Spadające ceny litu nie zatrzymują produkcji

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 1 minuta
wydobycie litu
Źródło: Shutterstock

Pomimo drastycznego spadku cen litu, który zniechęcałby do produkcji w wielu sektorach, kopalnie – zwłaszcza w Chinach – utrzymują wydobycie. Taka sytuacja może prowadzić do nadpodaży oraz długotrwałego utrzymania niskich cen.

Strategiczne wsparcie Chin dla sektora EV i baterii

Chiny utrzymują produkcję w swoich kopalniach nawet przy stratach, co wpisuje się w strategię zapewnienia konkurencyjności w globalnym łańcuchu dostaw. Podobnym przykładem są również kopalnie w Zimbabwe, które mimo trudnych warunków finansowych odgrywają istotną rolę w dywersyfikacji dostaw surowca poza Australią i Kanadą.

W Australii kopalnie wspierane przez chińskich producentów baterii również dostosowują swoje strategie operacyjne. Kopalnia Mt. Marion, współzarządzana przez Ganfeng Lithium, kontynuuje działalność, pomimo kosztów produkcji nierzadko przewyższających przychód.

Korzyści dla producentów baterii i wyzwania dla kopalni

Utrzymująca się nadpodaż litu może być korzystna dla producentów baterii i pojazdów elektrycznych, oferując im dostęp do tańszych surowców. Jednak producenci litu stoją przed wyzwaniami związanymi z rentownością i koniecznością dostosowania strategii do zmieniających się warunków rynkowych.

Źródło: Reuters

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
nanorurki węglowe

Nanorurki węglowe – przełom w magazynowaniu energii?

Najnowsze badania wskazują, że skręcone nanorurki węglowe mogą przechowywać energię o wyjątkowo dużej gęstości, co może zrewolucjonizować zasilanie nowoczesnych technologii, takich jak czujniki czy implanty medyczne. Według naukowców, takie rozwiązanie oferuje trzykrotnie większą pojemność energetyczną na jednostkę masy niż standardowe…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
uran

Były inżynier SpaceX pracuje nad rozwojem produkcji paliwa HALEU w USA

Scott Nolan, były inżynier SpaceX i obecny CEO startupu General Matter stawia sobie ambitny cel: zakończyć rosyjski monopol na produkcję wysoko wzbogaconego uranu i uruchomić jego komercyjną produkcję w Stanach Zjednoczonych. Firma zamierza również obniżyć koszty jego produkcji, co jest…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty