Krzysztof Wojtysiak: Rynek OZE na świecie dynamicznie się rozwija i nie zamykamy się na nowe inicjatywy

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 7 minut
Krzysztof Wojtysiak

Rozmowa z Krzysztofem Wojtysiakiem, Prezesem Zarządu Qair Polska, o tym, że rynek stawia na OZE, o ciekawych projektach realizowanych przez firmę w różnych zakątkach świata oraz wdrażaniu projektów magazynowania energii.

Świadomość, że projekt jest tworzony na własne potrzeby znacząco wzmacnia odpowiedzialność i zaangażowanie zespołu, pozwala na płynny i bezkosztowy transfer wiedzy, co z kolei pozytywnie wpływa na rentowność.

Qair to niezależny producent energii (IPP). Zajmują się Państwo nie tylko projektowaniem, ale również realizacją oraz obsługą i utrzymaniem inwestycji. Jakie są najważniejsze zalety tak kompleksowego podejścia do projektów energetycznych?

Obecność na każdym etapie życia projektu energetycznego niesie za sobą wiele korzyści. Świadomość, że projekt jest tworzony na własne potrzeby znacząco wzmacnia odpowiedzialność i zaangażowanie zespołu, pozwala na płynny i bezkosztowy transfer wiedzy, co z kolei pozytywnie wpływa na rentowność. Korzyści pojawiają się także po stronie właścicieli gruntów, którzy przede wszystkim poszukują zaufanego partnera. Z nami mogą liczyć na wieloletnią współpracę.

Obecnie tematem numer jeden w branży OZE są magazyny energii. Jak postrzegają Państwo tę gałąź rozwoju i jakie technologie są dla Państwa interesujące?

Obserwujemy światowy postęp w komercjalizacji technologii używanych w magazynowaniu energii. Jako lider OZE w Polsce chcemy korzystać z najnowszych rozwiązań, dlatego oprócz technologii bateryjnych, śledzimy z bliska rozwój systemów ogniw paliwowych opartych o wodór czy amoniak. Aktualnie jesteśmy w trakcie rozwijania 300 MW projektów samodzielnych oraz hybrydowych.

Są Państwo firmą o francuskich korzeniach, jednak Państwa działalność wychodzi daleko poza Europę. Proszę opowiedzieć nam o projektach w kontynentalnej Afryce Subsaharyjskiej.

Jednym z ciekawych przykładów jest nasza działalność w Burkina Faso. Otworzyliśmy tam oddział w stolicy Wagadugu (fr. Ouagadougou). Na wschodzie kraju, w Tenkodogo, rozpoczęliśmy budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 24 MW. W niedługim czasie w zachodniej części państwa, w Dédougou, rozpoczniemy budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 18 MW. Dodatkowo w stolicy Czadu, w Ndżamenie (fr. Ndjamena, także: N’Djamena), rozpocznie się wkrótce realizacja projektu o mocy 30 MW. Ponadto planujemy również wielkoskalowe inwestycje PV w Liberii.

Podobnie jak w Polsce, kluczowe stają się magazyny energii zintegrowane z odnawialnymi źródłami energii, aby stabilizować sieć i dostęp do energii elektrycznej.

Aktywnie działają Państwo również na Mauritiusie, gdzie powstają pierwsze magazyny energii Qair. Na jakim etapie jest projekt i z jakich instalacji będzie się docelowo składał?

Na Mauritiusie, podobnie jak w Polsce, kluczowe stają się magazyny energii zintegrowane z odnawialnymi źródłami energii, aby stabilizować sieć i gwarantować nieprzerwany dostęp do energii elektrycznej. Obecnie jesteśmy w trakcie budowania czterech elektrowni słonecznych zintegrowanych z magazynem energii o mocy 60 MW. Podobne projekty będą powstawały również w innych krajach, gdzie prowadzimy inwestycje.

Przenieśmy się teraz na wyspę o zupełnie innym klimacie. Dlaczego hydroelektrownie są tak popularne na Islandii? 

Islandia jest dobrym przykładem tego, jak wykorzystać zalety warunków klimatycznych panujących na terenie danego kraju – historycznie mówimy tutaj o dobrych warunkach do lokalizacji hydroelektrowni. Jest to przykład kraju, który posiada wysoką świadomość o otaczającej go naturze. Kolejnym krokiem powinien być dalszy rozwój farm wiatrowych – warunki wietrzne w tym kraju zdecydowanie sprzyjają tego typu inwestycjom.

W planach mamy budowę parków wiatrowych na Islandii. Posiadamy obecnie duże portfolio w fazie rozwoju. Qair rozwija na Islandii również projekty nakierowane na produkcję zielonego wodoru, który zapewni energię na potrzeby transformacji energetycznej kraju.

Powyższe przykłady potwierdzają, że Qair zajmuje się produkcją energii z bardzo zdywersyfikowanych źródeł. Chcielibyśmy dokładniej omówić jeszcze kilka z nich. Państwa firma bierze udział w dużym projekcie Premier Elément, którego celem jest produkować, przechowywać, transportować i wprowadzać na rynek zielony wodór już od 2023 roku. Jakie są kluczowe elementy tego przedsięwzięcia?

Qair – Premier Element jest zaangażowany w projekt wodorowy w Port La Nouvelle (na południu Francji, między Montpellier i Perpignan). W pierwszym etapie moc elektrowni wyniesie 20 MW, a docelowo 50 MW, produkcja wyniesie kilka tysięcy ton rocznie. Spodziewamy się rozpocząć produkcję na początku 2024 roku.

Wodór planujemy transportować w specjalnych zbiornikach wysokociśnieniowych. Będzie on wykorzystywany do celów przemysłowych i w transporcie ciężkim. Obecnie jesteśmy w trakcie rozmów z potencjalnymi odbiorcami tego paliwa.

.

Technologia obróbki odpadów do produkcji energii elektrycznej niesie za sobą wiele korzyści. Dzięki niej jesteśmy w stanie zredukować odpady nawet o 95%. Dodatkowo ta technologia nie powoduje emisji gazów cieplarnianych do atmosfery – ciepło jest szeroko wykorzystywane.

W kontekście OZE niewystraczająco często mówi się o przetwarzaniu odpadów. Jakie są korzyści związane z rozwijaną przez Qair technologią eko-spalania?

Technologia obróbki odpadów do produkcji energii elektrycznej niesie za sobą wiele korzyści. Dzięki niej jesteśmy w stanie zredukować odpady nawet o 95%. Dodatkowo ta technologia nie powoduje emisji gazów cieplarnianych do atmosfery – ciepło jest szeroko wykorzystywane. W dzisiejszych czasach ważna jest również niezależność energetyczna i ta technologia świetnie wpisuje się w ten trend, ponieważ „paliwo” może być dostarczane w 100% z lokalnych sortowni i gmin.

Czy może nam Pan opowiedzieć o pływającej farmie wiatrowej EolMed na Morzu Śródziemnym, za którą dostali Państwo nagrodę ADEME „Floating Wind Pilot Farms”?

Pływająca farma wiatrowa EolMed została wpisana już w 2016 roku na listę pilotażowych projektów w technologii farm wiatrowych na wodzie. Farma będzie znajdować się na Morzu Śródziemnym niedaleko wybrzeża Port La Nouvelle. Projekt składa się z 3 turbin wiatrowych Vestas, każda o mocy 10 MW. Turbiny będą unosić się na pływających fundamentach (tzw. „damping pool”).

Obecnie rozpoczęliśmy prace nad realizacją przyłączenia, pierwsze prace budowlane powinny rozpocząć się w czwartym kwartale 2022 roku. Natomiast pierwsza produkcja energii planowana jest na pierwszy kwartał 2024 roku.

Co do zasady jesteśmy zainteresowani wszystkimi rodzajami inwestycji w OZE – zarówno na lądzie, jak i na morzu. Rynek OZE na świecie dynamicznie się rozwija i nie zamykamy się na nowe inicjatywy.

Czy Qair planuje zaangażować się w projekty wiatrowe offshore w Polsce?

Co do zasady jesteśmy zainteresowani wszystkimi rodzajami inwestycji w OZE – zarówno na lądzie, jak i na morzu. Rynek OZE na świecie dynamicznie się rozwija i nie zamykamy się na nowe inicjatywy. Złożyliśmy wniosek o lokalizację projektu offshore na Morzu Bałtyckim. Posiadamy doświadczenie w tym zakresie pochodzące z innych rynków, np. Francji czy Szkocji.

Jakie projekty mają Państwo w planach w naszym kraju?

Posiadamy 2,5 GW projektów we wstępnej fazie rozwoju. Część z nich posiada zabezpieczone warunki przyłączenia do sieci. Ponadto mamy obecnie w przygotowaniu szereg projektów w różnych lokalizacjach w całej Polsce. Na ten moment głównie są to wielkoskalowe projekty PV. Warto dodać w tym miejscu, że poszerzyliśmy nasz portfel projektów o sprzedaż energii. Mamy na swoim koncie pierwszy duży kontrakt cPPA opiewający na 2 TWh. Negocjujemy kolejne umowy na dostarczanie zielonej energii i chcemy iść w kierunku aktywnej transformacji przemysłu w trosce o lepsze warunki życia w Polsce, choćby pod względem czystego powietrza. Wierzymy w to, że zasilanie firm w energię odnawialną to początek rozwiązań systemowych. 


Qair

Qair to niezależny producent energii ze źródeł odnawialnych obecny na dwudziestu rynkach na całym świecie. Do końca 2022 roku Grupa planuje osiągnąć moc operacyjną powyżej 1 GW. Projekty na wczesnym etapie rozwoju mają moc 21.5 GW.

Powiązane artykuły

bateria z uranu

Bateria z uranu – innowacja rodem z laboratorium science fiction?

Brzmi jak z filmów sci-fi? Być może. Ale to się naprawdę wydarzyło: naukowcy z Japońskiej Agencji Energii Atomowej (JAEA) opracowali działający prototyp baterii, w której wykorzystano zubożony uran – materiał, który do tej pory uchodził głównie za uciążliwy odpad po…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty
agropv

Weasel Solar Farm – owce wypasane pomiędzy panelami PV

W samym sercu Tasmanii, zaledwie 9 km na północ od Bothwell (Australia), narodziła się inicjatywa, która może stać się ważnym wyznacznikiem dla dalszych poczynań w segmencie australijskiej energetyki odnawialnej. Projekt Weasel Solar Farm, zgłoszony do oceny zgodnie z australijską ustawą…

Opublikowany: Szacowany czas czytania: 3 minuty