Agrowoltaika powstanie na terenie województwa zachodniopomorskiego

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty
agrowoltaika
Źródło: zut.edu.pl

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie we współpracy z firmą Energia Pomorze rozpoczął projekt budowy farmy agrofotowoltaicznej – pierwszej tego typu w Polsce. Inicjatywa o wartości blisko 100 milionów złotych, współfinansowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), już wystartowała.

Projekt AgrofarmaPV będzie realizowany na obszarze województwa zachodniopomorskiego i ma obejmować powierzchnię 10 hektarów. Obecnie trwają prace nad studium wykonalności, które potrwają około 9 miesięcy. Następnie planowana jest budowa oraz dwuletnie badania na 2-hektarowej części farmy, po których przewidziana jest rozbudowa instalacji o kolejne 8 hektarów.

Cele projektu

Głównym celem projektu jest opracowanie technologii umożliwiającej jednoczesne pozyskiwanie energii elektrycznej oraz uprawę roślin bez dodatkowego nawadniania. AgrofarmaPV będzie składać się z ponad 1000 segmentów, przypominających kształtem „małe domki”, pod którymi będą rosnąć rośliny. Te urządzenia nie tylko będą pobierać energię ze słońca do zasilania elektrycznych ciągników lub do dostarczania jej do sieci, ale także umożliwią zbiór i magazynowanie deszczówki, wykorzystywanej do podlewania upraw.

Dzięki tej technologii, gleba będzie utrzymywana w dobrym stanie, a projekt przyczyni się do zapobiegania suszy, coraz bardziej dotkliwej w rolnictwie. Wdrażaniem opracowanej technologii zajmie się firma Energia Pomorze, a oferta skierowana będzie do nowoczesnych gospodarstw rolnych, które równoważą produkcję i wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych z prowadzeniem upraw roślin.

Projektem kieruje dr hab. inż. Adam Koniuszy, prof. ZUT, któremu towarzyszą specjaliści z Zakładu Inżynierii Rolniczej i Środowiska: dr hab. inż. Anna Jaroszewska, prof. ZUT – specjalistka ds. nawadniania, dr hab. inż. Marek Bury, prof. ZUT – specjalista ds. agrotechniki oraz dr inż. Andrzej Gawlik – specjalista ds. energii.

Źródło: zut.edu.pl

Powiązane artykuły

strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu w dużych miastach od 2026 roku

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Najważniejszym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie obowiązku ustanawiania stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jeśli odnotowano w nich przekroczenie dopuszczalnych poziomów stężenia dwutlenku azotu (NO2)…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
v2g

Myenergi zapowiada pierwszą domową ładowarkę V2G w Wielkiej Brytanii

Brytyjska firma Myenergi pracuje nad przełomową domową ładowarką z technologią vehicle-to-grid (V2G). Ma to być pierwsze w Wielkiej Brytanii masowo dostępne urządzenie tego typu. Premiera zaplanowana jest na 2025 rok i zbiegnie się w czasie z wprowadzeniem na rynek w…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
magazyn energii

Rekordowe zainteresowanie magazynami energii na najnowszej aukcji rynku mocy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przeprowadziły najnowszą aukcję rynku mocy, która przyciągnęła czołowych deweloperów projektów bateryjnych magazynów energii, mimo mniej korzystnych warunków. Kluczowe projekty i deweloperzy Columbus Energy Spółka z Krakowa, rozwijająca projekty od 2 lat, zabezpieczyła kolejne kontrakty mocowe. Wcześniej…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 2 minuty