TAURON kolejny raz stawia na wiatr

We Wróblewie (województwo pomorskie) TAURON wybuduje farmę wiatrową o mocy 30 MW. Elektrownia zostanie uruchomiona pod koniec 2024 roku i pozwoli zaoszczędzić ok. 74,9 tys. ton CO2.

Zgodnie z założeniami farma wiatrowa ma wyprodukować ponad 80 tys. MWh energii elektrycznej i pokryć zapotrzebowanie 28 tysięcy gospodarstw domowych. Elektrownia będzie składać się z 15 turbin o wysokości 100 metrów. 

Usytuowanie farmy wiatrowej i odpowiednie zagospodarowanie terenu pozwoli na wykorzystanie obszaru inwestycji na potrzeby produkcji rolnej. Inwestycję realizuje spółka TAURON Zielona Energia, która odpowiada w Grupie TAURON za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów oraz prowadzi nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi.

Zielony Zwrot TAURONA

Według Pawła Szczeszka, prezesa Grupy TAURON, budowa nowych elektrowni wiatrowych napędza strategię Zielony Zwrot TAURONA. Aktualnie w budowie są cztery takie obiekty o łącznej mocy 140 MW. Tylko w tym roku TAURON planuje zainwestować w rozwój OZE około miliarda złotych. Do 2025 roku firma ma dysponować turbinami wiatrowymi o sumarycznej mocy 700 MW.

Wcześniej wspomniana strategia zakłada, że do 2025 roku Grupa będzie dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW (ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy).

Obecnie TAURON ma w swoim portoflio 11 farm wiatrowych. Są to instalacje w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi o łącznej mocy 416 MW. 

W połowie maja bieżącego roku TAURON zakończył pierwszy etap budowy największej w Polsce farmy fotowoltaicznej o mocy 100 MW. Inwestycja powstaje na terenie Mysłowic w województwie śląskim. Pierwszy etap farmy to panele o łącznej o mocy 37 MW. Pozostała część będzie realizowana w drugim etapie. Według założeń elektrownia rozpocznie działalność jeszcze w tym roku.

Źródło: Media.Tauron

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE