Partnerem publikacji jest firma ERGOM
Zakład Aparatury Elektrycznej ERGOM to polska firma z 35 letnim doświadczeniem na rynku. Jest liderem na polskim rynku produktów elektrotechnicznych. Sukcesy odnosi również za granicą, corocznie dostarczając swoje rozwiązania do ponad 60 krajów świata.
Rozmawiamy z Marcinem Lisem, kierownikiem laboratorium w Ergom.
Co firma Ergom posiada w swojej ofercie?
Ideą zbudowania oferty Ergomu była zasada Pareto – instalator, budując rozdzielnię elektryczną, potrzebuje kabli, szafy, aparatury oraz osprzętu, by to wszystko połączyć i oznaczyć. Te akcesoria kablowe kosztują najmniej, ale zebranie ich zabiera instalatorowi najwięcej czasu. I tutaj wkracza Ergom – u nas instalator znajdzie wszystko, co może potrzebować do tego typu prac. A jak czegoś nie ma w naszej ofercie 14.000 wyrobów z grup końcówki kablowe, narzędzia dla instalatorów, akcesoria do okablowania oraz wyposażenie rozdzielni, to najpewniej nie jest to w ogóle dostępne na rynku. Oszczędzamy Klientom czas potrzebny na zebranie tych elementów, a czas to pieniądz.
Nie ukrywamy jednak, że to końcówki kablowe są jednym z głównych naszych produktów. Ergom jest jednym z przodujących producentów końcówek kablowych z miedzi, aluminium oraz aluminiowo-miedzianych w Europie Środkowo-Wschodniej. Według naszej wiedzy w Europie tylko 3 inne firmy mogą się pochwalić tak zaawansowanymi liniami produkcyjnymi.
Jak zmieniło się zapotrzebowanie na końcówki kablowe wraz z postępującą transformacją energetyczną?
Prawidłowo zbudowany system rozdziału i dystrybucji energii elektrycznej potrzebuje końcówek kablowych wykonanych z miedzi, aluminium czy miedziano-aluminiowych. Z uwagi na szybki rozwój instalacji prosumenckich i związane z tym zapotrzebowanie na szafki rozdzielcze i przyłączeniowe, rynek potrzebuje więcej końcówek miedzianych o przekrojach 6÷35 mm2. W przypadku dużych farm fotowoltaicznych zauważalny jest również wzrost zapotrzebowania na końcówki aluminiowo-miedziane o przekrojach 120-400 mm2, które są wykorzystywane do podłączania inwerterów do podstacji pracujących na terenie takich obiektów. Zauważyliśmy również, że wszędzie tam, gdzie wykonywane są nowe instalacje oświetlenia ulicznego, oparte na LED-owych źródłach światła, klienci częściej decydują się na zastosowanie końcówek aluminiowych o przekrojach „środkowych”, czyli np. 95 czy 120 mm2.
W jaki sposób końcówki kablowe oferowane przez Ergom są dostosowane do różnorodnych warunków pracy i środowisk, w których są stosowane?
Końcówki kablowe dzięki zastosowaniu wysokiej jakości surowców mogą pracować zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Powierzchnia końcówek miedzianych i aluminiowych może być zabezpieczona przed utlenianiem poprzez pokrycie jej cyną. Dodatkowo wewnątrz niecynowanych końcówek aluminiowych można umieścić smar kontaktowy, który nie tylko zmniejsza rezystancję przejścia pomiędzy żyłą aluminiową a zaprasowaną na niej końcówką, ale przede wszystkim wypełnia wolne przestrzenie i nie dopuszcza do powstawania tlenków.
Do zastosowań wnętrzowych częściej stosowane są końcówki wykonane z rury, natomiast do zastosowań zewnętrznych stosowane są częściej końcówki wykonane z pręta, co zapewnia im szczelność. Jeżeli chodzi o końcówki aluminiowo-miedziane to technologia ich wykonania zapewnia szczelność między częścią miedzianą a aluminiową, a poprawne zaciśnięcie gwarantuje szczelność połączenia.
Jakie innowacje wprowadzili Państwo w tym obszarze?
Innowacje w obszarze końcówek kablowych skupiają się głównie na ich produkcji. Co należy pod tym rozumieć? Optymalizacja procesu wytwarzania poprzez zastosowanie maszyn o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Wykonywanie końcówek rurowych miedzianych z surowca, który jest w kręgu, co zmniejsza ilość odpadu po cięciu. Zastosowanie nowoczesnych technik łączenia miedzi i aluminium co wydatnie skraca czas wykonania końcówki.
Zautomatyzowanie i optymalizacja procesu cynowania galwanicznego. Wszystkie te działania przekładają się na mniejsze zużycia energii i surowców przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości naszych produktów.
Jakie przewagi mają końcówki bimetaliczne, nad standardowymi produktami, które możemy spotkać na rynku?
Końcówki bimetaliczne to inna nazwa końcówek aluminiowo-miedzianych. W tym miejscu należy powiedzieć, że w ofercie mamy dwa typy tych końcówek. Końcówki tulejkowe typu HMA, które służą do zakończenia żył aluminiowych 5-klasy giętkości podłączanych do zacisków Cu lub mosiężnych, np. we wtykach przemysłowych oraz końcówki rurowe typu KMA, które służą do zakończania żył aluminiowych 2 klasy giętkości podłączanych bezpośrednio do miedzianych szyn zbiorczych lub zacisków aparatury rozdzielczej. Główną zaletą końcówek aluminiowo-miedzianych jest to, iż separują od siebie dwa materiały o różnym potencjale elektrochemicznym, co ogranicza możliwość powstania korozji elektrochemicznej.
Nie ma konieczności stosowania podkładek separujących aluminiowo-miedzianych, co zmniejsza rezystancję połączenia i zwiększa sprawność poprzez zmniejszenie strat energii. Końcówki typu HMA zabezpieczają żyły 5 klasy przed uszkodzeniami mechanicznymi, co zwiększa ich żywotność i sprawność połączenia. Końcówki tulejkowe typu HMA zostały opatentowane, co dodatkowo podkreśla ich przewagę rynkową.
Jak wyglądają badania porównawcze takich produktów?
Jako jedyny polski producent końcówek posiadamy certyfikat UL dla końcówek miedzianych
Nie można tutaj mówić o badaniach porównawczych, ponieważ końcówki kablowe, niezależnie od tego, kto jest ich producentem, aby mogły pracować w systemie energetycznym, powinny być przebadane na zgodność z obowiązującymi normami, które są przywoływane w założeniach technicznych operatorów. Badania takie obejmują próby mechaniczne (pomiar siły wyciągającej) i próby elektryczne (pomiar przyrostów temperatury, pomiar rezystancji połączenia oraz próby zwarciowe).
Wykonujemy je w zewnętrznych laboratoriach posiadających akredytację PCA oraz w naszym Laboratorium Zakładowym, które jest nadzorowane przez Instytut Energetyki w Warszawie. Ponadto jako jedyny polski producent końcówek posiadamy certyfikat UL dla końcówek miedzianych, który poszerza grono naszych Klientów oraz świadczy o wysokiej jakości tych wyrobów.
Gdzie końcówki aluminiowo-miedziane znajdują zastosowanie?
Końcówki aluminiowo-miedziane znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba podłączyć żyłę aluminiową do miedzianej szyny rozdzielczej lub zacisku aparatury wykonanego z miedzi, lub jej stopów. Ponadto końcówki aluminiowo-miedziane powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie zależy na zapewnieniu jak najmniejszej rezystancji połączenia, co przekłada się na sprawność systemu dystrybucji energii. Końcówki aluminiowo-miedziane typu KMA znalazły zastosowanie na farmach fotowoltaicznych oraz w szafach rozdzielczych, gdzie żyły przyłączanych przewodów zasilających są wykonane z aluminium.
Natomiast końcówki tulejkowe typu HMA mogą być stosowane w przedłużaczach przemysłowych, w których żyły wykonane są z aluminium w 5 klasie giętkości. Są to głównie place budów czy duże plantacje przemysłowe lub szklarnie. Zastosowanie przedłużaczy z żyłami aluminiowymi przekłada się bezpośrednio na ich wagę przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów mechanicznych i elektrycznych w porównaniu z przedłużaczami z żyłami miedzianymi w tej samej klasie giętkości.
W jaki sposób Ergom dba o zrównoważony rozwój w swojej produkcji i całej organizacji?
Zrównoważony rozwój to głównie optymalizacja zużycia energii i surowców, to dbanie o segregację odpadów poprodukcyjnych i ich recykling, to kupowanie surowców ze sprawdzonych źródeł i od dostawców, którzy posiadają stosowne certyfikaty gwarantujące powtarzalną i wysoką jakość naszych wyrobów.
W jakim kierunku chcą Państwo rozwijać swoją ofertę?
Chcemy być dalej pierwszym wyborem Klientów w tym obszarze produktów. Naszą ofertę ciągle rozwijamy we współpracy z Klientami w celu zaspokojenia ich potrzeb technicznych. Przykładem takiego rozwiązania są końcówki aluminiowo-miedziane typu KMA o przekroju 400 mm2, które zostały wprowadzone do oferty głównie na potrzeby wykonywania połączeń na farmach fotowoltaicznych.
Końcówki te są wykonywane przy użyciu najnowszej technologii i spełniają wymagania norm pod kątem wytrzymałości mechanicznej i elektrycznej, co ma zagwarantować jak najwyższą sprawność całego systemu, w którym zostały zastosowane.