Zielony wodór na Żuławach Wiślanych, produkcja ruszy na dużą skalę

Na terenie Żuław Wiślanych powstanie bardzo ważna i ogromna inwestycja OZE. To wytwórnia zielonego wodoru! Budowa odbędzie się w kilku etapach a na cały projekt będą się składały turbiny wiatrowe, panele fotowoltaiczne, elektrolizery, magazyny energii i inne obiekty dodatkowe. 

Jak wielka będzie wydajność obiektów po wdrożeniu? 

Po ukończeniu projekt zakłada produkcję około 2,2 milionów megawatogodzin (MWh) energii rocznie. 

Obiecywany przez firmę wynik jest imponujący. Z opublikowanych danych wynika, że ta inwestycja będzie w stanie wyprodukować około 10 razy więcej energii niż największa polska farma fotowoltaiczna o mocy około 200 MW zlokalizowana w Zwartowie! 

Co wchodzi w skład inwestycji? 

pv i wiatrak

Będą to wspomniane już turbiny wiatrowe o mocy około 400 MW oraz panele fotowoltaiczne o mocy około 800 MW. Ich zadaniem będzie pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych.

Ponadto w ramach projektu zbudowane zostaną magazyny energii, elektrolizery i dodatkowa infrastruktura. 

Dlaczego Żuławy Wiślane? Czy lokalizacja ma znaczenie? 

Oczywiście, że tak. Głównym źródłem produkcji energii elektrycznej mają być turbiny wiatrowe i to także wpływa na lokalizację tej inwestycji. Firma Green Capital S.A. planuje realizację projektu na Żuławach Wiślanych, na terenie obejmującym obszar kilku gmin. Decyzja taka zapadła, ponieważ Żuławy Wiślane uznawane są za jedną z najlepszych lokalizacji w Europie pod kątem występowania wiatru. 

Jesteśmy przekonani co do obecnego kształtu projektu oraz jego lokalizacji. Energia produkowana będzie głównie z energii wiatru, a Żuławy są pod tym kątem jednym z najlepszych miejsc w Europie.

Green Capital S.A.

Przeznaczenie powstałej energii 

Ciepło, które powstanie podczas uzyskiwania wodoru, będzie mogło zostać wykorzystane do celów grzewczych dla mieszkańców Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot). Oprócz tego będzie można je wykorzystać do różnych procesów technologicznych. 

Jaka firma stoi za tym projektem?

Za projekt odpowiada Green Capital S.A., czyli spółka specjalizująca się w projektowaniu i budowie farm wiatrowych oraz innych odnawialnych źródeł energii. Na rynku odnawialinych źródeł energii (OZE) działa od 2008 roku. To właśnie ta firma planuje przeprowadzenie inwestycji na Żuławach. 

Poniżej zamieszczamy krótki film ogólny promujący instalacje OZE oferowane przez Green Capital S.A.: 

Czy to się opłaci? 

Green Capital szacuje, że koszt produkcji energii elektrycznej z planowanych farm wiatrowych na Żuławach Wiślanych będzie o kilkadziesiąt procent niższy niż koszt produkcji z farm wiatrowych na morzu. Co więcej, w porównaniu do działających obecnie elektrowni węglowych w Polsce, koszt produkcji energii elektrycznej z inwestycji realizowanej przez Green Capital będzie nawet 2,5-3 razy niższy. 

Jaka jest wartość inwestycji? 

pieniądze na wadzeDokładna nie jest jeszcze znana.

Jednak według szacunków wartość inwestycji może wynieść prawdopodobnie około 1,28 mld euro. 

 

Jak inwestycja wypada pod kątem ekologii? 

Jeśli chodzi o aspekty ekologiczne i środowiskowe to wszystko wskazuje na to, że wytwórnia zielonego wodoru na Żuławach Wiślanych wypadnie bardzo korzystnie.

Z jednej strony znaczenie ma tutaj rodzaj zastosowanej technologii oraz wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Z drugiej strony natomiast ważne są materiały, z których wykonywane będą poszczególne instalacje. Według zapewnień producenta, około 90% materiałów będzie ekologiczna, to znaczy, że będzie można je poddać recyklingowi. Z kolei pozostałe 10% materiałów będzie można wykorzystać ponownie chociaż trzeba pamiętać, że w bardziej ograniczonym zakresie i zastosowaniach. 

Planowane elektrownie wiatrowe mają już po siedmiu miesiącach pracy wytworzyć więcej energii, niż potrzeba na ich wyprodukowanie. 

 

Źródła: 

W Polsce powstanie wielkoskalowa produkcja wodoru, magazynbiomasa.pl

Green Capital wybuduje wytwórnię zielonego wodoru, ecieplo.pl

Gigantyczna wytwórnia zielonego wodoru powstanie na Żuławach, swiatoze.pl

Zielony wodór znad Wisły. Wkrótce ruszy ogromna inwestycja, gadzetomania.pl

Zielony wodór będzie produkowany nad Wisłą. Olbrzymia inwestycja ruszy na północy Polski, www.chip.pl

Green Capital wybuduje gigantyczną wytwórnię zielonego wodoru, www.cire.pl

Żuławy będą potęgą OZE? Jest pomysł na sporą inwestycję, oiot.pl

Green Capital S.A. – Jesteśmy przyszłością Energii Odnawialnej w Polsce, Green Capital S.A., www.youtube.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE