Andrzej Jurczak: Chcemy brać aktywny udział w transformacji energetycznej

Rozmowa z Andrzejem Jurczakiem, Prezesem i Dyrektorem Generalnym Grodno S.A., o transformacji energetycznej, ambitnych planach rozwojowych spółki oraz sportowym i charytatywnym zaangażowaniu zespołu Grupy Grodno.

Panie Andrzeju, jak ocenia Pan tegoroczne targi ENEX?

W tym roku wystawiliśmy się po raz pierwszy na targach Enex i byliśmy nimi pozytywnie zaskoczeni! Jako wystawca czuliśmy się bardzo dobrze, towarzyszyły nam pozytywne emocje. Z pewnością pozostajemy zainteresowani targami, a nasza obecność nie była jednorazowa.

Tematyka targów równie mocno przypadła nam do gustu. Zainteresowanie odwiedzających wskazuje naturalną drogę rozwoju branży w kierunku OZE. Nasze stanowisko było wyjątkowo rozbudowane. Zdecydowaliśmy się na nowoczesny wygląd oraz skierowanie uwagi odwiedzających na ofertę OZE i ekologię. Efekt wzbudził bardzo wysokie zainteresowanie wśród odwiedzających i organizatorów – zdobyliśmy wyróżnienie za sposób reklamy naszej firmy.

W tym roku byliśmy też szczególnie dumni z liczby firm, które współpracowały z nami przy targach. Dzięki temu przedstawiliśmy naszym Klientom kompleksowość rozwiązań oraz zapewniliśmy im dostęp do prawdziwych ekspertów z poszczególnych obszarów branży. W tym roku zależało nam właśnie na połączeniu przyjemnego z praktycznym, czyli na udostępnieniu odwiedzającym wiedzy eksperckiej naszych dyrektorów, jak i zaprzyjaźnionych specjalistów. Zorganizowaliśmy harmonogram bardzo ciekawych paneli dyskusyjnych, w czasie których poruszaliśmy najbardziej popularne tematy, głównie OZE.

Dzisiaj działania naszej spółki koncentrują się wokół rozwiązań wykorzystujących OZE do produkcji energii elektrycznej, przy czym transformacja energetyczna transportu i grzejnictwa to ogromne wyzwanie w zakresie konieczności produkcji, zarządzania oraz transportu dodatkowej energii elektrycznej. Wiedza z zakresu energetyki i instalacji niskoprądowych pozwala nam w naturalny sposób uzupełniać ofertę OZE i dostarczać na rynek kompleksowe rozwiązania.

Aktywnie działają Państwo w obszarach dobrze znanych naszym klientom fotowoltaiki, pomp ciepła i stacji ładowania pojazdów. Natomiast czy w Państwa działalności, w zakresie modernizacji instalacji elektrycznych i energetycznych czy programowania automatyki budynkowej, widać zachodzącą transformację energetyczną oraz nastawienie na energooszczędne rozwiązania elektrotechniczne?

Owszem, transformacja energetyczna zachodzi na naszych oczach i chcemy brać w niej aktywny udział jako wiodąca firma multiinstalacyjna.

Dzisiaj działania naszej spółki koncentrują się wokół rozwiązań wykorzystujących OZE do produkcji energii elektrycznej, przy czym transformacja energetyczna transportu i grzejnictwa to ogromne wyzwanie w zakresie konieczności produkcji, zarządzania oraz transportu dodatkowej energii elektrycznej. Wiedza z zakresu energetyki i instalacji niskoprądowych pozwala nam w naturalny sposób uzupełniać ofertę OZE i dostarczać na rynek kompleksowe rozwiązania. Przykładem jest wiele firm, dla których oprócz dostaw gruntowej instalacji PV, wykonaliśmy również prace związane z wpięciem mocy do zakładu oraz niskonapięciowe instalacje, jak choćby zabezpieczenia mienia inwestora.

Ekologiczne rozwiązania LED są z nami od 15 lat i to dzięki nim Grodno osiągnęło swoją początkową, mocną pozycję lidera na rynku.

Udział segmentu OZE w przychodach już obecnie przekracza 30%, zatem jesteśmy blisko poziomu, w który celujemy, bez konieczności zakupu innych podmiotów.

Zgodnie z Państwa strategią, w najbliższych latach OZE pozostanie siłą napędową spółki i ma odpowiadać za ok. 35% jej skonsolidowanych przychodów. Czy w planach poza organicznym wzrostem rozważają Państwo przejęcia, by osiągnąć taki wzrost?

Udział segmentu OZE w przychodach już obecnie przekracza 30%, zatem jesteśmy blisko poziomu, w który celujemy, bez konieczności zakupu innych podmiotów. Natomiast należy zaznaczyć, że przejęcia faktycznie są częścią strategii naszego rozwoju. Mamy za sobą już 10 udanych akwizycji i duże doświadczenie w tym obszarze. Stale analizujemy rynek pod kątem atrakcyjnych inwestycji, choć obecnie nie prowadzimy konkretnego procesu transakcyjnego.

Rozwijamy w naszej ofercie systemy smart home oraz korelujemy je z rozwiązaniami fotowoltaiki, by zwiększać bieżącą konsumpcję energii elektrycznej.

Gratuluję zdobycia Kilimandżaro w styczniu bieżącego roku. Jakie jeszcze podróżnicze wyzwania na stałe wpisały się w życie firmy?

Bardzo dziękuję, zdobycie Kilimandżaro było dla nas niezwykłym sukcesem. Wspólnie z moimi 12 przyjaciółmi, pracownikami Grodna, zdobyliśmy najwyższy szczyt Afryki po 5 dniach ciągłej wspinaczki. To wydarzenie, jak i wiele innych w historii Grodna, pokazuje naszą siłę i rewelacyjne zaufanie w grupie.

Wydarzenia sportowe wpisały się już na stałe w historię naszej firmy. Co roku organizujemy duże eventy ogólnopolskie, w których udział mogą brać wszyscy pracownicy Grodna. Co więcej, wszystkie takie imprezy mają cel charytatywny – środki zebrane podczas wydarzeń przeznaczamy na wsparcie licznych fundacji.

Duże wydarzenie sportowe, które zorganizowaliśmy, to przykładowo Grodno Ultra Rajd, w trakcie którego nasz pracownik, wybitny sportowiec Chriss Banek wspólnie z przyjaciółmi i pracownikami firmy objechał rowerem wszystkie oddziały Grodna zlokalizowane wzdłuż granic Polski. Rok później zorganizowaliśmy Rajd Wisła, podczas którego pracownicy firmy pokonywali maratońskie sztafety wzdłuż Wisły, od południa na wschód, rowerem lub biegiem, a w 2021 roku w trakcie Rajdu Bałyk pokonaliśmy w ten sam sposób całe wybrzeże Polski, od zachodu na wschód.

Poza tak dużymi wydarzeniami, uczestniczymy też w wielu lokalnych, sportowych imprezach, a drużyna biegowa Grodno ciężko trenuje, aby co roku przebiec maraton w Paryżu organizowany przez Schneider Electric. Wszystkich w Grodnie namawiam do aktywnego spędzania czasu wolnego i ciągłego rozwijania sportowych pasji.


Grodno S.A. jest jednym z liderów wśród polskich dystrybutorów artykułów elektrotechnicznych i oświetleniowych. Firma dostarcza również rozwiązania dla przemysłu, zapewniając inwestorowi kompleksowe rozwiązania prądowe do każdego typu obiektu. Spółka od lat aktywnie rozwija segment energii odnawialnej.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE