Współpraca PKN Orlen i GE Renewable Energy przy offshore

25 sierpnia br. Orlen poinformował, że „podjął strategiczne partnerstwo” z GE Renewable Energy. GE Renewable Energy amerykański producent turbin dla morskich elektrowni wiatrowych.

PKN ORLEN działa aktywnie realizując politykę energetyczną Polski. Jak podano w komunikacie, porozumienie koncernu z GE Renewable Energy stanowi kolejny etap realizacji strategii ORLEN2030.

Orlen dąży do osiągnięcia neutralności emisyjnej

Firma przypomina w komunikacie, że dąży do osiągniecia neutralności emisyjnej do 2050 roku. Jednym z filarów tej zielonej transformacji jest morska energetyka wiatrowa. Według przyjętej strategii, do 2030 roku Orlen zainwestuje 47 mld złotych w niskoemisyjne i zeroemisyjne projekty energetyczne. Wśród nich będą projekty offshore.

Korzyści z porozumienia z GE Renewable Energy

Prezes GE Renewable Energy, Jérôme Pécresse zauważył, że porozumienie z PKN Orlen to krok w kierunku dalszego, pomyślnego rozwoju obu firm. Według niego Polska ma świetne zasoby morskie. Można je wykorzystać w celu przyspieszenia procesu transformacji energetycznej. W związku z tym GE chętnie będzie w tym uczestniczył.

Poprzez partnerstwo GE Renewable Energy „będzie dążyć do tworzenia w Polsce miejsc pracy, wspierając tym samym rozwój lokalnego łańcucha dostaw dla całego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej”.

Starania o nowe koncesje offshore

Oczekuje się, że współpraca wzmocni konkurencyjność PKN ORLEN. Przede wszystkim ma pomóc w staraniach o nowe koncesje na farmy wiatrowe w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku.

Jak czytamy w komunikacie, prezes PKN Orlen poinformował, że koncern „będzie pretendować” do pozyskania kolejnych koncesji. Jego zdaniem wymaga tego ekonomia skali. Ma to zasadnicze znaczenie dla łańcuchów dostaw i montażu finansowych „tak strategicznego procesu, jak morska energetyka wiatrowa”.

Koncern przypomina jakie są założenia Polityki energetycznej Polski do 2040 roku (PEP2040). Zgodnie z nimi moce wytwórcze farm zlokalizowanych w polskiej części Bałtyku powinny osiągnąć od 9 do 11 GW mocy.

„BĘDZIE TO MOŻLIWE M.IN. DZIĘKI ZBLIŻAJĄCEMU SIĘ POSTĘPOWANIU KONCESYJNEMU, W RAMACH KTÓREGO DO ROZDYSPONOWANIA JEST 11 LOKALIZACJI DLA FARM, O ŁĄCZNEJ POWIERZCHNI 2342 KM KW., WSKAZANYCH W PLANIE ZAGOSPODAROWANIA POLSKICH OBSZARÓW MORSKICH.”

Zgodnie z powyższą strategią do 2030 roku na Morzu Bałtyckim powstaną farmy o łącznej mocy 5,9 GW. Będzie to zrealizowane w ramach tzw. pierwszej fazy.

Jedyna koncesja PKN Orlen na Bałtyku

Obecnie PKN Orlen posiada jedną koncesję na moc 1,2 GW z lokalizacją na Morzy Bałtyckim. Firma realizuje projekt Baltic Power w ramach farmy wiatrowej powstającej w partnerstwie z kanadyjską spółką Northland Power. Obiekt powstanie na obszarze ok. 131 km kw. Jego przybliżona lokalizacja: ok. 23 km na północ od linii brzegowej Bałtyku, na wysokości Choczewa i Łeby. Początek budowy zaplanowano na 2023 rok. Natomiast jej koniec nastąpi prawdopodobnie w 2026 roku.

Pozostałe inwestycje w farmy wiatrowe

Oprócz wymienionego projektu na Morzu Bałtyckim, Orlen inwestuje także w lądowe farmy wiatrowe. W lutym 2021 roku firma nabyła farmę Kanin o mocy 20 MW. Inwestycja znajduje się na terenie województwa zachodniopomorskiego. Z kolei w marcu zakupiono od hiszpańskiego funduszu inwestycyjnego trzy kolejne lądowe farmy wiatrowe. Znajdują się one w województwie pomorskim. Mowa tu o projektach Kobylnica (41,4 MW), Subkowy (8 MW) i Nowotna (40 MW).

Źródła:

Polska Agencja Prasowa

Orlen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE