ArcelorMittal z powodzeniem prowadzi testy zielonego wodoru w fabryce w Kanadzie. Co więcej, firma ta twierdzi, że jest to kamień milowy dla branży.
Produkcja stali zwykle powoduje emisje
Tradycyjny proces produkcji stali jest bardzo emisyjny, ponieważ tradycyjnie zużywa się wtedy dużo węgla. Wielkie piece wykorzystują węgiel koksujący do topienia rudy żelaza i usuwania tlenu. Do podgrzania pieców do temperatury powyżej 1000°C potrzebne są duże ilości energii. Produktem ubocznym zachodzącej reakcji chemicznej jest dwutlenek węgla. Niestety, ma to negatywny wpływ na środowisko.
Alternatywna metoda produkcji stali
Alternatywną metodą jest bezpośredni proces wytopu żelaza, w którym do usunięcia tlenu z granulek rudy żelaza wykorzystuje się gaz ziemny. Stały półprodukt, zwany żelazem gąbczastym, jest następnie topiony w elektrycznym piecu łukowym.
Obecnie proces ten wymaga użycia gazu ziemnego. Jednak jedni z największych producentów stali na świecie, w tym ArcelorMittal, Thyssenkrupp i chiński Baowu, podejmują różne działania mające na celu ograniczenie śladu węglowego. Dlatego eksperci branżowi uważają, że po zwiększeniu skali wykorzystania wodoru ze źródeł odnawialnych może nastąpić rewolucja w produkcji stali.
Właśnie przeprowadzono testy zielonego wodoru, możliwego do wykorzystywania w procesie produkcji stali. Testowana technologia jest bardzo ciekawa. Wygląda na to, że ma potencjał m.in. ze względu na aspekt ekologiczny: Elektroliza wody – metoda produkcji zielonego wodoru.
Testy wykorzystania zielonego wodoru
Firma ArcelorMittal z powodzeniem przetestowała wykorzystanie zielonego wodoru do redukcji rudy żelaza w jednym ze swoich zakładów przemysłowych w Kanadzie. Przedsiębiorstwo nawiązało w tym celu współpracę z lokalnym producentem wodoru, który do pozyskiwania gazu wykorzystuje energię elektryczną pochodzącą z sieci w Quebecu. Źródłem energii dostarczanej do tej sieci jest odnawialna energia wiatrowa.
Na początku maja 2022 r. inżynierowie z zakładów firmy w Contrecoeur w Quebecu przeprowadzili 24-godzinny test. Udało się wówczas zastąpić około 7% gazu ziemnego wykorzystywanego zazwyczaj do redukcji rudy żelaza wodorem wyprodukowanym z odnawialnej energii elektrycznej.
Krok ku zwiększeniu ekologiczności przemysłu
Niewątpliwie inicjatywa polegająca na testowaniu zielonego wodoru stanowi kolejny krok w globalnym dążeniu do poprawy ekologiczności przemysłu, który odpowiada za 7-9% bezpośrednich emisji z paliw kopalnych.
Dla nas jest to kamień milowy… Pierwsza próba testów została przeprowadzona w warunkach przemysłowych.
Francois Perras, dyrektor generalny działu wyrobów długich w Arcelor Canada
Kanadyjski test miał na celu wykazanie, że wtrysk wodoru jest „dobrą częścią rozwiązania” dla zakładów stosujących technologię bezpośredniej redukcji.
Sprawdzenie tej technologii i jej ewentualne wprowadzenie na wyższy poziom może być ważnym elementem układanki mającej na celu dekarbonizację naszego przemysłu.
Francois Perras
Oczywiście, firma będzie musiała przeprowadzić dalsze testy. Do tego nadal istnieje wiele wyzwań związanych z tą technologią, w tym m.in. konieczność pozyskania dużych ilości wodoru. W okresie testowym firma zużyła 92 tys. metrów sześciennych ekologicznego wodoru.
Firma z siedzibą w Luksemburgu zainwestowała do tej pory 5,6 mld USD w cztery takie projekty, w Hiszpanii, Belgii, Kanadzie i Francji. W Europie ArcelorMittal zobowiązał się do obniżenia emisji CO2 o 35% do 2030 roku.
Źródła:
ArcelorMittal successfully tests use of green hydrogen at Canadian plant | Financial Times (ft.com)