Pierwsza bateria CO2 do długotrwałego magazynowania energii

Włoski startup Energy Dome ogłosił w tym miesiącu (8 czerwca 2022 r.) wprowadzenie na Sardynię we Włoszech pierwszej na świecie baterii CO2. Bateria wykorzystuje dwutlenek węgla do przechowywania energii odnawialnej a skalę użytkową w sieci. Energy Dome twierdzi, że technologię tę można szybko wdrożyć w dowolnym miejscu na świecie.

Bateria CO2 jest teraz dostępna na rynku, aby umożliwić wysyłanie opłacalnej energii odnawialnej na skalę globalną.

Claudio Spadacini, założyciel i dyrektor generalny Energy Dome

Pierwsza na świecie bateria CO2

Firma Energy Dome umieściła akumulator CO2 na Sardynii, aby przyspieszyć wprowadzenie produktu na rynek i ułatwić jego wykonanie. Teraz znajduje się on na obszarze przemysłowym z istniejącym przyłączem elektrycznym. Co prawda Sardynia obecnie korzysta w dużej mierze z węgla jeśli chodzi o produkcję energii. Jednak paliwa kopalne mają zostać wycofane do 2025 r.

W związku z tym panele fotowoltaiczne i wiatraki powoli stają się jednym z najpopularniejszych sposobów wytwarzania czystej energii. Jednak ich zasadniczą wadą jest nieciągłość produkcji i konieczność wykorzystywania wyprodukowanej energii od razu, ponieważ obecnie stosowane baterie wykorzystuje się na małą skalę. Jest to niewystarczające, ponieważ istnieje zapotrzebowanie na długotrwałe magazynowanie energii dla dużej liczby odbiorców.

Rozwiązaniem problemu może być pierwsza na świecie bateria CO2 do długotrwałego magazynowania energii. Pierwszy taki kompleks wdrożyła firma Energy Dome we Włoszech. Kompleks służy do długoterminowego magazynowania energii i odznacza się wysoką wydajnością na poziomie 75%. Co ważne, nową baterię można łączyć zarówno z energią wiatrową, jak i słoneczną.

Jestem dumny z naszego oddanego zespołu i naszych wyników. Teraz możemy udzielić odpowiedzi na najbardziej palący problem naszych czasów: zmiany klimatyczne.

Claudio Spadacini, założyciel i dyrektor generalny Energy Dome

Dlaczego bateria CO2?

Energy Dome podaje na swojej stronie internetowej, że CO2 jest jednym z niewielu gazów, które mogą być skraplane i przechowywane jako ciecz pod ciśnieniem w temperaturze otoczenia. Z tego powodu jest to idealny płyn do ekonomicznego przechowywania energii w zamkniętym procesie termodynamicznym. Umożliwia on magazynowanie energii o dużej gęstości bez konieczności osiągania skrajnie niskich temperatur.

Wydaje się, że wdrożenie baterii CO2 na globalną skalę ma sens, ponieważ przy produkcji nie wykorzystuje się materiałów ziem rzadkich. Ponadto wypada to korzystnie pod względem opłacalności.

Jak działa bateria CO2?

Claudio Spadacini wyjaśnił to następująco:

Aby naładować akumulator, pobieramy CO2 o temperaturze i ciśnieniu zbliżonym do atmosferycznego. Następnie sprężamy go. Ciepło, które powstaje podczas sprężania, jest magazynowane. Kiedy wymieniamy energię cieplną z atmosferą, gaz CO2 staje się płynny.

Aby wytwarzać i przesyłać energię elektryczną, ciekły CO2 jest podgrzewany i zamieniany z powrotem w gaz, który zasila turbinę wytwarzającą energię elektryczną. Gaz CO2 jest zawsze zamknięty, a cały system jest szczelny.

Nie używamy żadnych egzotycznych materiałów. Technologia wykorzystuje stal, CO2 i wodę. Nie ma więc zależności od materiałów ziem rzadkich, takich jak kobalt czy lit. To sprawia, że ​​nasza technologia jest geopolitycznie niezależna. Można go produkować wszędzie i wszędzie można go używać.

Energy Dome przygotowało w zeszłym roku krótki film pokazujący, jak działa magazynowanie energii CO2. Jest on z pewnością warty obejrzenia, ponieważ bateria CO2 ma ogromny potencjał.

Działalność Energy Dome

Energy Dome specjalizuje się w projektowaniu systemów do długotrwałego magazynowania energii. Firma rozpoczęła swoją działalność w lutym 2020 r. i przeszła od koncepcji do pełnego testowania w skali wielu megawatów w nieco ponad dwa lata.

Firma zapewniła, że jej zakład produkcji baterii CO2 na Sardynii korzysta z gotowych urządzeń dostępnych w ramach globalnego łańcucha dostaw. Oprócz tego firma zawarła wiele umów handlowych, w tym z włoskim przedsiębiorstwem energetycznym A2A na budowę pierwszego obiektu 20 MW-5h. Na początku tego roku Energy Dome podpisała również niewyłączną umowę licencyjną z Ansaldo Energia, dostawcą urządzeń i komponentów do produkcji energii elektrycznej. Współpraca dotyczyć będzie budowy długoterminowych projektów magazynowania energii we Włoszech, Niemczech, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Źródła:

The world’s first CO2 battery for long-duration energy storage is ready for global launch, Electrek

ENERGY DOME SUCCESSFULLY LAUNCHES FIRST CO2 BATTERY LONG-DURATION ENERGY STORAGE PLANT IN THE WORLD, Energy Dome

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE