Według raportu Oxford Sustainable Finance Group Unia Europejska może całkowicie zastąpić rosyjski gaz odnawialnymi źródłami energii do 2028 roku. Biorąc pod uwagę, że rosyjski gaz stanowił około połowy dostaw gazu ziemnego do UE w 2021 r., miałoby to niebagatelne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa energetycznego.
Całkowite nakłady inwestycyjne tego przedsięwzięcia szacowane są na 811 miliardów euro. Już wiemy, że 299 miliardów euro będzie pochodziło z Europejskiego Zielonego Ładu. UE musi jednak liczyć z dodatkowymi nakładami o wysokości 512 miliardów euro (nieprzewidzianymi w Zielonym Ładzie).
Warto zaznaczyć, że duża część dodatkowych inwestycji może zostać opłacona dzięki redukcji wydatków na gaz i inne importowane paliwa kopalniane. W zależności od wahań cen paliw, które wciąż są niestabilne, raport przewiduje oszczędności od 40% do nawet 90%.
Według obliczeń oksfordzkich analityków nakłady finansowe na odnawialne źródła energii mające zastąpić gaz zwrócą się za około 30 lat. Korzyści związane z ograniczeniem emisji będą odczuwalne niemal natychmiast.
W raporcie zaproponowano również zmiany polityki niezbędne do przeprowadzenia transformacji. Ogromna skala przedsięwzięcia wiąże się zaangażowaniem zarówno funduszy publicznych, jak i prywatnych.
Autorzy raportu sugerują również konieczność uproszczenia procedur. Mowa przede wszystkim o skróceniu ścieżki uzyskania pozwoleń na inwestycje w odnawialne źródła energii. Dotyczy to głównie skali przemysłowej.
Szczególną uwagę poświęcono systemom obejmującym dachowe instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Właśnie takie rozwiązania mają być najlepszym zamiennikiem gazu dla gospodarstw domowych.
Europa ma również wszelkie narzędzie do tego, aby wesprzeć powstające instalacje OZE magazynami energii. Potencjał w tym obszarze jest bardzo duży. W najbliższych latach będzie to jeden z najdynamiczniej rozwijających się rynków sektora energetycznego w Europie. Pisaliśmy o tym TUTAJ.