Sejm nowelizuje ustawę o sieciach przesyłowych
Celem nowelizacji jest usprawnienie inwestycji i dostosowanie sieci przesyłowych do dynamicznego rozwoju energetyki prosumenckiej. Za uchwaleniem ustawy głosowało 443 posłów, nikt nie był przeciw, a dziewięciu posłów wstrzymało się od głosu. Nowelizacja obecnie znajduje się w senacie.
Dokument rozszerza zakres działania specustawy na linie dystrybucyjne. Dotyczy to jednak wyłącznie sieci umożliwiających rozprowadzenie mocy i są ściśle związane z infrastrukturą przesyłową.
Ponadto działania związane z modernizacją istniejących sieci będą traktowane jako inwestycje strategiczne na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów (na wniosek ministra właściwego do spraw energii).
Pojęcie inwestycji strategicznych ma się również odnosić do linii 110 kV zarządzanych przez operatorów systemów dystrybucyjnych. Nowelizacja umożliwia OSD korzystanie ze specustawy. Do tej pory mógł to robić wyłącznie operator sieci przesyłowej.
Konieczne uelastycznienie sieci
Polska infrastruktura elektroenergetyczna staje się wąskim gardłem w kontekście rozwoju odnawialnych źródeł i energetyki prosumenckiej. Nowelizacja ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych ma ułatwić przyłączanie nowych podmiotów. Podkreśla się również konieczność zwiększenia elastyczności sieci.
Według Rady Ministrów rozbudowa infrastruktury sieciowej energii elektrycznej jest kluczowa dla realizacji celów polskiej polityki klimatyczno-energetycznej. Ponadto stanowi jeden z filarów Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku oraz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 przedłożonemu Komisji Europejskiej.
Elastyczność sieci była głównym tematem organizowanej niedawno przez nasz portal konferencji. Relację z wydarzenia i podsumowanie poszczególnych paneli znajdziesz TUTAJ.
Źródło: gov.pl