Wodorowy projekt Hy-Chess dostał dofinansowanie

Głównym założeniem projektu Hy-Chess jest stworzenie systemu wytwarzania wodoru i syntetycznego gazu ziemnego z funkcjonalnością umożliwiającą produkcję i magazynowanie energii elektrycznej. Hy-Chess uzyskał najwyższą ocenę NCBR i dostał dofinansowanie w ramach programu pt. „Nowe technologie w zakresie energii”.

Co obejmuje projekt Hy-Chess?

Jak podaje na swojej stronie PGNiG S.A., projekt Hy-Chess to „System wytwarzania wodoru i syntetycznego gazu ziemnego z funkcjonalnością wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej”. System ten oznacza technologię umożliwiającą wyprodukowanie tzw. ekologicznych źródeł energii takich jak zielony wodór czy syntetyczny gaz ziemny.

Co istotne, proces produkcji energii elektrycznej w ramach Hy-Chess z założenia jest przyjazny dla środowiska, więc nie powinien powodować szkodliwych emisji. Jednocześnie system, jako instalacja hybrydowa, daje możliwość produkowania energii elektrycznej, a także magazynowania energii w postaci sprężonego CO2.

Magazynowanie energii jest aktualnie jednym z najważniejszych wyzwań dla gospodarki – Nasz projekt podejmuje tą tematykę wielowątkowo. Zintegrowane systemy technologiczne oparte na wodorze mogą istotnie przyczynić się do opracowania efektywnych technologicznie i kosztowo rozwiązań w tym obszarze.

dr Aleksander Sobolewski, Dyrektor Instytutu Paliw i Energii

Najwyższa ocena NCBR

Projekt Hy-Chess został zgłoszony do konkursu na nowe technologie w zakresie energii (Strategiczny Program Badań Naukowych i Prac Rozwojowych pt. „Nowe technologie w zakresie energii”). Do programu złożono w sumie 47 wniosków, ale to projekt Hy-Chess otrzymał najwyższą ocenę NCBR. Dzięki temu uzyskał dofinansowanie w kwocie 34,3 mln złotych, co stanowi ponad ¼ budżetu całego projektu (całkowity budżet dla Hy-Chess wyniesie ok. 120 mln złotych).

W programie dofinansowanie uzyskało dokładnie 6 projektów na łączną kwotę 356,5 mln zł.

Wynalazek objęty ochroną patentową

Hy-Chess to wynik prac zespołu Politechniki Śląskiej, który od lat zajmuje się projektami związanymi z magazynowaniem energii i dekarbonizacją. W lipcu bieżącego roku wynalazek został objęty ochroną patentową.

Technologia Hy-Chess posiada funkcjonalności bardzo dziś pożądane dla przeprowadzenia transformacji energetycznej, takie jak zdolność bilansowania systemu elektroenergetycznego poprzez magazynowanie energii, w tym poprzez wytwarzanie ekologicznych paliw, również na drodze zagospodarowania dwutlenku węgla, co może być kluczowe dla osiągnięcia w 2050 roku tzw. neutralności klimatycznej, zakładanej w strategii rozwoju Europejski Zielony Ład.

prof. Anna Skorek-Osikowska, reprezentująca uczelnię, kierowniczka B+R w projekcie

Kto jeszcze odpowiada za projekt Hy-Chess?

Projekt Hy-Chess został przygotowany wspólnie przez trzy podmioty. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) jest liderem konsorcjum wykonawców. Pozostałymi partnerami konsorcjum są Politechnika Śląska i Instytut Technologii Paliw i Energii. Wspólne działania wymienionych trzech podmiotów mają na celu komercjalizację systemu Hy-Chess.

Bardzo dużą zaletą technologii Hy-Chess jest to, iż wykorzystuje ona dostępne rynkowo maszyny i urządzenia. Podstawowym jednak wyzwaniem dla budowy systemu wielkoskalowego jest organizacja miejsca dla magazynowania dwutlenku węgla, pełniącego rolę nośnika energii. Doświadczenie w budowie wielkoskalowych magazynów gazu, które ma lider projektu, może pozwolić na budowę wysokosprawnych hybrydowych systemów magazynowania energii elektrycznej, których pojemność osiągać może poziom kilkuset megawatogodzin.

prof. Łukasz Bartela z Politechniki Śląskiej

Podpisanie umowy i kolejne etapy

12.10.2022 konsorcjum podpisało umowę dotyczącą dofinasowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Umowa zawiera pełną wnioskowaną kwotę 34,3 mln złotych. Zgodnie z założeniami konkursu, realizacja projektu będzie podzielona na 3 etapy.

Teraz, po podpisaniu umowy jest pierwszy etap prac: „Opracowanie studium wykonalności” dla proponowanego rozwiązania.

W pierwszym etapie projektu naszym celem jest udowodnienie nie tylko wykonalności inwestycyjnej, ale w większym nawet stopniu konkurencyjności rynkowej dla proponowanej technologii poligeneracyjnej.

prof. Anna Skorek-Osikowska

Pozytywna ocena w ramach etapu pierwszego pozwoli na przejście do etapu drugiego, czyli wykonanie instalacji pilotażowej, aby potwierdzić funkcje systemu. Dopiero po tym kroku nastąpi etap trzeci, czyli budowa demonstratora hybrydowego magazynu energii ze zintegrowanymi podsystemami:

  • produkcji zielonego wodoru,
  • konwersji wodoru do syntetycznego gazu ziemnego,
  • produkcji energii elektrycznej z zastosowaniem tlenowego spalania gazu ziemnego,
  • magazynowania energii w sprężonym CO2.

Autorzy projektu wierzą w sukces tego przedsięwzięcia.

Musimy pamiętać, że nie wszystkie atrakcyjnie wyglądające koncepcje naukowe sprawdzą się w rzeczywistości technologicznej. Cieszę się, że nasz Instytut posiadając unikalne kompetencje w zakresie badań procesów w instalacjach pilotowych dla przemysłu chemicznego i energetyki jest częścią tak znakomitego konsorcjum. Nasze doświadczenia i kompetencje stanowią gwarancję, że testy pilotowe, które wykonamy w naszym centrum technologicznym, pozwolą na pozytywną weryfikację technologii Hy-Chess.

Aleksander Sobolewski

Realizacja pierwszego i drugiego etapu ma się odbyć na Śląsku. Natomiast budowa demonstratora w ramach trzeciego etapu prac nastąpi w Oddziale PGNiG S.A. w Odolanowie, w województwie wielkopolskim.

Źródła:

Projekt Hy-Chess uzyskał dofinansowanie, ichpw.pl

12.10.2022 PGNiG podpisało umowę na dofinansowanie projektu Hy-Chess, pgnig.pl

Wodorowy projekt Hy-Chess z najwyższą oceną NCBR, wnp.pl

Komercjalizacja systemu „Hy-Chess”, inzynieriagornicza.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE