Energetyka i OZE we wrześniu. Sprawdź przegląd miesiąca od E-Magazyny Podcast!

Co przyniósł wrzesień w sektorze magazynowania energii, OZE i e-mobility? Zapraszamy do wysłuchania naszej selekcji newsów na E-Magazyny Podcast.

Posłuchaj na Spotify!

Posłuchaj na YouTube!

E-Magazyny Podcast – Twoja dawka wiedzy o magazynowaniu energii i OZE!

Telegraficzny skrót omawianych wydarzeń

Świat

⚡Startup Baromar opracował technologię umożliwiającą magazynowanie energii elektrycznej na dnie morza. Sprężanie powietrza wewnątrz zbiornika, a następnie uwalnianie go w celu wytworzenia energii elektrycznej uchodzi za technologię, która może być wydajniejsza od obecnie dostępnych rozwiązań w tym zakresie.

⚡Według raportu przedstawionego przez Porsche Consulting akumulatory półprzewodnikowe mogą stać się bardzo atrakcyjną alternatywą dla baterii litowo-jonowych w kontekście rozwoju elektromobilności. Do pełnego wdrożenia takich rozwiązań jednak daleka droga.

⚡Amerykańscy geolodzy odkryli bogate złoża litu w kraterze wulkanu znajdującym się wzdłuż granicy Nevady i Oregonu. Według szacunków wielkość zasobów to nawet 40 milionów ton pierwiastka.

Polska

⚡Jest pozytywna opinia od Ministra Infrastruktury w sprawie pięciu nowych lokalizacji dla morskich farm wiatrowych. Nowe inwestycje będą miały moc na poziomie 5,2 GW, co wystarczy do zasilenia około 8 milionów gospodarstw domowych.

⚡Rekordowe wakacje dla polskiej fotowoltaiki! Biorąc pod uwagę sumaryczną produkcję ze wszystkich źródeł energii w naszym kraju, w lipcu 2023 roku elektrownie słoneczne wyprodukowały 16,7% (1941,97 GWh) energii elektrycznej. W sierpniu wartość ta wyniosła 13,4% (1608,8 GWh). (via Fundacja Instrat).

⚡Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło rozpoczęcie pierwszej fazy programu wsparcia dla społeczności energetycznych. Całkowity budżet programu wynosi 435 milionów złotych, a mogą w nim uczestniczyć klastry energetyczne, spółdzielnie energetyczne oraz jednostki samorządu terytorialnego.

⚡27 września podpisano umowę na projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Elektrownia powstanie na terenie gminy Choczewo, w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Wspólnie z planowanymi elektrowniami wiatrowymi offshore to wyraźne przeniesienie ciężaru produkcji i bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju z południa i środkowej jego części na północ.

Polecamy!

⚡12.09 miała miejsce premiera niezależnego eksperckiego raportu „Elastyczność energetyczna w Polsce” będącego kompleksowym podsumowaniem aktualnych badań i wiedzy na temat elastyczności energetycznej. Partnerami technologicznymi przedsięwzięcia są: Neisa Sp. z o. o., Elsta, Danfoss Drives. Nasz portal jest patronem medialnym raportu!

OZE Rentier S.A. wystąpił o pozwolenie na budowę pierwszego w Polsce grawitacyjnego magazynu energii. To wieża o wysokości ponad stu metrów.  O rozwoju technologii i jej udziale w transformacji energetycznej opowiedzieli nam Tomasz Zieliński (Prezes Zarządu OZE Rentier S.A.) i Andrzej Tersa (Wiceprezes Zarządu OZE Rentier S.A.).

Linki do newsów:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE