Systemy dekarbonizacji LOOP, produkcja grafenu i więcej

16 maja 2022 r. firma Levidian Nanosystems ogłosiła, że zawarła pierwszą umowę z klientem na dostawę systemu Levidian LOOP10 do zakładu w Abu Zabi, którego właścicielem jest IDC. Levidian Nanosystems współpracuje z Zero Carbon Ventures, aby wdrożyć ponad 500 systemów dekarbonizacji LOOP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Grafen i LOOP mają znaczący potencjał w dekarbonizacji przemysłu.

Zakres porozumienia

Firma Zero Carbon zobowiązała się do wdrożenia 500 systemów LOOP50 w ciągu najbliższych pięciu lat. Zero Carbon będzie koncentrować się na dekarbonizacji gazu odpadowego na składowiskach i w miejscach spalania gazu. W tym celu współpracując z głównymi firmami naftowymi i gazowymi oraz agencjami rządowymi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Firma wdroży również pierwszy system Levidian LOOP10 w miejscu należącym do IDC w Abu Dhabi.

Zainstalowane systemy LOOP stworzą razem krytyczną sieć łańcucha dostaw, produkującą wysokiej jakości grafen i wodór do dystrybucji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wizja, która towarzyszy przedsięwzięciu to zdekarbonizowany świat zasilany wodorem i zbudowany na grafenie.

To bardzo ekscytujące widzieć nasze pierwsze urządzenie LOOP wdrożone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. LOOP jest najbardziej wydajny podczas dekarbonizacji gazu odpadowego w celu wytworzenia wodoru i grafenu. Metan jest najsilniejszym gazem cieplarnianym, a misją firmy Levidian jest przekształcenie tego gazu w potężne narzędzie do dekarbonizacji. Z niecierpliwością czekamy na rozwój sieci LOOP firmy Zero Carbon w nadchodzących latach.

John Hartley, dyrektor generalny firmy Levidian

LOOP jako narzędzie dekarbonizacji

Levidian LOOP jest jedną z technologicznych odpowiedzi na wyzwanie związane z negatywnym wpływem metanu na środowisko.

Metan i globalne ocieplenie

W szerszej dyskusji na temat zmian klimatu często pomija się rolę metanu. Jednak metan szybko staje się problemem, z którym trzeba się zmierzyć. Według raportu wiodącego ośrodka badań nad środowiskiem naturalnym jest on prawie 80 razy bardziej szkodliwy niż odpowiednik CO2. Raport Uniwersytetu Stanforda opublikowano w lutym 2022 r. Stwierdzono w nim, że na każdą tonę metanu przypada 75 ton równoważnika w postaci CO2. Dokument uwydatnił wpływ metanu.

Metan ma wiele źródeł: od tradycyjnego spalania paliw kopalnych po rolnictwo na skalę przemysłową, które odpowiada za aż 32% całkowitej emisji metanu! Jednak mierniki historyczne, stosowane od czasu szczytu w Kioto pod koniec lat 90-tych, pokazują, że sposób rozliczania metanu zaniża jego wpływ. Nie ulega więc wątpliwości, że sposób pomiaru i rozliczania metanu wymaga pilnej ponownej oceny. Przemysł powinien niezwłocznie zająć się problemem emisji metanu.

Skuteczność LOOP w redukcji emisji

Pojedyncze urządzenie LOOP50 wykorzystujące gaz odpadowy redukuje ekwiwalent CO2 (CO2e) o 100 ton rocznie. W ciągu 10-letniej umowy firmy Levidian z Zero Carbon, 500 urządzeń LOOP pozwoli na usunięcie pół miliona ton CO2e.

Producent podaje:

Nazwa urządzeń LOOP zależy od ich przybliżonego potencjału redukcji emisji CO2e w ciągu roku. Na przykład urządzenie LOOP50 zmniejsza emisję CO2 o 50 ton rocznie. Ta ilość CO2e jest dwukrotnie większa w przypadku zastosowań, w których gaz wejściowy pochodzi z odpadów. Np. na terenie odwiertów naftowych i gazowych (LOOP50 wykorzystujący gaz odpadowy zmniejszyłby emisję CO2e o 100 ton rocznie).

LOOP – korzyści z grafenu i wodoru

Jak powstaje grafen i wodór?

Rozwiązanie oferowane przez nową technologię polega na wykorzystaniu metanu i dekarbonizacji go o 40%. Podczas procesu powstaje grafen i wodór. Urządzenie LOOP wykorzystuje opatentowany proces niskotemperaturowy i niskociśnieniowy do rozbijania metanu na jego atomy składowe, wodór i węgiel, bez potrzeby stosowania katalizatorów lub dodatków. Węgiel jest zamykany w wysokiej jakości grafenie. Natomiast wodór może być wykorzystany jako bogata w wodór mieszanka lub oddzielony i przechowywany w celu wykorzystania w czystej postaci.

Gdzie grafen i wodór mają zastosowanie?

Misją Zero Carbon Ventures jest poszukiwanie światowej klasy innowacji w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla, które mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na Bliski Wschód. Nie ma wątpliwości, że przełomowe urządzenia LOOP firmy Levidian właśnie to zrobią, produkując zarówno ekologiczny wodór, jak i wysokiej jakości grafen, właśnie tutaj, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Oba produkty będą miały pozytywny wpływ na wiele procesów przemysłowych.

Martin Reynolds, dyrektor generalny Zero Carbon Ventures

Firmy, które podpisały porozumienie, mają nadzieję, że dzięki systemowi LOOP uda się rozwiązać nie tylko problem globalnej emisji metanu. Dzięki wykorzystaniu doświadczenia firmy Levidian w dziedzinie nanomateriałów i rozległej sieci firmy Zero Carbon, grafen wyprodukowany w LOOP zostanie wykorzystany do ulepszenia i dalszej dekarbonizacji materiałów przemysłowych w takich zastosowaniach jak farby i powłoki, tworzywa sztuczne i kompozyty, materiały budowlane i technologie akumulatorowe. Ponadto wytwarzany w tym samym procesie czysty wodór znajdzie zastosowanie w ogniwach paliwowych oraz w elektrociepłowniach.

Oba materiały są pożądane przede wszystkim ze względu na wielość zastosowań i skuteczność. Grafen i wodór uchodzą za materiały rewolucyjne w świecie przemysłu i mogą zwiększyć wydajność różnych sektorów.

Źródła:

We need to take methane more seriously and LOOP is one of the answers, Levidian

The wonder material graphene may have found its killer app, The Economist

The Case Against Methane Emissions Keeps Getting Stronger, Bloomberg

We’re falling behind on decarbonising heavy industry. LOOP can help us catch up, Levidian

Levidian Nanosystems partners with Zero Carbon Ventures to deploy 500+ LOOP decarbonisation systems to the UAE, Levidian

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE