Departament Rolnictwa USA ogłosił we wtorek, że przeznaczy niemal 11 mld dolarów na rozwój OZE na terenach wiejskich. Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie przystępnej cenowo czystej energii społecznościom wiejskim w całym kraju.
Wiejskie spółdzielnie energetyczne, firmy zajmujące się energią odnawialną i przedsiębiorstwa energetyczne będą mogły ubiegać się o finansowanie w ramach dwóch programów – Empowering Rural America i Powering Affordable Clean Energy.
Budżet programu Empowering Rural America to 9,7 mld dolarów. Będą mogły z niego skorzystać spółdzielnie energetyczne. Dotacja obejmie nie tylko instalacje OZE, ale również systemy wychwytywania dwutlenku węgla.
Program Powering Affordable Clean Energy dotyczy przedsiębiorstw zajmujących się energią odnawialną i zakładów energetycznych. Będą one mogły starać się o częściowo umarzalne pożyczki na finansowanie systemów fotowoltaicznych, wiatrowych i geotermalnych. Budżet programu wyniesie 1 mld dolarów.
Finansowanie nowych programów pochodzi z ustawy o redukcji inflacji. Ustawa wygenerowała setki miliardów dolarów na transformację energetyczną oraz zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Programy ruszają już w tym roku.
Departament Rolnictwa ogłosił w komunikacie prasowym, że celem przedsięwzięć jest zapewnienie przystępnej cenowo czystej energii dla wiejskich (często znajdujących się w złej sytuacji materialnej) i rdzennych społeczności.
Według sekretarza Departamentu Rolnictwa USA Toma Vilsacka to przełomowa decyzja. Jest to największa inwestycja w zakresie energetyki na obszarach wiejskich od czasu podpisania przez prezydenta Franklina D. Roosevelta ustawy o ich elektryfikacji w 1936 roku.
Ogłoszone dofinansowania wpisują się w politykę USA, której celem jest częściowa dekarbonizacja kraju. Pisaliśmy o tym w artykule – Częściowa dekarbonizacja Stanów Zjednoczonych do 2050 roku.