Niemcy ogłaszają nową strategię rozwoju energetyki słonecznej

Robert Habeck, niemiecki minister gospodarki i ochrony klimatu ogłosił nową strategię rozwoju energetyki słonecznej. Ambitne cele mają zwiększyć udział PV w tamtejszym miksie energetycznym.

Wg założeń niemieckich władz, do 2030 roku udział energii odnawialnej w zużyciu energii elektrycznej brutto powinien wynosić 80%. Z zainstalowaną mocą 215 GW do 2030 roku, fotowoltaika będzie odgrywać w tym kluczową rolę.

Zeszły rok przyniósł ponad 7 GW mocy zainstalowanej w fotowoltaice na terenie Niemiec. Celem na ten rok jest osiągnięcie wartości 9 GW (już w pierwszym kwartale 2023 roku zainstalowano prawie 2,7 GW).

Nowa strategia fotowoltaiczna przewiduje wzrost systemów naziemnych o 11 GW rocznie od 2026 roku. Tę samą wartość przewidziano dla systemów dachowych. Jednym z elementów strategii jest również promowanie fotowoltaiki instalowanej na balkonach budynków komunalnych.

Plany wykraczają poza ramy inwestycji i konkretnych celów związanych z mocą zainstalowaną. Uwzględniono w nich również rozwój wykwalifikowanej kadry – do produkcji, projektowania, montażu i konserwacji systemów fotowoltaicznych. Ma być to realizowane przez zwiększenie liczby szkoleń i kursów.

Robert Habeck motywuje takie działania koniecznością pełnego wykorzystania potencjału energii słonecznej. Jak sam stwierdził, fotowoltaika jest jednym z najtańszych źródeł energii i będzie odgrywać bardzo ważną rolę w energetyce przyszłości.

Warto zaznaczyć, że w Niemczech dynamicznie rośnie również rynek magazynów energii. Według Niemieckiego Stowarzyszenia Branży Solarnej w 2022 roku liczba zainstalowanych magazynów energii wyniosła 627 tysięcy. Jest to ponad 50% wzrost w porównaniu z rokiem 2021. Trend wzrostowy dotyczy przede wszystkim systemów fotowoltaicznych z domowym magazynem energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE