Znamy zapotrzebowanie na moc w aukcji dla 2028 roku

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) ogłosiło, że zapotrzebowanie na moc w aukcji głównej dla roku 2028 osiągnie poziom 5 791 MW. Dane te zawarto w projekcie rozporządzenia ministra klimatu i środowiska dla aukcji głównej dla roku dostaw 2028. Ustalono również parametry aukcji dodatkowych dla roku dostaw 2024.

Zgodnie z procesem, który stosowano w poprzednich latach, cena wejścia nowej jednostki wytwórczej nie została powiększona o inflację. Ustalono ją na poziomie 431 zł/kW.

Założono, że kontrakty mogą być zawierane już w 2023 roku i faktyczne koszty kapitałowe są ponoszone przez dostawcę mocy przed rozpoczęciem dostaw. OSP przeanalizował inwestycje w podobne źródła w Polsce i na świecie, a koszty operacyjne oparł m.in. na danych pochodzących z World Energy Outlook.

Rozporządzenie dotyczące aukcji wydawane jest cyklicznie. Dokument przedstawia również szczegółowe zapotrzebowanie w każdym kwartale danego roku oraz szereg parametrów, wśród których można wymienić między innymi:

  • cenę maksymalną określoną dla cenobiorcy, wyznaczoną na podstawie kapitałowych i operacyjnych kosztów stałych,
  • minimalne wielkości obowiązków mocowych planowanych do pozyskania w wyniku aukcji dodatkowych,
  • korekcyjne współczynniki dyspozycyjności dla poszczególnych grup technologii,
  • jednostkowy poziom nakładów inwestycyjnych netto odniesiony do mocy osiągalnej netto, uprawniający do oferowania obowiązków mocowych w aukcji głównej,
  • minimalne wielkości obowiązków mocowych planowanych do pozyskania w wyniku aukcji dodatkowych.

Wartość zapotrzebowania na rok 2028 jest zbliżona do wartości, która będzie obowiązywać w przyszłym roku. W 2024 roku wynosi ona 5993 MW, a jej kwartalny rozkład wygląda następująco:

  • 3 520 MW dla I kwartału,
  • 1 131 MW dla II kwartału,
  • 500 MW dla III kwartału,
  • 842 MW dla IV kwartału.

Każde rozporządzenie obejmujące parametry aukcji jest publikowane nie później niż na 18 tygodni przed rozpoczęciem każdej aukcji głównej.

Źródło: WysokieNapiecie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE