Zapowiedź projektu zwiększającego udział OZE
Wczoraj na portalu gov.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamieściło informację, że do końca 2021 roku powstanie projekt „nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw”. Numer projektu UC99.
Celem nowych regulacji będzie przede wszystkim zwiększenie udziału OZE w krajowym systemie energetycznym. Taki rozwój sektora energii jest zgodny z ambicjami redukcji emisyjności gospodarki. Dzięki temu będą mogły zostać spełnione również międzynarodowe zobowiązania.
Główny kierunek zmiany przepisów
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podaje, że dąży do tworzenia prawa i warunków umożliwiających rozwój zarówno indywidualnym producentom, jak i przedsiębiorcom. Efektem tego mają być kolejne innowacyjne projekty oraz dalszy dynamiczny rozwój OZE w Polsce. Jednocześnie przygotowane propozycje przyczynią się do zwiększania pozytywnego wpływu odnawialnych źródeł energii na bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego.
Dostosowanie do unijnej dyrektywy RED II
Nowelizacja ustawy o OZE to również realizacja unijnych zobowiązań i transpozycja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zwanej dyrektywą RED II.
Oprócz tego w trakcie realizacji są prace nad projektem „ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw”, który wdroży dyrektywę RED II w obszarze transportu. Ustalane zasady nastawione są na rozwój oraz wzmocnienie nowych rozwiązań i technologii sektora odnawialnych źródeł energii. Będą one dotyczyć głównie obszaru:
- biometanu (m.in. definicja i zakres prowadzenia działalności),
- klastrów energii (m.in. czytelne zasady tworzenia i zakres funkcjonowania),
- hybrydowych instalacji OZE, czy instalacji modernizowanych,
- zwiększania udziału OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie.
Utworzenie Krajowego Punktu Kontaktowego
W ramach transpozycji unijnej dyrektywy RED II Ministerstwo przewiduje również powstanie Krajowego Punktu Kontaktowego. Jego rola to wsparcie informacyjne w zakresie realizacji inwestycji OZE. Ponadto uproszczone mają być procedury administracyjne, rozszerzone będzie stosowanie gwarancji pochodzenia.
Wspieranie OZE to jeden z celów polityki energetycznej – zarówno krajowej, jak i unijnej. Dlatego przygotowywane przez Ministerstwo regulacje wpłyną pozytywnie na ten sektor. Rozwój technologii OZE powoduje jednocześnie wzrost gospodarczy, zaś inwestycje w tym zakresie umożliwiają pokrycie zwiększającego się zapotrzebowania na energię. Ponadto mają one duży wpływ na bezpieczeństwo dostaw. Nowe przepisy mają stanowić również wsparcie dla nowych inwestorów i ich projektów.
Jest to kolejny etap transformacji polskiego rynku energii elektrycznej, która jest niezbędna by zapewnić konsumentom i aktywnym odbiorcom ważną rolę w zapewnianiu elastyczności systemu elektroenergetycznego.
Zgodnie z komunikatem projekt regulacji trafi do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych w czwartym kwartale 2021 roku. Natomiast planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to drugi kwartał 2022 roku.
Źródła:
Ministerstwo Klimatu i Środowiska – Portal Gov.pl (www.gov.pl)