Perowskity wsparciem w ochronie żubrów?

Dwa żubry na Ukrainie noszą obroże telemetryczne, które są zasilane perowskitowymi ogniwami słonecznymi Saule Technologies, firmy która niedawno otworzyła pierwszą fabrykę perowskitów. Zadaniem tych urządzeń jest wsparcie ochrony żubrów.

Saule Technologies z dumą tworzy rozwiązania, które mogą dokonać pozytywnych zmian na świecie.

Olga Malinkiewicz, współzałożycielka Saule Technologies Tweet

Ochrona żubrów zagrożonych wyginięciem

Ponieważ żubr jest jednym z gatunków zagrożonych wyginięciem, to organizacja ekologiczna WWF otacza go szczególną troską i zainteresowaniem. Celem działań ochronnych jest „odzyskanie” tego gatunku zwierząt w Europie, szczególnie na Ukrainie. W tym kontekście śledzenie żubrów stanowi wartość, ponieważ umożliwia zrozumienie ich sposobu życia, siedliska itp. Ułatwia również zarządzanie ogólnym ruchem stada w lesie lub na polu. Dlatego organizacje ekologiczne od lat korzystają z urządzeń śledzących w swojej pracy.

Przewaga perowskitów w urządzeniach telemetrycznych

Projekt nowych obroży telemetrycznych zasilanych energią słoneczną wydaje się być bardziej optymalnym rozwiązaniem do monitorowania dzikiej przyrody niż starsze dostępne na rynku urządzenia śledzące.

Ogniwa słoneczne z perowskitu doskonale nadają się do tego zastosowania. (…) Pracują we wszystkich warunkach oświetleniowych, w tym w zacienionych miejscach, i można je zintegrować z elastycznym kołnierzem.

Vivek Babu, inżynier procesu w Saule Technologies

Wykorzystanie perowskitowych ogniw słonecznych w obrożach telemetrycznych może rozwiązać problem krótkiej żywotności. Problem ten jest stałym utrudnieniem w przypadku starszych urządzeń śledzących żubry. W dotychczasowych obrożach istniała potrzeba wymiany baterii, co było bardzo kłopotliwe. Schwytanie dużych żubrów w celu wymiany baterii w obrożach jest nie tylko bardzo trudne, ale także czasochłonne i kosztowne.

Konstrukcja urządzenia telemetrycznego z perowskitami

Projekt nowego urządzenia zakłada integrację perowskitowych modułów słonecznych z obrożami śledzącymi do telemetrii dzikiej przyrody. Perowskitowe moduły słoneczne wydrukowano na elastycznych podłożach. Następnie uszczelniono je za pomocą technik hermetyzacji. Dzięki odpowiedniej budowie produkt końcowy ma być odporny na uszkodzenia powodowane przez dynamiczne ruchy zwierząt i trudne warunki środowiskowe. Ponadto ma on stale dopasowywać się do rosnących ciał żubrów.

Oprócz tego prototypowa obroża telemetryczna wykorzystuje czujnik GPS, który śledzi lokalizację. Dane z urządzenia są przesyłane za pośrednictwem protokołu komunikacyjnego LoRaWAN.

Współpraca w ramach projektu

Firma Saule Technologies zaprojektowała, zbudowała i zainstalowała obrożę, aplikację śledzącą i infrastrukturę transmisyjną. Na każdym etapie projektu firma miała wsparcie od zespołu WWF (World Wide Fund for Nature) Ukraina. Ponadto firma informuje, że duże znaczenie miała pomoc, której udzielił dr Bohdan Vykhor, kierownik działu Wildlife Practice w WWF Ukraina. Oprócz tego twórcy urządzenia czerpali wiedzę z doświadczeń innych instytucji, takich jak WWF w Polsce, SGGW, Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze w Polsce, Lwowski Wydział Lasów Państwowych i Łowiectwa.

Inicjatywa jest współfinansowana przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju oraz Polish Challenge Fund.

Testowanie nowego urządzenia

Testy prototypu nowego urządzenia telemetrycznego odbywają się na Ukrainie w obwodzie lwowskim. Zespół projektowy wybrał populację żubrów w Styr Hunting Enterprise. Obroże zasilane ogniwami słonecznymi perowskitowymi otrzymał jeden samiec i jedna samica żubra. Firma Saule Technologies informuje, że po wstępnej fazie testów będzie pracować nad dalszą optymalizacją obroży śledzącej i jej funkcjonalnością.

Źródła:

SAULE Technologies, “Tracking bison with perovskite solar-powered collar”, https://www.youtube.com/watch?v=7G-IGev4-Sw

https://sauletech.com/perovskites-on-european-bison/

https://docs.google.com/document/d/1ZbepxGdbPtA9dU86-fE8yRP3VTRsliVBML_Ur7q_URE/edit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE