Pełny recykling łopat turbin wiatrowych

Producent turbin wiatrowych Vestas zaprezentował nową technologię, której założeniem jest pełny recykling łopat turbin wiatrowych. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, to stare łopaty nie będą już wyrzucane. Spółka ma ambicje opracowania technologii produkcji na skalę przemysłową w ciągu trzech lat. Przewiduje również, że rozwiązanie mogłoby stać się przydatne w branży samolotowej i samochodowej.

Vestas Wind Systems to duńska firma z branży energetyki wiatrowej. Spółka działa w dwóch segmentach: projekty i usługi. Segment projektów zajmuje się m.in. sprzedażą elektrowni i turbin wiatrowych. Natomiast segment usług obejmuje świadczenie usług związanych z ofertą firmy, np. sprzedaż części zamiennych.

Firma stale doskonali swoje produkty i prowadzi nad nimi badania, mając na uwadze dobro środowiska. Dzięki temu niedawno powstała nowa technologia, która umożliwia pełny recykling łopat turbin wiatrowych.

Dlaczego to takie ważne?

Rozwiązanie ma pomóc uniknąć wyrzucania starych łopat, które powodują olbrzymie ilości odpadów. Według danych z badań przeprowadzonych w 2017 roku przez Uniwersytet w Cambridge, łopaty turbin wiatrowych będą odpowiadać za aż 43 miliony ton odpadów w 2050 roku. Jak się okazuje większość łopat turbin wiatrowych trafia na wysypiska śmieci. Powodem są trudności w recyklingu. Nowa technologia miałaby temu zapobiec.

Allan Poulsen, Kierownik ds. Zaawansowanych struktur i zrównoważonego rozwoju w firmie Vestas, jest przekonany o tym, że nowa technologia recyklingowa „będzie istotnym krokiem w kierunku tworzenia przyszłości, w której składowanie odpadów nie jest już potrzebne podczas wycofywania z eksploatacji starych łopat turbin wiatrowych”.

Jak wygląda proces recyklingu?

Łopaty turbin wiatrowych składają się przeważnie z mieszanki włókien szklanych lub węglowych. Wytwarzane są w procesie podgrzewania i łączenia z użyciem lepkiej żywicy epoksydowej. Żywica służy w tym przypadku jako lekkie spoiwo. Ale to spoiwo jest na tyle mocne, że trudno jest później poszczególne materiały od siebie oddzielić. Recykling jest więc utrudniony.

Nowa technologia zlikwiduje to ograniczenie. Dzięki niej włókna szklane i węglowe są oddzielane od żywicy a żywica rozkładana jest na materiały podstawowe zbliżone do pierwotnych. Takie oddzielone komponenty można z powodzeniem jeszcze raz wykorzystać do budowy nowych łopat turbin wiatrowych.

Planowane wdrożenie technologii

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to cel, jakim jest opracowanie technologii produkcji na skalę przemysłową, zostanie zrealizowany w ciągu trzech lat. A to dopiero początek. Badacze dostrzegają większy potencjał tej technologii. Uważają, że w przyszłości mogłaby ona znaleźć zastosowanie także w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym.

Współpraca przy projekcie

Spółka Vestas współpracuje przy projekcie z firmą Olin, która jest producentem i dystrybutorem produktów chemicznych. Firma ta zajmuje się między innymi produkcją żywicy na łopatki turbin wiatrowych. Oprócz tego w projekcie bierze udział Duński Instytut Technologiczny oraz duński Uniwersytet Aarhus.

Źródła:

https://www.reuters.com/business/sustainable-business/end-wind-power-waste-vestas-unveils-blade-recycling-technology-2021-05-17/

https://www.reuters.com/companies/VWS.CO

https://www.vestas.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE