Uwaga: realny spadek mocy dyspozycyjnych w KSE

Na stronie Urzędu Regulacji Energetyki (URE) pojawiła się ważna wiadomość. Jeszcze w lutym ogłoszono, że Urząd Regulacji Energetyki informuje o przewidywanych spadkach mocy dyspozycyjnej krajowego systemu elektroenergetycznego (KSE). Raport wskazuje: wzrasta moc osiągalna, spada moc dyspozycyjna.

Wnioski z danych od producentów energii

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) przeanalizował plany inwestycyjne producentów energii elektrycznej do 2036 roku. Następnie doszedł do wniosku, że w ciągu najbliższych piętnastu lat najprawdopodobniej spadnie rzeczywista moc dyspozycyjna w krajowym systemie elektroenergetycznym (KSE). Takie wnioski wynikają bowiem z analizy danych zebranych od 69 producentów energii, którzy byli zobowiązani przedstawić regulatorowi plany inwestycyjne dotyczące nowych mocy wytwórczych na lata 2022-2036.

Po przeanalizowaniu tych danych przez Urząd Regulacji Energetyki stwierdzono:

  • OZE przybywa – rozwój odnawialnych źródeł energii jest nie do podważenia,
  • rośnie zainstalowana moc w krajowym systemie elektroenergetycznym,
  • niestety, spada realna moc dyspozycyjna.

Innymi słowy, mimo ciągłego wzrostu zainstalowanej mocy w systemie, dzięki rozwojowi źródeł odnawialnych, moc dyspozycyjna spada. Z tego powodu konieczne jest wprowadzenie nowych rozwiązań rynkowych.

Komentarz Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki

Zgodnie z tym, co powiedział Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, rozwiązania rynkowe powinny zapewnić stabilność pracy krajowego systemu elektroenergetycznego:

Oznacza to konieczność wprowadzania nowych rozwiązań rynkowych, które zabezpieczą stabilność pracy krajowego systemu elektroenergetycznego, takich jak usługi elastyczności i zarządzania popytem, ale również utrzymania istniejących mechanizmów mocowych.

Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki

Dodatkowy komentarz odnośnie finansowania inwestycji:

Jak wynika z naszego badania, wytwórcy mają zaplanowane środki finansowe na zaledwie połowę inwestycji, które zamierzają realizować w najbliższych dwóch latach (2024-2026). Co więcej, praktycznie wszystkie projekty planowane do realizacji po 2027 roku nie mają dotychczas zapewnionego finansowania, co stawia pod dużym znakiem zapytania ich skuteczną realizację. Trzeba zatem mieć na uwadze, że planowane inwestycje są obecnie w zdecydowanej większości deklaracjami podmiotów, niż realnymi, zaawansowanymi projektami o uzgodnionym sposobie finansowania.

Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki

Raport potwierdza zaobserwowane trendy w sektorze

Niestety, sporządzony raport potwierdza zaobserwowane trendy w sektorze.

Mimo, że to konkretne badanie objęło jedynie część koncesjonowanych producentów energii w Polsce (tj. tych, którzy posiadają jednostki o mocy od 50 MW), wnioski z raportu potwierdzają tendencje jakie występują w polskim sektorze energetycznym.

Jakie jest najważniejsze wyzwanie?

To badanie i ten raport dają podstawę do wyciągnięcia wiarygodnych wniosków i oceny całego sektora elektroenergetycznego oraz stojących przed nim wyzwań.

Oczywiście, największym wyzwaniem jest w tym momencie potrzeba zapewnienia stabilności pracy krajowego systemu elektroenergetycznego (KSE).

Źródła:

Spada moc dyspozycyjna w krajowym systemie elektroenergetycznym, www.ure.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE