najnowszej aukcji rynku mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przeprowadziły najnowszą aukcję rynku mocy, która przyciągnęła czołowych deweloperów projektów bateryjnych magazynów energii, mimo mniej korzystnych warunków. Kluczowe projekty i deweloperzy Columbus Energy Spółka z Krakowa, rozwijająca projekty od 2 lat, zabezpieczyła kolejne kontrakty mocowe. Wcześniej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty