Presja tłumu na giełdzie – akcje OZE „zatłoczone”

Zatłoczenie wokół akcji energii odnawialnej wygląda podobnie jak w przypadku akcji spółek technologicznych u szczytu boomu internetowego w 1999 roku. Część inwestorów ostrzega przed taką sytuacją.

Jak dotąd w 2021 roku inwestycje tematyczne gromadziły aktywa w tym samym stałym tempie co rok wcześniej. Na stronie Financial Times napisano, że w ciągu pierwszych dwóch miesięcy bieżącego roku tematyczne fundusze ETF miały ponad 40 mld USD wpływów. To zwiększyło ich całkowite aktywa w zarządzaniu do około 400 mld USD.

Zatłoczenie wokół akcji energii odnawialnej wygląda podobnie jak w przypadku akcji spółek technologicznych u szczytu boomu internetowego w 1999 roku. Dlatego część inwestorów obawia się takiego zatłoczenia i woli omijać popularne segmenty. Zwłaszcza, że większość indeksów tematycznych MSCI nie była znacznie bardziej zatłoczona niż indeks ACWI IMI Growth Index (na wykresie podpisany jako wskaźnik wzrostu acwi imi).

 

Żródło: Financial Times

Zatłoczone akcje OZE w 2021 roku

Pierwszy przedstawiony w tym artykule wykres pokazuje wagę zatłoczonych akcji w każdym z tematycznych indeksów giełdowych MSCI. Zaprezentowane dane są aktualne na marzec 2021 roku.

Jak widać, pod koniec marca akcje, które są zatłoczone według wskaźników MSCI, stanowiły wagowo ponad 8% sektora energii odnawialnej. Jest to znacznie więcej niż w przypadku cyberbezpieczeństwa, które figuruje jako kolejny najbardziej zatłoczony sektor z poziomem poniżej 3%. Co więcej, akcje energii odnawialnej były niewiele mniej zatłoczone niż spółki technologiczne bezpośrednio przed krachem dotcomów z 2000 roku. Na wykresie można je łatwo porównać z sytuacją akcji spółek technologicznych w 1999 roku. Nic więc dziwnego, że część inwestorów obawia się takiego zatłoczenia i z rezerwą podchodzi do inwestycji w tym segmencie.

Miara zatłoczenia MSCI

Miara zatłoczenia MSCI jest konstruowana na podstawie pięciu podstawowych wskaźników. Opiera się o model, który obejmuje wycenę, wolumen obrotu, zmienność, dynamikę i krótkie odsetki. Udowodniono, że wpompowywanie dużej ilości kapitału w akcje powoduje tendencję wzrostową w przypadku każdego z wymienionych wskaźników. Ponadto wzrost krótkich odsetek łączony jest z obawą niektórych inwestorów co do tworzenia się bańki.

Historyczne zatłoczenie

Żródło: Financial Times

Drugi wykres pokazuje mierzone comiesięcznie wagi od 2017 roku dla indeksów tematycznych, dla których dostępna jest symulowana historia. Przedstawione wartości to średnia krocząca z ostatnich trzech miesięcy. Analizując historyczny przebieg indeksu energooszczędności można spostrzec, że indeks nagle zaczął wskazywać na coraz większe zatłoczenie w 2020 roku (po tym jak odbił się od minimum). Trend wzrostowy utrzymywał się do pierwszego kwartału 2021 roku. Późniejsze nieco słabsze wyniki można częściowo wytłumaczyć – według MSCI – charakterystyką zatłoczenia.

Indeks energooszczędności składa się z firm, które oferują produkty i usługi promujące wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Według MSCI pięć największych funduszy ETF o tematyce odnawialnej miało ekspozycję na zatłoczone akcje, które były zgodne ze średnim wynikiem sektora lub wyższe. Ponadto wiele najbardziej zatłoczonych akcji było utrzymywanych w wielu funduszach.

Źródła:

https://www.msci.com/www/blog-posts/the-pressure-of-the-crowd/02505396213

Johnson Steve, “Clean energy stocks are as crowded as tech before dotcom crash”, says MSCI, 24 maja 2021, https://www.ft.com/content/74baff9a-bce6-49a5-b7f5-7cbf84ac32c6

Johnson Steve, “Robotics ETFs hit by ‘massive’ outflows in March.” Financial Times, 19 kwietnia 2021, https://www.ft.com/content/f492e243-5e0d-4446-8fe8-1f3befd2ec7e

Boyde Emma, “Thematic ETF assets surge to new record buoyed by Ark funds.” Financial Times, 24 marca 2021, https://www.ft.com/content/0ff24551-5c14-49a8-96b4-faaa73d83fbf

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

wywiady

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

wydarzenia

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE