Lokalnie wytwarzany biogaz odpowiedzią na kryzys?

Przykład brytyjskiego miasta w całości zasilanego lokalnymi źródłami energii (lokalnie wytwarzany biogaz) jest odpowiedzią na kryzys energetyczny.

Recepta na wzrost cen energii

Lokalna produkcja biogazu odbywa się w obliczu kryzysu energetycznego spowodowanego niespokojnymi międzynarodowymi relacjami i wojną na Ukrainie. Ponadto widać znaczący skok cen ropy oraz to, że również ceny gazu w Europie idą w górę. To wszystko doprowadziło do gwałtownego wzrostu rachunków. Aby temu zaradzić, rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się do zwiększenia krajowej produkcji energii – zarówno w zakresie źródeł odnawialnych, jak i paliw kopalnych. Ma to pomóc w uzyskaniu większej niezależności energetycznej kraju.

Lokalnie wytwarzany biogaz zasila miasto

Okazuje się, że położone w zakątku północnego Devon miasteczko South Molton już teraz czerpie większość energii z lokalnych zasobów. Firma Ixora Energy poinformowała, że jej zakład zajmuje się biogazem, czyli formą energii odnawialnej, która powstaje w wyniku przetwarzania materiałów organicznych bez dostępu tlenu. W trakcie procesu zużywa się takie materiały jak odpady rolnicze, zboża i obornik zwierzęcy. W wyniku odpowiedniego przetworzenia tych materiałów powstaje biogaz. Następnie ten lokalnie wytwarzany biogaz ulega przekształceniu w energię elektryczną wprowadzaną do lokalnej sieci energetycznej. Dzięki temu potrzebna energia trafia do domów.

Wygląda na to, że rozwiązanie przynosi oczekiwane efekty. Firma Ixora Energy poinformowała, że jej zakład w Devon pompuje do lokalnej sieci energetycznej wystarczającą ilość gazu, aby zasilić 2 389 domów w South Molton i okolicy.

W South Molton jest 2171 domów, więc możemy śmiało powiedzieć, że zaopatrujemy w ekologiczny gaz całe miasto i okoliczne wioski.

Zalety lokalnie wytwarzanego biogazu

Posiadanie lokalnie produkowanej energii odnawialnej jest naprawdę ważne i kluczowe, jeśli chodzi o pomoc w rozwiązaniu obecnego kryzysu energetycznego w Wielkiej Brytanii. Przyczynia się ona również do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w przyszłości. A także pomaga osiągnąć rządowy cel zerowej emisji netto do 2050 roku.

Biogaz jest uważany za alternatywne źródło energii, które może pomóc w redukcji emisji. Ponadto ma dodatkową zaletę – jest odnawialny.

Słabsza strona rozwiązania

Naukowcy wyrazili obawy związane z emisją biogazu, który składa się z gazu cieplarnianego – metanu. Co prawda ma on krótszy czas życia niż dwutlenek węgla, ale jednocześnie wywiera silniejszy wpływ na ocieplenie planety. W ubiegłym roku naukowcy z Imperial College London ustalili, że 3,8% emisji metanu w Wielkiej Brytanii pochodziło z 10 biogazowni.

Źródła:

How UK town entirely powered by local organic matter could have answers to energy crisis, Independent

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE