Rozmowa z Piotrem Markowskim, prezesem CORAB S.A.
Corab S.A. to polski producent wysokiej jakości systemów fotowoltaicznych, oferujący również kompleksowe rozwiązania renomowanych producentów z branży OZE – zarówno dla klientów komercyjnych, jak i indywidualnych. Jakie były początki działalności Państwa firmy?
Corab S.A. od 30 lat doskonali produkcję ze stali i aluminium. Początkowo olsztyńska spółka działała w branży elektronicznej – wytwarzając anteny do odbioru telewizji satelitarnej, stopniowo przechodząc na produkcję związaną z fotowoltaiką. Anteny satelitarne wciąż znajdują się w naszym portfolio. Urządzenia te można zobaczyć na dachach domów w blisko 50 państwach. Obecnie jesteśmy wiodącym europejskim producentem i dystrybutorem systemów fotowoltaicznych. Instalacje oparte o nasze systemy działają bezbłędnie nie tylko w Polsce, ale też w 20 krajach świata. Są cenione za jakość oraz szybkość montażu i europejską produkcję.
Nasze możliwości to już 3,5 GW konstrukcji fotowoltaicznych rocznie.Sukcesywnie rozbudowujemy firmę tak naprawdę we wszystkich sektorach. Inwestujemy w rozwój – zarówno jeśli chodzi o możliwości produkcyjne, logistyczne, jak i technologiczne – oraz, co najważniejsze, inwestujemy w ludzi.
Jakie są możliwości produkcyjne Państwa firmy? Co się zmieniło przez te 30 lat? Jak wyglądało kiedyś zaplecze produkcyjne Państwa firmy, a jak to działa dziś?
Nasze możliwości to już 3,5 GW konstrukcji fotowoltaicznych rocznie. Sukcesywnie rozbudowujemy firmę tak naprawdę we wszystkich sektorach. Inwestujemy w rozwój – zarówno jeśli chodzi o możliwości produkcyjne, logistyczne, jak i technologiczne – oraz, co najważniejsze, inwestujemy w ludzi. Stale doskonalimy produkcję konstrukcji fotowoltaicznych, ale dużo inwestujemy w badania i rozwój. Nie tylko w obszarze produkcji ale również w IT. To istotne w dobie gospodarki opartej na wiedzy. Dzięki własnej farmie fotowoltaicznej jesteśmy niezależni energetycznie, a to bardzo ważne w wypadku działalności produkcyjnej. Unowocześniamy park maszynowy, zwiększamy jego możliwości wytwórcze. Wszystko w ramach długofalowej strategii rozwoju.
Ubiegły rok zakończyliśmy przychodami na poziomie 1,5 mld złotych. Podstawą do osiągnięcia rekordowych wyników spółki był dynamiczny rozwój polskiego rynku fotowoltaiki, którego średni wzrost w ostatnich pięciu latach wynosił ponad 100% rok do roku.
Jaki był dla Państwa firmy rok 2022 i jakim wyzwaniom udało się w tym czasie sprostać?
Ubiegły rok zakończyliśmy przychodami na poziomie 1,5 mld złotych. Podstawą do osiągnięcia rekordowych wyników spółki był dynamiczny rozwój polskiego rynku fotowoltaiki, którego średni wzrost w ostatnich pięciu latach wynosił ponad 100% rok do roku. W tym czasie Corab S.A. zwiększył moce produkcyjne swojej głównej kategorii produktowej czyli fotowoltaicznych systemów montażowych, uruchomił także cztery zautomatyzowane centra logistyczne wysokiego składowania. Oprócz dystrybucji produktów renomowanych marek z branży OZE firma koncentrowała się na rozwoju własnej oferty pod marką Corab Encor, obejmującej m.in. falowniki, moduły PV i akcesoria fotowoltaiczne. Udostępniliśmy klientom aplikację Corab One, która umożliwia inteligentne zarządzenie i monitorowanie instalacji wykorzystującej komponenty Corab Encor.
Czy oprócz fotowoltaiki polecają Państwo inwestycje w magazynowanie energii?
Ceny energii plus galopująca inflacja są poważnym wyzwaniem dla biznesu. Niemniej są pewne rozwiązania, które pozwalają niwelować czynniki zewnętrzne. Należy do nich fotowoltaika. Inwestycje w energię odnawialną firma może zrealizować szybko, jednocześnie nie wydając kroci. Wyprodukowana energia może zostać spożytkowana na własne potrzeby, ewentualne nadwyżki można sprzedać. Dotyczy to każdego rodzaju przedsiębiorstwa, z każdego sektora działalności. Jeśli dodatkowo wyposaży się system w magazyn energii, to można zabezpieczyć się nie tylko przed wzrostem ce, ale też przed przerwami w dostawach prądu. Roczne oszczędności w wydatkach na energię po wdrożeniu rozwiązań OZE sięgają kilkudziesięciu procent. To robi wrażenie, a niekiedy może zadecydować o być albo nie być danej firmy. Aby wszystko kontrolować i mieć świadomość wydatków i oszczędności, warto pokusić się o wykorzystanie odpowiednich narzędzi informatycznych, takich jak wspomniana wcześniej aplikacja Corab One. Umożliwia ona m.in. bieżący podgląd produkcji energii, monitorowanie i diagnostykę całego systemu.
W 2022 roku Corab S.A. znacząco zwiększył swoje zaangażowanie na rynkach zagranicznych, m.in. niemieckim, skandynawskim oraz w krajach bałtyckich. Naszym celem jest wzmacnianie eksportu i utrwalanie wizerunku sprawdzonego partnera i producenta wysokiej jakości urządzeń. Jestem optymistą, jeśli chodzi o rozwój fotowoltaiki w Europie, a polskie firmy mają szansę stać się wiodącymi w tym zakresie na rynkach światowych.
Działają Państwo na rynku międzynarodowym. Z którego kraju w Europie mają Państwo najwięcej klientów i zamówień?
W 2022 roku Corab S.A. znacząco zwiększył swoje zaangażowanie na rynkach zagranicznych, m.in. niemieckim, skandynawskim oraz w krajach bałtyckich. Naszym celem jest wzmacnianie eksportu i utrwalanie wizerunku sprawdzonego partnera i producenta wysokiej jakości urządzeń. Jestem optymistą, jeśli chodzi o rozwój fotowoltaiki w Europie, a polskie firmy mają szansę stać się wiodącymi w tym zakresie na rynkach światowych. W 2023 roku Corab S.A. planuje wzmocnić swoją obecność na kluczowych dla rozwoju spółki rynkach europejskich, takich jak: Niemcy, Szwecja, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Bułgaria i Rumunia. Jest to związane z prognozowanymi dla nich obiecującymi perspektywami wzrostu. Dostępne na rynku szacunki branżowe zakładają powstanie ponad 53 GW nowych mocy w energetyce słonecznej w UE w 2023 roku oraz przyrost mocy w wysokości co najmniej 85 GW rocznie w tym regionie do roku 2026.
Proszę opowiedzieć w kilku zdaniach, co wyróżnia Państwa firmę na rynku?
Konstrukcje Corab mają wieloletnią gwarancję, są bezpieczne i sprawdzają się nawet przy najbardziej ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Dodam, że cenimy otwartą komunikację z kontrahentami, a naszych klientów nie zostawiamy samych sobie po dokonaniu transakcji. To dla bardzo ważne, żeby dbać o partnerów także po zakupie.
Konsekwentnie stawiamy na jakość oferowanych produktów oraz aktywne reagowanie na faktyczne potrzeby rynku. Nasze wyroby powstają z certyfikowanych materiałów, a sam proces produkcyjny jest poddawany regularnym kontrolom przez zewnętrzne jednostki certyfikujące.
Jakie mają Państwo plany na najbliższą przyszłość?
Poza wprowadzaniem na rynek nowych konstrukcji fotowoltaicznych, w tym specjalistycznych – m.in. dedykowanych agrofotowoltaice, rozbudowujemy portfolio produktów Corab Encor. Do modułów fotowoltaicznych dołączyła rodzina falowników i magazyn energii. Dodatkowo nasze urządzenia współpracują ze specjalnie opracowaną aplikacją Corab One, pozwalającą na pełną kontrolę i monitorowanie instalacji OZE opartej na urządzeniach Encor. To wygoda, ale także oszczędność i bezpieczeństwo. Stawiamy na dalszą cyfryzację procesów, zwiększenie możliwości produkcyjnych i logistycznych, wzmocnienie działań rozwojowych a także m.in. inwestycje w pompy ciepła.
Piotr Markowski ma bogate doświadczenie w branży telekomunikacyjnej zdobyte przez ponad 20 lat pracy. W tym czasie obejmował szereg stanowisk zarządczych w firmach telekomunikacyjnych. Przez wiele lat był również Partnerem w firmie konsultingowej McKinsey gdzie doradzał klientom w ponad 15 krajach w obszarach transformacji komercyjnych, technologii i digitalizacji. Wielokrotny członek kapituły konkursów, plebiscytów z zakresu biznesu, marketingu i strategii. Obecnie Prezes Zarządu w firmie Corab, polskiego producenta branży fotowoltaicznej. Corab jest promotorem i aktywnym graczem w procesie europejskiej transformacji energetycznej, proponując rozwiązania w zakresie produkcji, zarządzania i magazynowania energią.
Corab S.A. produkuje wysokiej jakości systemy fotowoltaiczne oraz oferuje kompleksowe rozwiązania renomowanych producentów z branży OZE – zarówno dla komercyjnych instalacji PV, jak i dla klientów indywidualnych (prosumentów).
Spółka od ponad 30 lat doskonali swoje kompetencje w zakresie produkcji ze stali i aluminium oraz rozwija produkcję urządzeń związanych z energią odnawialną. Corab S.A. jest wiodącą europejską firmą wytwarzającą wysokiej jakości konstrukcje PV oraz dystrybutorem zaawansowanych rozwiązań fotowoltaicznych.
Profesjonaliści mogą korzystać z szerokiej oferty produktowej, ale również zyskać dzięki sprawnej logistyce, wsparciu klienta, ofercie szkoleniowej oraz pełnej obsłudze posprzedażowej. Inwestorów i klientów, którzy szukają wykonawców fotowoltaiki, zapraszamy do współpracy w ramach Corab Partner. To sieć najlepszych firm instalatorskich w całej Polsce.
Należymy do największej polskiej grupy kapitałowej (wraz z takimi markami jak Cersanit czy Komfort), co podkreśla naszą stabilność i wiarygodność.