Pomimo zakłóceń gospodarczych wywołanych przez COVID-19, globalne wydatki na rzecz transformacji energetycznej po raz pierwszy przekroczyły poziom 500 mld USD. Wydatki te obejmują m.in. inwestycje w magazyny energii.
W 2020 roku inwestycje na przejście na gospodarkę niskoemisyjną osiągnęły rekordowy poziom 501,3 mld USD. Czyli wartość inwestycji jest o 9% większa niż w poprzednim roku. Wynik robi jeszcze większe wrażenie ze względu na fakt pojawienia się w tym czasie pandemii koronawirusa. Inwestycje objęły odnawialne źródła energii, magazyny energii, elektryfikację ogrzewania, transport.
Odnawialne źródła energii
W 2020 roku firmy, instytucje państwowe i gospodarstwa domowe zainwestowały 303,5 mld USD w OZE. To stanowi wzrost o 2% w porównaniu do roku poprzedniego. Warto zauważyć, że wzrost przyspieszył głównie dzięki największym w historii projektom słonecznym i napływie inwestycji w morską energię wiatrową (50 mld USD). To stanowi wzrost o 56% w porównaniu do roku poprzedniego. Ponadto duże znaczenie miała rekordowa inwestycja w sektorze na projekt farmy morskiej Dogger Bank na Morzu Północnym w Wielkiej Brytanii (8,3 mld USD).
To nie był to rekordowy rok jeśli chodzi o wydatki związane jedynie z odnawialnymi źródłami energii, Jednak malejące koszty technologii zachęciły inwestorów do rozpoczynania nowych projektów. Liczby w 2020 były imponujące:
- fotowoltaika – zainstalowano 132 GW o wartości 148,6 mld USD,
- energetyka wiatrowa – zainstalowano 73 GW o wartości 142,7 mld USD,
- Al Dhafra, największa farma słoneczna powstała w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – moc 2 GW, koszt instalacji 1,1 mld USD.
Pompy ciepła
Rynek pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie, o czym świadczą inwestycje w ten obszar. Dzieje się tak szczególnie na skutek realizacji strategii Fal Renowacji. Globalnie inwestycje w pompy ciepła wyniosły 50,8 mld USD w pompy ciepła w 2020 roku. Pompy zainstalowano głównie w gospodarstwach domowych. Wynik wskazuje na 12% wzrostu w porównaniu do 2019 roku.
Elektromobilność i magazyny energii
Inwestycje związane z elektromobilnością wykazały w 2020 roku wyjątkową siłę. Jak się można było spodziewać, inwestowanie w pojazdy elektryczne pociągnęło za sobą konieczność wsparcia także infrastruktury ładującej i szeroko rozumianych magazynów energii. W samochody elektryczne i towarzyszącą im infrastrukturę zainwestowano łącznie 139 mld USD. To oznacza, że inwestycje wzrosły aż o 28% w porównaniu do 2019 roku. Z kolei w sektor magazynów energii zainwestowano w tym czasie 3,6 mld USD. Mimo, że wydaje się to nie być ogromną kwotą, to warto zauważyć, że w związku ze wzrostem popytu na auta elektryczne i wzrostem udziału odnawialnych źródeł energii, dynamiczny rozwój sektora magazynów energii w kolejnych latach jest nieunikniony. Ponadto duży wpływ na to będzie miała polityka rządów. Więcej szczegółów związanych z prognozami znajdziesz w artykule o tym jak nowy prezydent USA wpłynie na rozwój elektromobilności i magazynów energii.
Na podkreślenie zasługuje także technologia CCS (Carbon Capture and Storage). To technologia polegająca na wychwytywaniu i magazynowaniu CO2. Jej popularność nieustannie wzrasta, o czym świadczy fakt, że firmy zainwestowały w nią 3 mld USD w minionym roku. To trzykrotny wzrost w porównaniu do 2019 roku.
Natomiast mniej optymistycznie wyglądają statystyki związane z wodorem, którego poziom inwestycji plasuje się na końcu listy. W tym segmencie inwestycje spadły o 20% w ostatnim roku. W wodór zainwestowano w sumie ok. 1,5 mld USD.
Źródła: