„Zielona stal” po raz pierwszy trafiła do klienta

Szwedzka organizacja Hybrit jako pierwsza na świecie zrealizowała dostawę „zielonej stali”. Pierwszą dostawę otrzymała firma Volvo. W proces produkcji nie był zaangażowany węgiel. W przyszłości Hybrit planuje całkowitą rezygnację z użycia paliw kopalnych.

Cel i miejsce projektu Hybrit

Projekt Hybrit powstał w 2016 roku dzięki współpracy szwedzkiej grupy energetycznej Vattenfall i koncernów SSAB i LKAB. Celem inicjatywy od początku było opracowanie technologii produkcji żelaza i stali z zerowym śladem węglowym. Dlatego w ramach współpracy uruchomiono pierwszą fabrykę stali, przy produkcji której nie jest emitowany dwutlenek węgla. Nowa fabryka bowiem nie korzysta z energii pochodzącej z paliw kopalnych.

Inwestycję zrealizowano w regionie Norrbotten, który jest najbardziej wysuniętym na północ regionem Szwecji. Wybrana okolica jest bogata w złoża rudy żelaza.

Przemysł, a zwłaszcza przemysł stalowy, generują duże emisje, ale są również ważną częścią rozwiązania. Aby napędzać transformację i stać się pierwszym na świecie państwem wolnym od paliw kopalnych, niezbędna jest współpraca między biznesem, środowiskiem akademickim i sektorem publicznym. Praca wykonywana przez SSAB, LKAB i Vattenfall w ramach HYBRIT napędza rozwój całej branży i stanowi model międzynarodowy.

Ibrahim Baylan, minister handlu i przemysłu

Pierwsza dostawa „zielonej stali”

Organizacja Hybrit poinformowała w tym tygodniu o zrealizowaniu pierwszej na świecie dostawy „zielonej stali” do klienta. Pierwszym klientem do którego dostarczono „zieloną stal” jest Volvo Group.

To bardzo satysfakcjonujące, że współpraca HYBRIT robi kolejny ważny krok naprzód i że SSAB może teraz produkować pierwszą stal wolną od paliw kopalnych i dostarczać ją klientowi. Pokazuje, w jaki sposób partnerstwa i współpraca mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji i zwiększenia konkurencyjności przemysłu. Elektryfikacja przyczynia się do umożliwienia życia wolnego od paliw kopalnych w ciągu jednego pokolenia.

Anna Borg, prezes i dyrektor generalny Vattenfall

Na razie wszystko odbywa się w formie testów, a sama produkcja „zielonej stali” dzieje się na niedużej pilotażowej linii. Jednak twórcy projektu oczekują, że rozwiązanie się sprawdzi na rynku i „zielona stal” wkrótce będzie produkowana masowo. Co więcej, Vattenfall ogłosił już budowę większego zakładu w mieście Gallivare. Bowiem ostatecznym celem podjętej inicjatywy jest produkcja „zielonej stali” na dużą skalę.

„Zielona stal” ograniczy emisje cieplarniane

Proces produkcji „zielonej stali” odrzuca możliwość korzystania z węgla i innych paliw kopalnych. Zamiast tego podczas produkcji wykorzystuje się wodór i energię elektryczną wytwarzaną ekologicznie. Dzięki temu ilość emisji dwutlenku węgla do atmosfery zostanie znacznie ograniczona. Realizatorzy inicjatywy Hybrit zakładają, że uruchomienie produkcji „zielonej stali” zmniejszy emisje dwutlenku węgla o 10% w całej Szwecji. Mając to na uwadze firma SSAB stwierdziła, że „zielona stal” to „ważny krok w kierunku całkowicie wolnego od paliw kopalnych łańcucha wartości”.

Pierwsza na świecie stal wolna od paliw kopalnych to nie tylko przełom dla SSAB, to dowód na to, że można zmienić i znacznie zmniejszyć ślad węglowy przemysłu stalowego na całym świecie. Mamy nadzieję, że może to zainspirować innych do zwiększenia tempa zielonej transformacji.

Martin Lindqvist, prezes i dyrektor generalny SSAB

Źródła:

https://www.hybritdevelopment.se/varldens-forsta-fossilfria-stal-fardigt-for-leverans/

https://www.vattenfall.de/

https://news.cision.com/se/ssab/r/varldens-forsta-fossilfria-stal-fardigt-for-leverans,c3399098

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE