Żabka inwestuje w fotowoltaikę – umowa z DB Energy

Firma DB Energy zawarła z Żabka Polska umowę, która zakłada kompleksową realizację prac związanych z budową instalacji fotowoltaicznej. Wartość umowy szacuje się na 16 mln zł. Natomiast przewidywany czas realizacji inwestycji wynosi ok. 16 miesięcy.

Co skłaniło Żabkę do inwestycji związanej z OZE?

Żabka Polska jest właścicielem największej w kraju sieci sklepów typu convenience. Spółka DB Energy poinformowała niedawno, że Żabka Polska chce zainwestować 16 mln złotych we własne źródła energii. Na decyzję zarządu niewątpliwie miały wpływ obecne uwarunkowania gospodarczo-ekonomiczne. Przede wszystkim znaczenie ma niestabilna sytuacja energetyczna na świecie, a także związany z tym wzrost cen energii. Tak właśnie uzasadnia swoją decyzję Żabka.

Żabka Polska już dziś reaguje na sytuację związaną z wysokimi cenami energii i podejmuje działania, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne firmie, zwłaszcza że nowo powstały magazyn zlokalizowany jest w dużej odległości od istniejącej infrastruktury energetycznej.

Dominik Brach, wiceprezes DB Energy

Żabka dąży do bezpieczeństwa energetycznego

Podpisanie umowy z DB Energy ma umożliwić kompleksową realizację prac. Są one związane z budową elektrowni fotowoltaicznej zintegrowanej z wysokosprawnymi jednostkami kogeneracyjnymi oraz instalacjami absorpcji i nagrzewnic. Oczekuje się, że taka konstrukcja zapewni zakładowi Żabki bezpieczeństwo energetyczne. Prace odbywają się w nowo wybudowanym Centrum Logistycznym Żabki w Małopolu koło Radzymina.

Ile potrwa inwestycja?

Przewiduje się, że realizacja inwestycji potrwa ok. 16 miesięcy, ponieważ szacunki wskazują, że tle czasu potrzeba na zrealizowanie wszystkich zadań. Ponadto DB Energy ma utworzyć dwie spółki celowe. W komunikacie napisano:

Stosownie do poczynionych ustaleń i zapisów umowy w następstwie jej zawarcia spółka dokona utworzenia dwóch spółek celowych, które zawrą z Żabka Polska umowy w formule ESCO, w ramach których zrealizowane zostaną dostawy wysokosprawnych jednostek kogeneracyjnych oraz instalacji absorpcyjnych.

Inwestycja w formule ESCO

Dzięki takim umowom uda się zrealizować dostawy dwóch wysokosprawnych jednostek kogeneracyjnych oraz dwóch instalacji absorpcyjnych.

Wspomniana formuła ESCO to dostępny w naszej ofercie model zewnętrznego finansowania inwestycji energooszczędnych, w którym całość nakładów finansowych oraz większość ryzyk technicznych przenoszonych jest na generalnego wykonawcę. Co więcej generalny wykonawca ma udział w oszczędnościach, więc dba o maksymalizację efektów działań inwestycyjnych.

Dominik Brach, wiceprezes firmy DB Energy

Technologia trigeneracji

Projekt realizowany przez Żabka Polska przewiduje zastosowanie technologii trigeneracji. Oznacza to, że poza wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła, będzie można wykorzystać energię cieplną powstałą z przemian termodynamicznych także w celu wytworzenia energii chłodniczej. 

Źródła:

Materiały prasowe Żabka i DB Energy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE