Prosument lokatorski, czyli nowy program dofinansowania fotowoltaiki

Prosument lokatorski – z myślą o mieszkańcach budynków wielorodzinnych

Jak wiadomo, mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą skorzystać z programu Mój Prąd, który wspiera inwestycje w fotowoltaikę. (zobacz też: Mój prąd 4.0 – dla kogo dopłaty?) Ale co z osobami i rodzinami, które zamieszkują budynki mieszkalne wielorodzinne? 

Wszyscy wiemy, że do tej pory te osoby miały ograniczone możliwości zainwestowania w takie rozwiązania. Jednym z istotnych powodów był właśnie brak rządowego wsparcia. Na szczęście ta sytuacja się na naszych oczach zmienia dzięki wprowadzeniu tzw. prosumenta lokatorskiego – co zapowiedział Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda. Skorzystają na tym właśnie mieszkańcy budynków wielorodzinnych.

Prosument lokatorski to nowy program dofinansowania fotowoltaiki w budynkach wielorodzinnych. Jest on dedykowany spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym. Koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca, aby uzyskać bliższe informacje na temat nowego programu dofinansowania. 

Nabór wniosków – od kiedy można składać?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że nabór wniosków już ruszył i można je składać od 1 lutego 2023 roku. Co więcej, nabór ma być prowadzony w sposób ciągły (czyli będzie trwał przez cały czas). Wnioski o dofinansowanie należy kierować do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Szczegółowe dane i zasady programu można znaleźć np. na rządowej stronie lub na stronie Banku.

Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie?

Pomimo nazwy, która może sugerować, że status prosument lokatorski dotyczy lokatorów mieszkań, to wnioski o dofinansowanie w ramach tego programu mogą składać:

  • właściciele wspólnot mieszkaniowych,
  • spółdzielnie,
  • Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS-y).

panele fotowoltaiczne

Jakie są główne cele wprowadzenia prosumenta lokatorskiego?

Nowy program to odpowiedź na potrzeby rynku, branży i mieszkańców. Dzięki dofinansowaniu mieszkańcy budynków wielorodzinnych w końcu uzyskają dostęp do korzyści wynikających z wytwarzania własnej energii – podobnie jak mogą to robić osoby mieszkające w domach jednorodzinnych.

Dla Polski jedną z najważniejszych spraw jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji energetycznej.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii

Głównym celem udzielania dopłat jest zachęcenie mieszkańców bloków oraz zarządców budynków do zainstalowania systemów fotowoltaicznych. Natomiast najważniejszymi korzyściami wynikającymi z takiej instalacji będą niższe rachunki za energię elektryczną. W dobie narastającego kryzysu wydaje się, że jest to bardzo ważny benefit.

Jak ma działać tzw. prosument lokatorski?

Prosument lokatorski to inna filozofia działania, większe instalacje, a więc wyższe dofinansowanie oraz maksymalnie korzystne zasady rozliczania. Będzie można odzyskać 100 proc. wartości energii przekazanej do systemu i otrzymać 50 proc. dofinansowania na instalację.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii

Poniższe informacje pochodzą z artykułu ze strony Ministerstwa Rozwoju i Technologii, gdzie określone są główne zasady. Artykuł tłumaczy „jak będzie”.

  • „Zarządzający budynkiem wielolokalowym (TBS, spółdzielnia, wspólnota) będzie mógł zainwestować w większą instalację, niż jest potrzebna dla części wspólnej.”
  • „Autokonsumpcja będzie dotyczyć tylko części wspólnej.”
  • „Całość energii oddawanej do sieci będzie rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą według cen hurtowych i wpływać na konto właściciela.”
  • „Przychody właściciela obniżą co do zasady koszty utrzymania budynku, a oszczędności będzie można przeznaczyć np. na remonty czy inne potrzeby.”
  • „Prosument (zarządzający budynkiem) będzie musiał zgłosić do sprzedawcy energii sposób rozliczenia (czyli status prosumenta lokatorskiego), dokumentując to uchwałą o budowie takiej instalacji.”

Grant OZE. Na co dokładnie można przeznaczyć środki?

Głównym elementem wsparcia jest Grant Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) dla właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych wielorodzinnych.

Wsparcie dotyczy zakupu, montażu lub budowy nowej instalacji OZE lub modernizacji istniejącej instalacji OZE, co pozwoli na zwiększenie mocy instalacji o co najmniej 25%. Oprócz tego dofinasowaniem mogą być objęte instalacje wspomagające, np. magazyny energii czy pompy ciepła.

Jaką kwotę przewidziano na dofinansowanie?

Liczymy, że prosument lokatorski w ciągu kilku lat spowoduje dalszy boom na fotowoltaikę. Nie ma powodu, by z zielonej energii nie korzystały budynki wielorodzinne. Przeznaczymy na to pół miliarda złotych z prefinansowania z KPO.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii

Finansowanie będzie się odbywać z Grantów Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z komunikatem, na początku dofinansowania będą prefinansowane ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju.

Program jest dowodem, że uruchamiamy środki PFR na prefinansowanie inwestycji zaplanowanych w KPO. To jest jeden z pierwszych programów, który namacalnie pokazuje, że ten instrument uruchomiliśmy, nie czekając na rozstrzygnięcia KE, bo wiemy, że one nastąpią prędzej czy później.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii

Źródła:

Prosument lokatorski – startuje nabór wniosków o dopłaty, Ministerstwo Rozwoju i Technologii (gov.pl)

Wprowadzimy instytucję prosumenta lokatorskiego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii (gov.pl)

Prosument lokatorski – przewidywane zmiany rozliczeń dla budynków wielolokalowych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii (gov.pl)

Panele słoneczne w bloku staną się codziennością. Wyjaśniamy, kim jest prosument lokatorski i kto może skorzystać, chip.pl

Prosument lokatorski napędzi miejską fotowoltaikę, https://ecoekonomia.pl/

Buda: Wprowadzimy instytucję prosumenta lokatorskiego, samorząd.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE