Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) ogłosiło, że zapotrzebowanie na moc w aukcji głównej dla roku 2028 osiągnie poziom 5 791 MW. Dane te zawarto w projekcie rozporządzenia ministra klimatu i środowiska dla aukcji głównej dla roku dostaw 2028. Ustalono również parametry aukcji dodatkowych dla roku dostaw 2024.
Zgodnie z procesem, który stosowano w poprzednich latach, cena wejścia nowej jednostki wytwórczej nie została powiększona o inflację. Ustalono ją na poziomie 431 zł/kW.
Założono, że kontrakty mogą być zawierane już w 2023 roku i faktyczne koszty kapitałowe są ponoszone przez dostawcę mocy przed rozpoczęciem dostaw. OSP przeanalizował inwestycje w podobne źródła w Polsce i na świecie, a koszty operacyjne oparł m.in. na danych pochodzących z World Energy Outlook.
Rozporządzenie dotyczące aukcji wydawane jest cyklicznie. Dokument przedstawia również szczegółowe zapotrzebowanie w każdym kwartale danego roku oraz szereg parametrów, wśród których można wymienić między innymi:
- cenę maksymalną określoną dla cenobiorcy, wyznaczoną na podstawie kapitałowych i operacyjnych kosztów stałych,
- minimalne wielkości obowiązków mocowych planowanych do pozyskania w wyniku aukcji dodatkowych,
- korekcyjne współczynniki dyspozycyjności dla poszczególnych grup technologii,
- jednostkowy poziom nakładów inwestycyjnych netto odniesiony do mocy osiągalnej netto, uprawniający do oferowania obowiązków mocowych w aukcji głównej,
- minimalne wielkości obowiązków mocowych planowanych do pozyskania w wyniku aukcji dodatkowych.
Wartość zapotrzebowania na rok 2028 jest zbliżona do wartości, która będzie obowiązywać w przyszłym roku. W 2024 roku wynosi ona 5993 MW, a jej kwartalny rozkład wygląda następująco:
- 3 520 MW dla I kwartału,
- 1 131 MW dla II kwartału,
- 500 MW dla III kwartału,
- 842 MW dla IV kwartału.
Każde rozporządzenie obejmujące parametry aukcji jest publikowane nie później niż na 18 tygodni przed rozpoczęciem każdej aukcji głównej.
Źródło: WysokieNapiecie.pl