Promieniowanie mikrofalowe usprawni produkcję modułów fotowoltaicznych?

Promieniowanie mikrofalowe już niedługo zastąpi piece w procesie wyżarzania krzemu? Technologia opracowana na Uniwersytecie Macquarie nie tylko usprawni produkcję ogniw fotowoltaicznych, ale również ułatwi ich recykling. 

Zespół kierowany przez dr Binesha Puthena Veettila z School of Engineering wykazał, że wyżarzanie krzemu za pomocą promieniowania mikrofalowego jest wydajniejsze niż dotychczasowe metody. Tak usprawniony proces zużywa mniej energii i przebiega szybciej.

Zespół prowadził swoje badania na procesie produkcyjnym ogniw perowskitowych. Korzystając z technologii wyżarzania mikrofalowego, wytworzono bardziej wydajne ogniwa w porównaniu z konwencjonalnymi metodami. Prace nad usystematyzowaniem tych wyników nadal trwają.

Ogromną zaletą promieniowania mikrofalowego jest jego selektywność (szczególnie w kontekście recyklingu modułów PV). Dobrym przykładem tego jest laminat EVA, który chroni płytki krzemowe. Pod wpływem mikrofal materiał ten mięknie i może być swobodnie oddzielony od pozostałych elementów. Nienaruszone płytki krzemowe mogą być poddane dalszej obróbce.

Precyzyjnie ukierunkowane wyżarzanie przyda się również w modułach z bardziej skomplikowanymi strukturami wewnętrznymi (np. łączących krzem amorficzny i krystaliczny).

Źródło: Applied Physics Letters

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE