General Motors przestawi się na 100% OZE do 2025 r.

General Motors od lat dąży do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i plany ma ambitne. Firma spodziewa się, że do 2025 roku w USA będzie pozyskiwać całą energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Czyli cel zostanie osiągnięty pięć lat wcześniej niż obiecywano.

Zapowiedź przejścia General Motors na 100% OZE

30 września bieżącego roku firma General Motors poinformowała o swoich aktualnych planach odnośnie osiągania neutralności klimatycznej. Firma planuje pozyskiwać 100% energii odnawialnej do zasilania swoich zakładów w USA do 2025 roku. Oznacza to, że cel zostanie zrealizowany o pięć lat wcześniej niż zapowiadano na początku tego roku. Co więcej, stanie się to też 25 lat przed pierwotnym celem ustalonym w 2016 roku.

Wiemy, że działania na rzecz klimatu są priorytetem i każda firma musi dążyć do dalszej i szybszej dekarbonizacji. (…) To właśnie robimy, dążąc do osiągnięcia 100% energii odnawialnej pięć lat wcześniej w Stanach Zjednoczonych. Kontynuując nasze zobowiązanie do prowadzenia całkowicie elektrycznej, neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla przyszłości.

Kristen Siemen, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w General Motors

General Motors uważa, że przesuwając docelową datę, będzie w stanie uniknąć 1 miliona ton metrycznych emisji dwutlenku węgla. – Oszacowano, że właśnie taka ilość zostałaby wyprodukowana w latach 2025-2030.

Cztery filary działań General Motors w zakresie OZE

Komunikat firmy głosi, że istnieją czynniki, które pomogą firmie wyeliminować energie elektryczną pochodzącą z elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi. Głównie chodzi tu o działania skupiające się na czterech filarach.

Pierwszym z filarów jest wprowadzenie większej efektywności energetycznej w całej firmie. Ma to na celu zmniejszenie ogólnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Mówiąc prościej, zmniejszenie zużycia energii. Drugim filarem jest pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Odbywa się to poprzez inwestycje bezpośrednie w odnawialne źródła energii, ekologiczne taryfy i umowy na zakup energii. Natomiast w trzecim filarze działań chodzi o rozwiązanie problemu nieciągłości dostaw energii, ponieważ OZE to źródła niestabilne. Dlatego producent samochodów zamierza rozwiązać ten problem korzystając z nowych technologii magazynowania energii. Takie rozwiązania umożliwią przezwyciężenie problemu przerywanej produkcji energii przez farmy wiatrowe lub słoneczne. Ostatnim filarem, na którym koncentruje się firma, jest wsparcie dla bezemisyjnych sieci energetycznych.

Śledzenie emisji CO2 w zakładach General Motors

General Motors poinformował również, że zamierza śledzić emisje dwutlenku węgla w swoich zakładach w czasie rzeczywistym. Będzie to możliwe dzięki nawiązanej współpracy z dwoma firmami. Jedna z nich to TimberRock – organizacja, która opracowała oprogramowanie do pomiaru emisji zużycia energii przez klienta. Natomiast druga to regionalna organizacja przesyłowa PJM Interconnection.

Inicjatywa śledzenia emisji dwutlenku węgla wydaje się być przydatna. Przede wszystkim dlatego, że umożliwia bardziej świadome podejmowanie strategicznych decyzji dotyczących zużycia energii. Firma General Motors może kierować się ilością emisji dwutlenku węgla z sieci w danym czasie.

Gdy dostarczana energia składa się głównie z paliw kopalnych, GM może podejmować świadome decyzje dotyczące wykorzystania zgromadzonej energii odnawialnej lub zmniejszenia ilości zużywanej energii.

General Motors

Źródła:

Edie

General Motors

TechCrunch

The Washington Post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE