Półstały akumulator przepływowy jako magazyn energii

Półstały akumulator przepływowy – działanie

Nowa technologia wykorzystuje mieszaninę, w której skład wchodzą rozproszone cząsteczki dwutlenku manganu i sadza, która przewodzi prąd. Taka kombinacja umożliwia przeprowadzenie wydajnej elektrochemicznej konwersji energii.

Badacze utrzymują, że półstały akumulator przepływowy pracuje poprawnie. W tym rozwiązaniu elektrolit jest przechowywany w dwóch osobnych zbiornikach połączonych z reaktorem. Mieszanina ma konsystencję melasy. W wyniku przepuszczania cieczy przez reaktor dochodzi do reakcji mieszaniny z roztworem cynku. W następstwie tej reakcji energia chemiczna ulega przekształceniu w energię elektryczną. Zwiększanie wielkości zbiorników, a tym samym zwiększanie ilości elektrolitu umożliwia zwiększenie pojemności danego akumulatora.

Nowy półstały akumulator przepływowy poddano testom w celu udowodnienia jego skuteczności w zakresie magazynowania energii. Jednocześnie porównano tą technologię z innymi rozwiązaniami służącymi do gromadzenia energii, aby sprawdzić jak w praktyce wypada na ich tle. Naukowcy wchodzący w skład zespołu badawczego twierdzą, że ich rozwiązanie sprostało wszystkim zadaniom.

Korzyści z nowego rozwiązania

Już od pewnego czasu akumulatory przepływowe przyciągają uwagę naukowców, którzy chcą tworzyć trwałe, wydajne i niedrogie magazyny energii elektrycznej. Wydaje się, że nowy półstały akumulator przepływowy opracowany w Massachusetts Institute of Technology (MIT) w USA spełnia te wymogi. Przede wszystkim nowatorski elektrolit może znacząco ograniczyć koszty magazynowania energii. Półstały akumulator przepływowy mógłby być szczególnie atrakcyjny cenowo w przypadku korzystania z odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr czy słońce. Uważa się, że koszty korzystania z nowej technologii w pewnych sytuacjach będą niższe niż wskazuje na to potencjał wanadowych akumulatorów przepływowych i baterii litowo-jonowych.

Nie bez znaczenia jest również elastyczność i skalowalność projektowanego rozwiązania, co stanowi dodatkowe argumenty przemawiające za wykorzystaniem nowej technologii. W związku z tym można spodziewać się, że półstały akumulator przepływowy odegra istotną rolę w procesie dekarbonizacji. Szczegóły dotyczące badania opisano w artykule opublikowanym w Joule.

Wnioski z przeprowadzonych testów

Testy nowego rozwiązania zaprojektowanego przez naukowców z MIT wykazały jego przewagę w pewnych sytuacjach nad pozostałymi rozwiązaniami do magazynowania energii. Okazało się bowiem, że w przypadku, gdy rozładowywanie trwa dłużej niż jeden dzień, półstały akumulator przepływowy wypada korzystniej niż baterie litowo-jonowe i przepływowe baterie wanadowe. Warto zauważyć, że zależność ta miała miejsce pomimo dość wysokich kosztów wynikających z konieczności pompowania zawiesiny.

Według naukowców baterie litowo-jonowe doskonale nadają się do podtrzymywania zasilania w czasie krótkim, do ośmiu godzin i w tym celu powinny być wykorzystywane. Natomiast w przypadku, gdy przerwa w dostępie do energii produkowanej na bieżąco jest dłuższa, baterie litowo-jonowe wypadają mniej korzystnie. Powodem są zbyt wysokie koszty. W takich sytuacjach lepiej sprawdzić się mogą półstałe akumulatory przepływowe stworzone przez naukowców MIT. Z kolei w przypadku porównania tego rozwiązania z rozwiązaniem wodorowym sytuacja jest odwrotna – bo technologie wodorowe są bardziej opłacalne w długim okresie. Uważa się więc, że technologie mogłyby się uzupełniać, a nowa bateria przepływowa powinna być stosowana wszędzie tam gdzie inne technologie wypadają gorzej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE