Pierwszy akumulatorowy magazyn energii w Turcji

Firma Aggreko zainstalowała na północy Turcji system magazynowania energii złożony z akumulatorów litowo-jonowych. To pierwszy tego rodzaju projekt w Turcji. Projekt ma pokazać sektorowi energetycznemu, że lepsze wykorzystanie energii odnawialnej jest wykonalne w tym kraju i może być opłacalne.

Kluczowe dane na temat magazynu energii w Turcji

Aggreko to wywodząca się ze Szkocji międzynarodowa firma energetyczna. Organizacja zakończyła niedawno prace nad budową systemu magazynowania energii o mocy 500 kW / 500 kWh w Turcji. Magazyn energii znajduje się na północy kraju w pobliżu miasta Alaca i składa się z akumulatorów litowo-jonowych. To pierwszy akumulatorowy system magazynowania energii, który wdrożono w Turcji. Jego celem jest stabilizacja tureckiej sieci elektroenergetycznej. Choć projekt jest niewielki w porównaniu z projektami realizowanymi w innych krajach, to jego obecność jest wiarygodnym potwierdzeniem możliwości technologii. Oczekuje się, że sukces projektu ukaże Turcji, że efektywniejsze wykorzystanie energii odnawialnej jest nie tylko możliwe, ale i opłacalne.

Magazyny energii w Turcji miałyby wspierać niezawodność istniejącej infrastruktury sieciowej kraju i wygładzać szczyty podaży i popytu na energię. Obecnie trwają prace nad nowymi regulacjami, które umożliwią magazynom energii odgrywanie bardziej znaczącej roli w tureckim systemie elektroenergetycznym. Firma Aggreko liczy też na to, że wykorzystanie magazynowania energii zachęci dostawców energii do podjęcia działań na rzecz zwiększonego udziału fotowoltaiki. Do tej pory fotowoltaika w Turcji była wolno wdrażana.

Karim Wazni, dyrektor zarządzający Aggreko Microgrid and Storage Solutions, powiedział:

„Wykorzystanie technologii magazynowania energii w ramach istniejącej infrastruktury sieciowej pozwala na większe wykorzystanie czystych i tańszych niż kiedykolwiek źródeł odnawialnych zamiast paliw kopalnych. Pozwala też na złagodzenie ewentualnych sporadycznych problemów z dostawami. (…) Mamy nadzieję, że projekt przyspieszy wdrażanie odnawialnych źródeł energii w kraju i zainspiruje innych do rozważenia integracji większej ilości magazynów z wytwarzaniem energii”.

Wszechstronność i wartość magazynów energii

Propozycja firmy Aggreko ma charakter modułowy. Dzięki temu instalację można w każdej chwili rozbudować, jeśli zajdzie taka potrzeba, lub na nowo skonfigurować w stosunkowo krótkim czasie. Co więcej, system ten jest również mobilny, czyli można go przenieść w inne miejsce. Dodatkowo klienci firmy Aggreko nie muszą posiadać systemów akumulatorowych na własność, ponieważ producent udostępnia je także w modelu wynajmu. Dzięki temu klienci mogą uniknąć zaciągania długoterminowych zobowiązań inwestycyjnych.

System magazynowania energii o mocy 500 kW w północnej Turcji demonstruje wszechstronność technologii magazynowania energii za pomocą akumulatorów. Warto też dodać, że to niejedyny projekt o tych cechach. Podobnie było w przypadku innych projektów Aggreko. Firma niedawno ukończyła budowę mikrosieci, w tym 2 MW wynajmowanego magazynu akumulatorowego w kopalni złota Granny Smith w Australii. Oprócz tego firma zhybrydyzowała elektrownię w Argentynie i wygrała kontrakt na wielkoskalową mikrosieć w Chile, która obejmuje 9,9 MW energii słonecznej i 16 MW magazynów.

Źródła:

https://www.powerengineeringint.com/smart-grid-td/energy-storage/aggreko-commissions-turkeys-first-grid-stabilising-battery-storage-project/

https://www.energy-storage.news/news/turkeys-first-battery-storage-system-for-the-grid-could-drive-faster-renewa

Off-grid tech: Economically combining low-cost solar and batteries with Aggreko (yt: Energy Storage News) https://www.youtube.com/watch?v=Fgsk-X7ahyc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE