Energa zmodernizuje sieć i przyłączy nowe stacje ładowania dzięki dotacji z NFOŚiGW
Energa-Operator pozyskała 120 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na modernizację swojej sieci elektroenergetycznej. Inwestycja pozwoli na uruchomienie szybkich punktów ładowania pojazdów elektrycznych o łącznej mocy około 143,5 MW, przyczyniając się do redukcji emisji zanieczyszczeń i wspierając rozwój elektromobilności w Polsce.
Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie 200 mln zł, z czego wsparcie z NFOŚiGW pokryje 60% wydatków kwalifikowanych. W ramach projektu planowana jest modernizacja 11 Głównych Punktów Zasilania oraz przebudowa ponad 26 kilometrów sieci średniego napięcia (SN).
Rozwój infrastruktury w czterech regionach
Prace modernizacyjne obejmą cztery oddziały Energa-Operator: w Płocku, Toruniu, Gdańsku i Olsztynie. W zakres działań wejdzie m.in. przebudowa linii napowietrznych SN, budowa nowych linii kablowych, a także wymiana rozdzielnic i transformatorów wysokiego/średniego napięcia (WN/SN) na urządzenia o większej mocy. Dzięki tym inwestycjom infrastruktura sieciowa zyska zdolność do przyłączenia nowych punktów ładowania, co wesprze rozwój rynku pojazdów elektrycznych.
To kolejna dotacja przyznana Energa-Operator w ramach programu rozwoju infrastruktury energetycznej. Dzięki realizacji inwestycji, sieć elektroenergetyczna stanie się bardziej efektywna, przyczyniając się do transformacji energetycznej oraz wzrostu popularności ekologicznych rozwiązań transportowych.
– “Rozwój elektromobilności, która jest jednym z elementów dekarbonizacji i transformacji energetycznej kraju, będzie napędzał popyt na energię elektryczną, a to wymaga zabezpieczenia mocy wytwórczych. W pierwszej kolejności należało wybrać te inwestycje, które posiadają największe ograniczenia techniczne oraz umożliwiają przyłączenie ogólnodostępnych stacji ładowania w krótkiej perspektywie czasowej. Wybrane do modernizacji zadania inwestycyjne wychodzą naprzeciw potrzebom stawianym przez rynek e-mobility” – podkreśla Karolina Lipińska, wiceprezeska Zarządu Energa-Operator.
Ograniczenie emisji
Projekt jest realizowany w ramach programu „Rozwój infrastruktury elektroenergetycznej na potrzeby rozwoju stacji ładowania pojazdów elektrycznych”, skierowanego do Operatorów Systemów Dystrybucyjnych. Jego głównym celem jest zwiększenie przepustowości sieci elektroenergetycznej, co umożliwi rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zmodernizowana infrastruktura nie tylko usprawni funkcjonowanie sieci energetycznej, ale także przyczyni się do ograniczenia zanieczyszczeń: CO2 o 3 168,36 mg/rok, tlenków azotu o 2,31 mg/rok oraz pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) o 0,12 mg/rok.
źródło: energa-operator.pl