Zatrzymać globalne ocieplenie na 1,5°C

Analitycy McKinsey przewidują, że przy kontynuacji tempa przemian w technologii oraz utrzymaniu kluczowych trendów politycznych globalna emisja gazów cieplarnianych spadnie do 2050 roku tylko o około 25%. To zbyt mały spadek i oznacza on ocieplenie na poziomie 3,5°C. Droga do zatrzymania ocieplenia na poziomie ok. 1,5°C wymaga większych ambicji i przyspieszonych wdrożeń na skalę globalną.

Kontynuacja dotychczasowych trendów a globalne ocieplenie

COVID-19 przyczynił się do spadku globalnych emisji dwutlenku węgla o ok. 7%. To dobra informacja. Jednak prognozowane emisje dwutlenku węgla w przypadku kontynuacji dotychczasowych trendów są dalekie od rozwiązań, które ograniczałyby globalne ocieplenie do poziomu 1,5°C. Według aktualnych prognoz maksymalny poziom emisji dwutlenku węgla miałby nastąpić do 2023 roku. Potem może nastąpić ustabilizowanie. Emisje związane z energią globalnie wyglądają płasko do ok. 2030 roku. Następnie stopniowo spadną o ok. 25% do 2050 roku.  

Badacze alarmują, że w przypadku kontynuacji dotychczasowych trendów globalny budżet węglowy dla ścieżki 1,5°C wyczerpie się do 2030 roku, czyli że  globalne ocieplenie może wzrosnąć do 1,5°C ponad poziom przedindustrialny już ok. 2030 roku. Tak wydarzy się przy założeniu, że ocieplenie będzie postępowało w takim tempie jak obecnie. Aby utrzymanie 1,5°C stało się realne, emisje dwutlenku węgla powinny osiągnąć poziom zero netto do 2050 roku. To wyzwanie dla całego świata.

Naszym celem globalnym jest osiągnięcie spadku globalnych emisji aż o ponad 50% do 2030 roku. Oznacza to, że czeka nas 10 ważnych, trudnych i rozstrzygających lat. Ścieżki wiodące do zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie bliskim 1,5°C będą wymagały zdecydowanych i daleko idących zmian. Zmiany będą konieczne nie tylko w systemach energetycznych, ale również przestrzennych, urbanistycznych, infrastrukturalnych, przemysłowych. Społeczeństwa na całym świecie muszą się zmobilizować i zmienić sposób w jaki napędzają gospodarki.

Scenariusz przyspieszonej transformacji a globalne ocieplenie

Spójrzmy dla porównania na scenariusz przyspieszonej transformacji. W tym scenariuszu emisje w 2050 roku byłyby o 20% niższe niż w przypadku kontynuacji dotychczasowych trendów. Osiągnięcie tego byłoby możliwe dzięki szybszemu przejściu na odnawialne źródła  energii. Nie bez znaczenia jest też przyspieszone wdrożenie nowych technologii niskoemisyjnych do segmentów zastosowań końcowych – takich jak transport drogowy czy przemysł. Mimo tych różnych wyników prognozy nadal pokazują, że oba scenariusze znajdują się za daleko od celu 1,5°C. Aby osiągnąć ten cel, emisje dwutlenku węgla powinny spaść o 90% do 2050 roku w porównaniu z poziomami jakie są obecnie prognozowane. W praktyce oznacza to, że przez najbliższe 30 lat emisje dwutlenku węgla powinny wykazywać roczny spadek o wielkości spadku z 2020 roku.

Jak widać, chociaż zauważalny jest pęd w kierunku dekarbonizacji to jednak nadal wielu przywódców krajów potrzebuje skutecznie przekładać swoje ambitne cele na konkretne polityki. Pod tym względem nie ma drogi na skróty. Dodatkowo, przypadek kontynuacji dotychczasowych trendów można interpretować jako wskazówkę. Mówi ona, że różne dodatkowe ambitne inicjatywy i konkretne środki polityczne są niezbędne, aby przybliżyć się do celu 1,5°C. 

Jest to tylko jedna z kluczowych kwestii omawianych w ramach przypadku referencyjnego w raporcie Globalna Perspektywa Energetyczna (McKinsey & Company). Przypadek referencyjny to scenariusz przewidujący kontynuację istniejących trendów w energetyce. Zakłada on, że ewolucja technologii i działania polityczne będą odbywały się w znany nam sposób. Jeżeli chcesz poznać szczegóły dotyczące pozostałych kwestii  omawianych w raporcie kliknij w interesujący Cię link!

  1. Długoterminowo Covid ma niewielki wpływ na branżę energetyczną
  2. Moc wygrywa a wodór zmienia krajobraz energetyczny
  3. Przewidywany popyt na paliwa kopalne
  4. Czy możliwe jest zatrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5°C?
  5. Wzrasta wykorzystanie OZE, ale nakłady finansowe na energię z paliw kopalnych pozostają na stałym poziomie

Jednak zarówno działania poszczególnych państw jak i szybkość zmian klimatycznych trudno dokładnie przewidzieć, dlatego poza przypadkiem referencyjnym badacze biorą pod uwagę kilka możliwych scenariuszy tempa przemian (jak na przykład wspomniany w tym artykule scenariusz przyspieszonej transformacji). Zachęcamy do zapoznania się z nimi w naszym podsumowaniu raportu McKinsey & Company

źródła: McKinsey & Company, Global Energy Perspective 2021, January 2021

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE