Wydobycie litu i ekologia – czy to da się połączyć?

Lucy Crane jest geolożką, pracuje dla Cornish Lithium Crane. Misją firmy jest rozwój odpowiedzialnego przemysłu wydobywczego litu, który może zmienić sposób produkcji akumulatorów.

Treść niniejszego artykułu opiera się w całości na tekście zamieszczonym w portalu theguardian.com. Lucy Crane jest geolożką. Mimo, że pracuje w górnictwie, to jednocześnie stara się dbać o środowisko – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Anna Turns przeprowadziła z nią wywiad na temat zrównoważonego wydobycia litu w Kornwalii.

Codzienne odpowiedzialne decyzje

mała skała z litem
Źródło Guardian

Zrównoważone życie w harmonii ze światem przyrody to podstawowa wartość Lucy Crane. Dlatego uwielbia ona odwiedzać sklepy zero waste, kupować lokalne produkty i przede wszystkim obcować z naturą. Ponadto chęć ograniczania ilości odpadów jest powodem, dla którego ona i jej partner postanowili kupić używane ubrania i przybory dla swojego dziecka. Ekologiczne decyzje podejmują też w kontekście innych aspektów życia.

Zdaniem pary, jako konsumenci wszyscy musimy bardziej interesować się tym skąd pochodzą produkty, które kupujemy. Powinniśmy wziąć większą odpowiedzialność za własne decyzje konsumpcyjne.

Bardziej eko modernizacja nieruchomości

Crane niedawno wprowadziła się do domu z dwiema sypialniami z lat 60. Mieszkanie znajduje się blisko wybrzeża Kornwalii, w okolicy zamku Pendennis w Falmouth. W budynku nie ma centralnego ogrzewania, jest tylko kilka grzejników akumulacyjnych. Dla geolożki modernizacja nieruchomości ma na celu zabezpieczenie na przyszłość. Kobieta stara się, aby jej renowacje były jak najbardziej ekologiczne.

Zamontujemy powietrzną pompę ciepła, podwójne szyby i dużo izolacji – a także inteligentne liczniki. Innowacje takie jak te mogą mieć duży wpływ na zmniejszenie marnotrawstwa energii i śladu węglowego naszego domu.

Lucy Crane

Lucy Crane doskonale wie, że nawet drobne zmiany, takie jak inteligentny licznik, mogą pomóc zintegrować więcej energii odnawialnej z systemem oraz zmniejszyć zależność od paliw kopalnych.

Istnieje kilka (…) kroków, które wszyscy możemy podjąć w naszych domach, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i uczynić je tak wydajnymi, jak to możliwe (…).

Lucy Crane

Dziedzictwo górnicze Kornwalii

Lucy Crane, jako naukowiec zajmujący się Ziemią, z zainteresowaniem przygląda się dziedzictwu górniczemu Kornwalii. Obecnie spełnia się zawodowo jako starszy geolog w Cornish Lithium Crane, a swoją pracę wykonuje z poczuciem misji.

Zawsze byłam naprawdę ciekawa otaczającego nas świata, a geologia uczy kwestionowania różnych rzeczy.

Lucy Crane

Kornwalia to najbardziej wysunięte na południowy zachód hrabstwo Anglii, o bogatym dziedzictwie górniczym. Nie każdy sobie zdaje z tego sprawdę, ale głęboko pod tą krainą geograficzno-historyczną krążą wody geotermalne, które są bogate w lit.

Rosnące zapotrzebowanie na lit

Lit jest metalem, który powszechnie wykorzystuje się do produkcji urządzeń, takich jak telefony komórkowe, laptopy, akumulatory do samochodów elektrycznych. Według danych Banku Światowego, światowe zapotrzebowanie na lit wzrośnie o 965% do 2050 roku w porównaniu z 2018 rokiem. To efekt szybkiego przejścia na technologie niskoemisyjne i rozpowszechniania pojazdów elektrycznych.

Przemysł wydobywczy litu dzisiaj

Zanim lit trafi do miejsca docelowego, musi przebyć długą drogę. Dzisiaj globalny łańcuch dostaw jest zawiły. Większość litu wydobywa się z twardej skały w Australii przy użyciu wysokich temperatur lub z podziemnych słonych jezior w Argentynie lub Chile. Stamtąd zwykle trafia on do Chin, gdzie podlega przetworzeniu na chemikalia litowe klasy akumulatorowej. Później łączy się go w ogniwach akumulatorowych, które dopiero na końcu, w kolejnym miejscu, instaluje się w samochodach, laptopach, telefonach.

Odpowiedzialny rozwój przemysłu wydobywczego litu

Misją firmy Cornish Lithium Crane jest rozwój nowoczesnego, odpowiedzialnego przemysłu wydobywczego, który być może zmieni sposób produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych. W tej chwili firma opracowuje zrównoważone sposoby wydobycia tego metalu. W tym celu stosuje takie techniki jak wiercenie otworów wiertniczych o głębokości do mili, pompowanie wody na powierzchnię, gdzie będzie wydobywany lit, a następnie zawracanie wody do położonych poniżej źródeł geotermalnych.

Jestem podekscytowana potencjałem branży samochodów elektrycznych w Wielkiej Brytanii. Jeśli będziemy mogli odpowiedzialnie produkować lit i przerabiać go na baterie, zmieni to koszt emisji dwutlenku węgla w łańcuchu dostaw. Naprawdę nadszedł czas, aby zrobić to lokalnie, zgodnie z wyższymi standardami środowiskowymi i społecznymi.

Lucy Crane

Dlaczego akurat górnictwo i lit?

Wiele osób może być zaskoczonych, słysząc, że dbam o środowisko i pracuję w górnictwie. (…) Ale do walki z kryzysem klimatycznym potrzebujemy technologii niskoemisyjnych, co oznacza, że będziemy musieli wydobywać więcej surowców niż kiedykolwiek w przeszłości. Chcę być częścią rozwiązania.

Lucy Crane

Źródła:

https://www.theguardian.com/smarter-science/2021/jun/11/i-work-in-mining-and-care-about-the-environment-the-geologist-prospecting-for-a-greener-future?CMP=GLabs&utm_medium=sfbk&utm_source=pdscl&utm_campaign=Glabs&fbclid=IwAR1a335JVvGo3ULwDMCz45HwW02hThBFR0rOcUF3URaEBO40OYBixky948w#Echobox=1623691898

https://cornishlithium.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE