Wzrasta wykorzystanie OZE, ale nakłady finansowe na energię z paliw kopalnych pozostają na stałym poziomie

Z jednej strony obserwujemy coraz większą popularność OZE, a z drugiej też rosną koszty związane z konwencjonalnymi sposobami pozyskiwania energii. Mimo to paliwa kopalne nadal pełnią istotną rolę. Transformacja energetyczna ma przed sobą kilka punktów krytycznych. Warto o tym pamiętać, szczególnie gdy pełni się kluczową rolę w zarządzaniu biznesem związanym z energetyką.

Inwestycje w energię po kryzysie

Wyjście z szoku spowodowanego pojawieniem się COVID-19 nie było proste dla żadnego biznesu. Wydaje się jednak, że przemysł energetyczny jest na dość uprzywilejowanej pozycji pod tym względem. Świadczy o tym obecny stan sektora. Po wyjściu z szoku wywołanego przez COVID-19 inwestycje w system energetyczny na nowo rosną. Analitycy prognozują stały wzrost inwestycji w energetykę do 2035 roku.

Pomimo pewnych zasadniczych zmian w podstawowych czynnikach, takich jak np. szybki wzrost udziału odnawialnych źródeł w wytwarzaniu energii i osiągnięcie maksymalnego popytu na ropę, struktura inwestycji w surowce energetyczne pozostaje na niemal niezmienionym poziomie. Jest to możliwe, ponieważ czekają nas dalsze spadki kosztów związanych z odnawialnymi źródłami energii i coraz droższe dostawy ropy i gazu. Innymi słowy, zmiany wolumenów poszczególnych surowców energetycznych są równoważone przez zmiany w ich kosztach.

Przewidywana struktura inwestycji w energię

W przypadku kontynuacji dotychczasowych trendów ropa naftowa i gaz nadal będą stanowić około 50% inwestycji w energię do 2035 roku. Natomiast w przypadku odnawialnych źródeł energii obserwujemy sytuację odmienną. Na rynku występuje silny wzrost zainstalowanej mocy. Jednak towarzyszy temu silny spadek koniecznych nakładów finansowych związanych z technologiami energii odnawialnej. W rezultacie struktura inwestycji w surowce energetyczne pozostaje niezwykle stabilna.

Inwestycje w wydobycie ropy i gazu będą rosnąć średnio o 3% rocznie w latach 30.. Wynika to z coraz droższych projektów mających na celu zastąpienie uszczuplających się dotychczasowych zasobów.

W ostatnim czasie obserwujemy rosnące zainteresowanie rządów i inwestorów transformacją energetyczną. Rentowność wszystkich segmentów energii nadal znacznie się różni w poszczególnych krajach i na przestrzeni czasu. W świetle tych szybkich zmian liderzy biznesowi i inwestorzy mierzą się z ważnymi strategicznymi zadaniami. Podmioty inwestujące w sektor energetyczny potrzebują na bieżąco zidentyfikować i śledzić kluczowe dane, które wskazują kierunek i prędkość zmian następujących w krajobrazie energetycznym. 

Jest to tylko jedna z kluczowych kwestii omawianych w ramach przypadku referencyjnego w raporcie Globalna Perspektywa Energetyczna (McKinsey & Company). Przypadek referencyjny to scenariusz przewidujący kontynuację istniejących trendów w energetyce. Zakłada on, że ewolucja technologii i działania polityczne będą odbywały się w znany nam sposób. Jeżeli chcesz poznać szczegóły dotyczące pozostałych kwestii  omawianych w raporcie kliknij w interesujący Cię link!

  1. Długoterminowo Covid ma niewielki wpływ na branżę energetyczną
  2. Moc wygrywa a wodór zmienia krajobraz energetyczny
  3. Przewidywany popyt na paliwa kopalne
  4. Czy możliwe jest zatrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5°C?
  5. Wzrasta wykorzystanie OZE, ale nakłady finansowe na energię z paliw kopalnych pozostają na stałym poziomie

Jednak zarówno działania poszczególnych państw jak i szybkość zmian klimatycznych trudno dokładnie przewidzieć, dlatego poza przypadkiem referencyjnym badacze biorą pod uwagę kilka możliwych scenariuszy tempa przemian. Zachęcamy do zapoznania się z nimi w naszym podsumowaniu raportu McKinsey & Company

źródła: McKinsey & Company, Global Energy Perspective 2021, January 2021

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE