Globalny przemysł magazynowania energii potroi liczbę rocznych instalacji – wynika z analiz Wood Mackenzie i IHS Markit. Popyt na wdrożenia magazynów energii napędzają wysiłki na rzecz dekarbonizacji podejmowane głównie przez USA i Chiny.
Prognozy dotyczące rynku magazynowania energii
7 października Wood Mackenzie Power & Renewables opublikowała najnowszą edycję raportu pt. „Globalne perspektywy magazynowania energii”. Wood Mackenzie jest globalną firmą konsultingową, która zajmuje się zasobami naturalnymi. Według jej analiz, w tym roku na rynku magazynowania energii wdroży się 12 GW/28 GWh. Oznacza to ilość prawie trzykrotnie większą w porównaniu do 2020 roku. Stanie się tak pomimo trudnych wyzwań związanych z Covid-19. Co więcej, firma przewiduje, że światowe zapotrzebowanie na magazynowanie energii w latach 2021-2030 może wynieść blisko 1 TWh.
Portal Energy Storage News wskazuje, że te przewidywania firmy są zbieżne z prognozami innej grupy badawczej. Organizacja IHS Markit stwierdziła bowiem, że globalne wdrożenia przekroczą 12 GW w 2021 roku. Ponadto według obu firm, rok 2021 będzie czasem, w którym szybko rozwijający się sektor magazynowania energii dojrzeje. Dzięki temu nadchodzące lata będą mogły być ciągiem przełomowych lat z rekordową ilością wdrożeń na świecie.
Coraz większa koncentracja na transformacji energetycznej jako sposobie stymulowania zielonego wzrostu doprowadziła do zalewu ambitnych celów dotyczących magazynowania energii ogłoszonych przez rządy na całym świecie. To znacznie wzmocniło nasze perspektywy dla branży, która jest gotowa do rozpoczęcia długiego okresu silnego wzrostu do 2030 roku.
Analizy wskazują, że Stany Zjednoczone będą nadal odgrywać znaczącą rolę w globalnym sektorze. Jednak Europa, która wolniej się rozwija, również odnotuje wzrost pod względem liczby instalacji do 2030 roku.
Napędzanie rynku magazynowania energii w nadchodzącej dekadzie
Potrzebę boomu we wdrażaniu magazynów energii na świecie w głównej mierze będzie napędzać dekarbonizacja sektorów energetycznych w USA i Chinach. Stany Zjednoczone i Chiny będą odpowiadać prawdopodobnie za ponad 70% tego popytu.
Stany Zjednoczone i Chiny zdominują światowy rynek magazynowania energii, kontrolując łącznie ponad 70% całkowitej globalnej mocy zainstalowanej do 2030 roku.
Dodatkowo według raportu wdrożenia w segmencie front-of-the-meter (FTM, przed licznikiem) osiągną 700 GWh do 2030 roku – 73% całkowitego globalnego wdrożenia.
Posunięcia mające na celu przyspieszenie dekarbonizacji sektora energetycznego w USA i Chinach nabierają tempa i stanowią podstawę naszej prognozy dla rynku globalnego.
Wdrożenia magazynów energii – rynek chiński
Autorzy z Wood Mackenzie przyznają, że Chiny mają duży wpływ na obecne prognozy, które pokazują dwukrotnie większe liczby w porównaniu z poprzednimi prognozami. Wynika to z wprowadzonego przez Chiny nowego celu w zakresie wdrożeń magazynów energii o mocy 30 GW do 2025 roku. W związku z tym w 2021 roku nastąpi ponad trzykrotny wzrost rocznych instalacji magazynowania typu FTM w China. Instalacje zapewnią 260 GWh nowej mocy w latach 2021-2030.
Wood Mackenzie prognozuje, że rynek Azji i Pacyfiku wzrośnie 20-krotnie, osiągając 400 GWh całkowitej pojemności magazynowej do 2030 roku. Z raportu wynika, że sektor FTM odpowiada za 82% tego zapotrzebowania.
Wdrożenia magazynów energii – rynek USA
W Ameryce Północnej obecna ulga podatkowa dla inwestycji (ITC) na magazynowanie i zastosowania słoneczne zwiększyła popyt, przy 4,5-krotnym wzroście rocznych wdrożeń FTM w 2021 roku.
Uzgadnianie budżetu i reforma opodatkowania energii skutkuje nową ulgą podatkową dla inwestycji obejmujących wdrożenia magazynów energii. Według analityków to zapewni pozytywne wyniki w obecnej 10-letniej perspektywie rynkowej.
Wdrożenia magazynów energii – rynek europejski
Europejski rynek magazynowania energii również powinien wzrosnąć w nadchodzących latach. Według raportu, Wood Mackenzie spodziewa się, że łączna liczba instalacji przekroczy 100 GWh do 2030 roku. Ponadto przodownikami wdrożeń magazynów energii w Europie będą Niemcy i Włochy.
Wysokie ceny energii napędzą europejski segment niemieszkaniowy. Przewiduje się, że wynikiem tego będzie wzrost z 11% w 2020 roku do 19% w 2030 roku. Z kolei rynek mieszkaniowy ma przekroczyć prawdopodobnie 27 GWh do 2030 roku.
Źródła: