Porozumienie Indii i USA w związku z czystą energią

John Kerry, wysłannik prezydenta USA ds. klimatu, ogłosił, że Indie i Stany Zjednoczone będą współpracować, aby osiągnąć cele w zakresie czystej energii i wzmocnić więzi dwustronne. 

Wizyta Johna Kerry’ego w Indiach

Zgodnie z komunikatem Departamentu Stanu USA John Kerry przebywał z oficjalną wizytą w Indiach w dniach 12-14 września. W tym czasie spotykał się z ministrami i przedstawicielami przemysłu. Wizyta miała „podnieść globalne ambicje klimatyczne i przyspieszyć przejście Indii na czystą energię”.

John Kerry przemawiał również na inauguracji dialogu na rzecz działań na rzecz klimatu i finansowania mobilizacji (CAFMD), będącego częścią Partnerstwa Agendy Czystej Energii. Zakomunikował on wówczas, że oba narody zawierają sojusz mający na celu silniejszą współpracę dwustronną prowadzącą do spełnienia celów porozumienia paryskiego. W ten sposób kraje mogłyby wspólnie osiągnąć cele związane z czystą energią.

Z niecierpliwością czekamy na współpracę z Indiami w zakresie finansowania, technologii i innych elementów potrzebnych do osiągnięcia tego celu.

John Kerry, wysłannik prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. klimatu

Trzy filary współpracy energetycznej Indii i USA

Prowadzony w ramach współpracy dialog amerykańsko-indyjski obejmuje tzw. trzy filary działań. Pierwszy z nich jest „filarem działań na rzecz klimatu”. Przedstawiciele obu krajów mają ustalić wspólne propozycje dotyczące sposobów ograniczenia emisji dwutlenku węgla w następnej dekadzie. Z kolei drugi filar służy określeniu najlepszych środków pozwalających na osiągnięcie 450 GW czystej energii w transporcie, budownictwie i przemyśle. Natomiast ostatni filar to tzw. „filar finansowy”. Obejmuje on współpracę mającą na celu pozyskanie środków finansowych. Zgromadzone pieniądze zostaną przeznaczone na wdrożenie 450 GW energii odnawialnej i demonstrację technologii czystej energii na dużą skalę.

Bhupendra Yadav, powiedział, że Indie są atrakcyjnym miejscem, jeśli chodzi o inwestowanie w czystą energię.

Indie i Stany Zjednoczone są naturalnymi partnerami o wspólnych wartościach. A nasz program obejmuje wszystkie główne filary naszych strategicznych priorytetów, w tym obronność, bezpieczeństwo, energię, technologię, edukację i opiekę zdrowotną… Uznając, że Indie są już atrakcyjnym miejscem dla globalnych inwestycji w czystą energię. Mam nadzieję, że ten dialog będzie działał na rzecz mobilizacji i zapewnienia finansowania klimatycznego. Przede wszystkim w formie dotacji i finansowania preferencyjnego, jak przewidziano w porozumieniu paryskim.

Bhupendra Yadav, unijny minister środowiska, lasów i zmian klimatycznych

Ponadto John Kerry powiedział, że w ciągu ostatniego miesiąca w USA już sześć banków zobowiązało się do zaangażowania ok. 4,5 biliona dolarów w czystą energię w ciągu następnej dekady.

John Kerry o emisjach zerowych netto

Kluczową misją wysłannika z USA jest budowanie globalnego poparcia dla emisji zerowych netto i neutralności węglowej. Dlatego w swoim przemówieniu John Kerry poruszył kwestię zerowej emisji netto, kładąc nacisk na Indie. Ponieważ Indie do tej pory odmawiały zobowiązania się do redukcji emisji do zera netto do 2050 roku.

Musimy osiągnąć zerowy globalny standard netto do 2050 roku. To nie jest kwestia polityki czy ideologii, ale arytmetyki i fizyki.

John Kerry

Indie podobno zainstalowały 100 GW energii odnawialnej i zobowiązały się do 175 GW do 2022 roku, z czego prawie 100 GW będzie pochodzić z energii słonecznej.

Nigdy nie było lepszego czasu na inwestowanie w transformację energetyczną. Energia odnawialna jest tańsza niż kiedykolwiek. W rzeczywistości zbudowanie farmy fotowoltaicznej w Indiach jest tańsze niż gdziekolwiek indziej na świecie. (…) Międzynarodowa agencja energetyczna prognozuje, że jeśli Indie wykorzystają szansę na czystą energię, mogą stać się największym na świecie rynkiem baterii i paneli słonecznych.

John Kerry

Strona amerykańska poinformowała, że ​​zarówno Indie, jak i USA mają podobne cele i podzielają obawy w kwestii zmian klimatu. Dlatego to partnerstwo jest tak ważne. Ponadto może stać się inspiracją dla reszty świata do zrewidowania ich krajowych celów i zwiększenia wysiłków w akcjach przeciwdziałających zmianom klimatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE